НИКОЛИНА РУКАВИЦА ЗА СЛЕПЕ КРЕЋЕ У СВЕТ: Финална верзија помагала за слабовиде биће већ од марта на нашем и страном тржишту

Бранка Борисављевић

31. 01. 2021. у 15:00

РАДИМ из Србије за цео свет. Зато што волим да живим тамо где сам рођен, волим да се у сваком моменту осећам да сам у својој кући - мото је којим се кроз живот води Никола Крстић (21), програмер.

НИКОЛИНА РУКАВИЦА ЗА СЛЕПЕ КРЕЋЕ У СВЕТ: Финална верзија помагала за слабовиде биће већ од марта на нашем и страном тржишту

Фото Ж. Кнежевић

Његов изум рукавица за слепе "анора" добила је финални изглед, а од марта би требало да почне производња и да се нађе на тржишту. У развоју овог помагала за слепе и слабовиде имао је финансијску подршку Фонда за иновациону делатност.

У разговору за "Новости", Никола открива да је рукавица знатно унапређена. Уместо три, постоји једно компактно и лепо дизајнирано кућиште, са три дугмета помоћу којих се контролишу све функције. Рукавица је минималистичког дизајна, направљена од квалитетног материјала, спакована је и електроника и функције. Има батерије, интегрисан звучник и пуњива је.

- Тренутно се ради сертификација производа и неке завршне бирократске радње. Реално би било да од пролећа производ буде у продаји - каже Никола. - Најважније нам је да се слепим људима допала финална верзија коју су видели. "Анора" помаже за оријентацију у простору, путем вибрације препознаје препреке на раздаљини до четири метра, распознаје боје и новчанице, чија имена "изговара" на једном од осам језика. Ако се изгуби, слепа особа ће кликом моћи да шаље поруку са локације где се налази.

Пре нешто више од три године, "Новости" су прве писале о тадашњем матуранту ЕТШ "Никола Тесла", Николи Крстићу. Данас, овај младић је успешан пословни човек, власник две стартап фирме са десетак запослених, које су део Научно-технолошког парка на Звездари. Осим рукавице за слепе, са својим тимом бави се услужним пројектовањем и развојем софтвера и хардвера. Каже да, иако се надао, није очекивао успех који је постигао.

Фото Ж. Кнежевић

- Знам како живе просечне српске породице, јер сам ушао у причу буквално са руба егзистенције, да би кроз три године обезбедио себи више него нормалан живот, имао запослене и око 30 пројеката - истиче Никола. - Не волим да будем неко ко прича и мотивише у празно. Дете сам обичних родитеља, обичан средњошколац, нико ме није гурао, нити приморавао. Моја прича је потпуно обична. Треба да водимо себе, пре свега, у личном напретку, да правимо од себе људе на које ћемо, због потеза које смо повукли, бити поносни за 20 година. То је поента живота.

Наводи да му новац није био циљ, али је дошао као резултат правих потеза којима је уновчио своје знање. Он истиче да је било много рада и одрицања. Спреман је да помогне младим људима у стицању праксе јер на факултетима, како каже, имају превише теоријске наставе, па дипломирају не знајући како изгледа 3Д штампач.

- Било је одрицања од путовања, летовања, зимовања - прича Никола. - Ја сам промил, не мора свако да буде као ја, али свако може да успе у својој причи. Уколико свако у својој заједници, у свом окружењу направи нешто, свима ће бити боље. План ми је да оснујем фирму која ће се бавити услужним развојем софтвера и окупити све људе са којима сарађујем.

Никола истиче да без тима у којем су Вук Милинковић, Немања Стајковић и Игор Сужњевић, не би успео да до краја доведе идеју о рукавици, али ни остале пројекте.

ПОЗИВ МЛАДИМА

- ПОЗИВАМ младе људе да дођу на праксу код нас, да упознају људе у Научно-технолошком парку, да виде какве су све могућности - поручује Никола. - Нека ме нађу средњошколци и студенти, тражимо људе који ће да леме, да раде електронику, платићемо све то. Суштина је да млади виде, науче, користе. Ми њима пружимо знање, упознамо их, позовемо када су нам потребни због посла, али их и запослимо.

Фото Ж. Кнежевић

ДА БУДЕ БЕСПЛАТНА

КАКО истиче наш саговорник, рукавицу ће моћи да купи свако ко жели, биће доступна у специјализованим продавницама за продају медицинских помагала и у апотекама.

- Наш план је да она за слепе и слабовиде у ствари буде бесплатна, па се настављају разговори на том плану са надлежнима и друштвено одговорним компанијама - наводи Никола. - Цена ће бити око 380 евра плус ПДВ. Електроника ће се увозити из Кине, израда кућишта, саме рукавице и финално склапање биће у Србији.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

СКАНДАЛ У СРБИЈИ: Потукли се родитељи фудбалера из Црне Горе и Русије, повређена и деца (ВИДЕО)