БРАТ СПРЕЧИО ДА ГА САХРАНЕ У "ПЛАВОЈ ГРОБНИЦИ": Чудновати и мукотрпни животопис Предрага Царевића из села Велереч

Милорад Бошњак

21. 12. 2020. у 09:48

СУДБИНА се често окрутно поигравала са животом Предрага Царевића званог Драги, из села Велереч код Горњег Милановца.

БРАТ СПРЕЧИО ДА ГА САХРАНЕ У ПЛАВОЈ ГРОБНИЦИ: Чудновати и мукотрпни животопис Предрага Царевића из села Велереч

Фото М. Бошњак

Од рањавања на Мачковом камену у Првом светском рату, голготе повлачења делова Српске војске, чији је био подофицир, у Грчку, проглашавањем њега за мртвог на острву Виду и замало баченог у море, иако је био полужив (!), преко заробљавања од Хитлерове армаде 1941, па одвођења у ропство у Немачку, где је исписао драгоцен архивски фонд, све до повратка на родну груду... И после.

Чудновати и мукотрпни животопис Предрага, носиоца Албанске споменице, препричава нам његов унук Дејан Царевић.

- Предраг је посинио свог синовца, мог оца Слободана, од милоште званог Дане - приповеда наш саговорник.

ДОКУМЕНТ Предрагово писмо Милану Недићу, Фото Архив породице

- Предраг је рођен 1892. године, на Виду га је, у хрпи лешева српских војника одређених за сахрану у "плавој гробници", скоро мртвог пронашао рођени брат Благоје...! Затим је излечен. И друга два рођена брата, борци Великог рата и солунци, вратили су се живи. Оженио се Зорком Мишовић, из Велеречи.

У ПРВОМ светском рату, Предраг Царевић се борио као каплар II чете II батаљона X пука првог позива. У освит Другог светског рата, мобилисан је као трећепозивац у Јагодину, Вермахт заробљава ту јединицу, многе одвози у Немачку. Ту ће, у концентрационом Сталагу, ознаке II А 39 gepruft, настајати занимљива архивска грађа, коју сада чува његов унук Дејан.

- Предраг је у Немачкој оперисан. Извађен му је гелер, којег је у телу носио од рањавања на Мачковом камену, у борби управо против Немаца. Затим је враћен у логор. Вероватно зато што су и нацистички официри морали да поштују Женевску конвенцију о заробљеницима, и што је био подофицир регуларне војске, Предраг је оперисан, а дозвољено му је повремено слање писама у Србију и пријем писама из ње преко Црвеног крста - наставља Дејан.

КРСНА СЛАВА МЕЂУ НАЦИСТИМА

ПИСМО жени Зорки, адресирано на брата Василија, сведочи како је Предраг са друговима у казамату, усред нацистичког окружења, славио крсну славу Светог Николу. Касније му је од куће преко Црвеног крста стигао пакет, посвећен слави.

Из писама фамилији и њених њему, види се обавештавање (колико је могао, због цензуре и између редака) о збивањима у казамату, те интересовање о догађањима у Србији. Историја, нарочито завичајна, та писма ће сигурно знати вредновати.

(И)СТОРИЈА Предраг Царевић са супругом Зорком, пре рата , Фото Архив породице

ГЕНЕРАЛУ Милану Недићу, председнику Владе националног спаса, на адресу Немањина 35, Предраг пише из казамата, обраћа му се са "ратни друже" (у Великом рату), јавља да се у Сталагу налази са 200 болесних другова. Подсећа га на обећање које је Недић дао - да ће спасавати животе српских заробљеника у Немачкој...

"Надамо се Вашем обећању као првом пролећном Сунчевом зраку да нас огреје, као што је огрејао наше другове који су били са нама, а сада су са својим милим и драгим код својих кућа на лечењу!", дословно цитирамо тај део Предрагове коресподенције.

- Досад сам сакупио 50 писама, које је Предраг писао у Србију и добијао из ње. Првих десет је писао на немачком језику, ваљда је то било строго правило - каже Дејан.

СМРТ

- ПОСЛЕ рата, Предраг је живео у Велеречу, док 1960. није пао са штале и од последица пада после преминуо - вели Дејан.

МАЛО ко је тада веровао у Предрагов повратак у Србију. Ипак, обрео се на кућном прагу 13. децембра 1942. године! Успут је записао имена свих градова, кроз које је прошао возом Црвеног крста. Ево само познатијих, без међустаница: Нојбраундерберг, Дрезден, Праг, Беч, Грац, Загреб, Сисак, Винковци, Митровица, Земун. Некако је доспео у Чачак.

- Ишао је на конак код рођаке Десанке Царевић, удате у Пријевор, код Чачка. Зауставе га Немци, питају куда ће, из објаве виде да је отпуштени заробљеник, а један фолксдојчер ће на српском: "Ја тој рођаки морам казати муштулук!"...

И каже јој, заиста. Много касније, ишла немачка формација кроз Велереч, уђу и у нашу кућу, у њој виси Предрагов шињел, жена Зорка објасни да јој је муж дошао из ропства, а један Шваба ће: "Има ли он сестру у Пријевору?" Био је то онај казивач муштулука - препричава Дејан. По повратку у Велереч, Предраг је изабран за члана месног Равногорског одбора!

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

НОВАК ЂОКОВИЋ ГЛЕДА И НЕ ВЕРУЈЕ! Ево шта је Рафаел Надал управо рекао о Нолету у Мадриду