ФИКСНА ПРОТЕЗА МОРА ДА СЕ НОСИ И ПО ДВЕ ГОДИНЕ: Професор др Николић открива како да поправите деформитете зуба

Доктор у кући - И. Ковачић

22. 11. 2020. у 08:00

ЗА протезу за исправљање зуба никада није касно. Без обзира на то што сте у поодмаклом животном добу протеза може да вам помогне да се исправи аномалија.

ФИКСНА ПРОТЕЗА МОРА ДА СЕ НОСИ И ПО ДВЕ ГОДИНЕ: Професор др Николић открива како да поправите деформитете зуба

Фото В. Данилов

Технологија прављења ових помагала данас је толико напредовала да оне могу да буду скоро невидљиве, тако да пацијенту нимало не нарушавају изглед.

У интервјуу, за "Новости", др Предраг Николић, професор Стоматолошког факултета Универзитета у Београду, каже да епидемиолошки подаци показују повећање учесталости ортодонтских аномалија:

- Истраживања показују да око 70 одсто популације има неку неправилност зуба и вилица. Нормално, код свих њих није неопходан ортодонтски третман. Често се стоматологу јављају пацијенти са минималним одступањима, док они са тешким деформитетима ово доживљавају као личну каратеристику, уз коментар "па имају и брат и стриц". Зато је задатак наше струке да на време дијагностикујемо проблем и пацијенту укажемо на могуће последице.

Шта су главни разлози појаве деформитета лица, вилица и зуба?

- Узроци се могу поделити на опште и локалне. Главни фактори су наслеђе, општа и локална обољења, повреде, као и поремећаји локалних функција, лоше навике, каријес и обољења пародонцијума.

Без добре хигијене нема успеха

МОГУ ли да настану компликације услед ношења протезе?

- Могу, а оне су углавном резултат непридржавања упутстава у току терапије. То је на првом месту неадекватна орална хигијена. Почетак терапије чак је и контраиндикован ако пацијент не полаже довољно пажње на оралну хигијену. Плак који се накупља на зубима има неповољан утицај на глеђ зуба. Наслаге на зубима код лоше хигијене накупљају се на зубима и подстичу разградњу зубног ткива. Акумулација плака је много већа око протезе. Зато пацијенте на свакој контроли опомињемо да спроводе одговарајућу хигијену.

Које је време за протезу?

- Могу слободно да кажем од колевке до краја живота. Јер, постоје, нажалост, пацијенти који се подвргавају ортодонтској терапији од првог дана. Код деце са расцепима усне и непца непходно је да се почне са лечењем одмах по рођењу, да би се омогућила нормална исхрана и припрема за хирургију. Што се тиче горње границе, њу не одређују године, него индикације и стање зуба и потпорних ткива.

Фото В. Данилов

Када је потребно да пацијент носи мобилну протезу која се скида, а када фиксну?

- То завси од узраста пацијента, типа и тежине аномалије. Мобилни ортодонтски апарати најчешће се користе у периоду активног раста детета и веома су корисни у модификацији раста вилица и лица. Да би се постигао жељени резултат, мобилне апарате је неопходно носити најмање 14 сати дневно, тако да је добра мотивисаност пацијента неопходна. Да би подстакли децу да носе протезе данас их правимо у разним бојама и дезенима.

Значи фиксна протеза је за веће деформитете?

- Фиксни ортодонтски апарати, како сам назив каже, фиксирани су на зубима што им омогућава 24-часовну активност. Просечан период ношења фиксног апарата је између годину и две, тако да је мотивисаност пацијента кључна за сарадњу. Завршетак ношења фиксног апарата није и завршетак терапије, јер је неопходно након уклањања апарата носити ритејнере који обезбеђују стабилност резултата.

Осим фиксних и мобилних, какве још протезе постоје?

- Посебна метода која се издваја у кориговању положаја зуба је употреба фолија. Захваљујући развоју 3Д технологије, систем фолија се израђује на основу скениране вилице и зуба. Компјутерском анализом и планом долази се до коначне израде серије фолија, које постепено коригују положај зуба. Предност фолија у односу на друге технике корекције положаја зуба је њихова прозирност, тако да су скоро невидљиве. Такође, могућност скидања фолија знатно олакшава одржавање личне хигијене, која може бити отежана током ношења фиксних апарата.

Фото В. Данилов

Tekst potpisa

Да ли се одрасли људи тешко одлучују да носе протезу?

- Напредак у технологији и материјалима у области ортопедије вилица довео је до повећања броја одраслих пацијената који се одлучују за протезу. Такође, превазиђене су предрасуде о старосној граници за ову врсту терапије. Иначе, одрасли представљају посебну групу ортодонтских пацијената јер код њих, за разлику од деце и адолесцената, постоје одређене специфичности. Најзначајнија од њих је недостатак раста тако да се корекција међувиличног несклада, као што су избачена или увучена горња и/или доња вилица, не може лечити модификацијом раста, већ искључиво померањем зуба или ортогнатном хирургијом. Одрасли су такође специфични по томе да им се зуби теже померају, често је и присуство губитка зубне кости, оштећен вилични зглоб...

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

УКРАЈИНСКИ председник Владимир Зеленски хитно је сазвао састанак са високо позиционираним званичницима Генералштаба и војске због ситуације на фронту, наводи британски експерт Александар Меркурис на свом блогу на Јутјубу.

04. 05. 2024. у 20:06

Коментари (0)

ИСПОВЕСТ РОДИТЕЉА УБИЈЕНЕ АНГЕЛИНЕ АЋИМОВИЋ: Годину дана од масакра у Рибникару (ВИДЕО)