ВОЛОНТЕРИ ХРАНЕ ДУШУ У ЦРВЕНОЈ ЗОНИ: Хумани студенти добровољци на задатку у болници

Д. АЛИХОЏИЋ

15. 01. 2021. у 11:30

СОЛИДАРНОСТ и знатижеља само су неки од мотива због којих су се млади студенти завршних година Медицинског факултета у Нишу определили да буду волонтери тамо где је тренутно најопасније - у "црвеној" ковид зони.

ВОЛОНТЕРИ ХРАНЕ ДУШУ У ЦРВЕНОЈ ЗОНИ: Хумани студенти добровољци на задатку у болници

Фото приватна архива

Њих тридесетак нити траже нити очекују материјалну сатисфакцију, јер кажу да, помажући другима - хране душу.

На челу чете волонтера је млади економиста Димитрије Стојановић (23), који је искуства у волонтирању стицао на Дечјој клиници и као тријажер у нишкој Хитној помоћи. Он се пријавио још 16. марта прошле године. У почетку је обилазио непокретне пацијенте, а убрзо након тога ангажован је у згради Физикалне терапије где је привремено било инфективно одељење. Иако има сталан посао, сваки слободан тренутак користи да волонтира.

- Ми не лечимо, али помажемо онима који лече. Захвалност у очима пацијената али и уморних лекара и особља највећа су нам награда. Најтеже је било први пут обући скафандер и ући у "црвену зону". Данас нам је то уобичајена ствар. Имам и одговорност за волонтере јер ја сам тај који их је окупио и коме верују - каже Димитријевић.

Његова десна рука од почетка је Урош Ристић (24), студент шесте године медицине.

- И пре него што сам уписао медицину хтео сам да будем анестезиолог, а сада сам сигуран у то - каже Урош који сматра да никога не треба да чуди зашто су управо студенти медицине најбројнији као волонтери у једној оваквој ситуацији.

Димитрије Стојановић и Урош Ристић, Фото приватна архива

- А ко ће други да да пример? Од нас се то и очекује због солидарности и лекарске етике. Да се разумемо, ово волонтирање нам се нигде не рачуна у неком материјалном смислу, али ћемо после овог бити богати за једно људско и професионално искуство.

Емилија Миљковић из Ниша и Јелена Матејић из Бора, такође на завршној години, у "црвеној зони" ангажоване су тек месец дана.

- У просеку сваки четври дан смо у "црвеној зони" од шест до осам сати. У осталим данима смо такође у ковид-болници али помажемо око папирологије - кажу ове вредне студенткиње.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (1)

ДА ЛИ ЈЕ ЈУТАРЊА РАКИЈИЦА ОТРОВ ИЛИ ЛЕК? Стручњак за токсикологију разбила митове (ВИДЕО)