ОДШТАМПАЋЕ 3Д РЕСПИРАТОРЕ: Тим научника из центар за биоинжењеринг универзитета у Крагујевцу развија иновацију за лечење ковида
ТИМ научника Центра за биоинжењеринг у Крагујевцу ужурбано прави уређај који би спасао многе животе - 3Д респиратор.
Фото Приватна архива
Пројекат ће највероватније бити завршен половином децембра, а план је да се до тада произведе 30 прототипова. Ако се овај модел покаже као успешан, производња ће бити - брза и јефтина. Само у Центру за биоинжењеринг имају капацитета да дневно направе три до пет комада, а у сарадњи са осталим институцијама у земљи које поседују 3Д штампаче, тај број би био много већи.
Према првим прорачунима, производња једног прототипа коштаће око хиљаду евра, док ће ови респиратори кад уђу у масовну употребу бити двоструко јефтинији.
- Надам се да ће масовна производња почети крајем године. Пре тога мора да се изврши функционално тестирање, да се тестира на пацијентима и да се добије одобрење Агенције за лекове - каже, за "Новости", ректор Универзитета у Крагујевцу проф. др Ненад Филиповић, руководилац тима. - Производња ових респиратора није сложена - имамо 3Д штампаче, знамо како се одржава фреквенција, уз мало основног инжењерског знања, електронике и програмирања моћи ће лако да се направи.
Сензори
РЕСПИРАТОР је базиран на медицинском балону који се користи за ручну вентилацију плућа у хитним ситуацијама.
- Развили смо механички систем који контролише пумпање овог балона, а управља се микропроцесорском јединицом и контролише бројним сензорима - каже Николић.
- За примену на пацијентима потребно је масивно тестирање.
ПРОЈЕКАТ Далибор Николић, Фото Приватна архива
Филиповић је обезбедио средства неопходна за развој прототипова, а техничким делом баве се заједно др Ненад Филиповић, др Далибор Николић, Тијана Шуштершич, Александра Вуловић, др Игор Савељић и неколико докторанада са Факултета инжењерских наука у Крагујевцу. Ова група научника већ сарађује са клиникама у Србији и у Европи, па су, како кажу, искористили контакте са анестезиолозима и уз њихову помоћ развили, тачније унапредили основне верзије респиратора у функционални респиратор, који има регулацију протока, контролу количине ваздуха, броја удисаја, као и максималног притиска удисаја и издисаја, једном речју уређај опонаша медицински респиратор у свим сегментима.
Др Далибор Николић каже да ће и друге заинтересоване институције моћи да израђују респираторе, да ће им за то бити потребно основно техничко знање и праћење упутства.
Препоручујемо
ХРВАТИ "ВЕЛИКИ И ЈАКИ" ЖАЛЕ СЕ ЦЕНТРАЛИ НАТО ЗБОГ СРПСКИХ РАКЕТА: А не смета им војни савез Загреб-Тирана-Приштина
ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић рекао је данас, коментаришући то што Војска Србије располаже новом хиперсоничном квазибалистичком ракетом кинеске производње ЦМ-400, да ће "разговарати са партнерима у НАТО и упозорити их на такво наоружање".
12. 03. 2026. у 19:25
ХОРОР У ХРВАТСКОЈ: Сви се хватали за главу, Американац једва остао жив (ФОТО/ВИДЕО)
СТРАШНЕ сцене виђене су у комшилуку на кошаркашкој утакмици.
13. 03. 2026. у 19:25 >> 19:26
ИРАНЦИ ТВРДЕ - НЕТАНЈАХУ ЈЕ УБИЈЕН: Шта се десило Бибију? Први пут од почетка рата и "Иранци изађите на улице"
СПЕКУЛАЦИЈЕ о наводној смрти израелског премијера Бењамина Нетанијахуа појавиле су се јуче на друштвеним мрежама, а пренео их је хебрејски веб-сајт иранске новинске агенције Тасним. Шта се с њим догодило - одговор је стигао дан касније. Жив је и здрав и како поручује на првој конференцији од почетка рата - спреман је да борбе приведе крају.
12. 03. 2026. у 22:29 >> 22:37
Коментари (1)