СЛИКУ МОРАТЕ "ОСОЛИТИ": Склад и мера сликарског бескраја Луке Берберовића (86), бокељског маестра који неуморно ради

Витка Вујновић

15. 11. 2020. у 17:30

ГРАДИЛИ су га склад и мера, геометрија и логика, закон и поетика, тако је о Медитерану писао Предраг Матвејевић, а тако можемо писати и о сликарству Луке Берберовића, бокељског маестра који свакодневно ради иако је дубоко загазио у девету деценију.

СЛИКУ МОРАТЕ  ОСОЛИТИ: Склад и мера сликарског бескраја Луке Берберовића (86), бокељског маестра који неуморно ради

Фото приватна архива

Слика у светлом атељеу породичне куће у Морињу, истичући увек у први план лирску, поетску ноту по којој непогрешиво препознајемо његове пастеле, уља, а сада аквареле.

- Мораш да радиш. Када не знаш шта ћеш, или немаш платно, сликај на папирној кеси, на тигли (цигли), замуљај мало глине и ради - прича, за "Новости", Берберовић (86).

Технике је мењао и мења, али мотиви остају "бокешки".

- Нисам могао да сликам бразилијанске ноћи, већ оно што је око мене. То је амбијент који мене инспирише, мада не волим ту реч - инспирише, јер је отрцана. На мојим сликама су море, рибари, наранче, маслине, чемпрес... Слика, као и све има акценте, има топло и хладно и светло и тамно, не иде само једно. Морате мало осолити, то су аналогије. Врло често када сликам волим, као запету да насликам чемпрес. Човек је заокупљен светом око њега - није то његово фактографско поимање, већ и мисаоно, емотивно и филозофско.

Све ово каже Берберовић и једноставније:

- Осећам се лепо док сликам, и волим то да радим, а престајем оног тренутка када више немам шта рећи.

ВЕРУЈЕ да, као и у свему, и у сликарству ваља наћи меру, оставити простор да се слика наставља, домишљава.

- Ни Микеланђелови "Робови" у камену нису завршени - изговара као необориву потврду свог става, мада признаје да је око овога са колегом Батом Правиловићем, такође значајним представником бокељског ликовног круга, имао честе препирке.

- Бато је био врстан сликар и хтео је да увек дође до перфекције, а то нико не може!

Уз штафелаје, боје, четкице, доминантно место у дому Луке Берберовића имају клавир и гитара. Музика је део њега целог живота. Многи још памте његов топли тенор који је испуњавао новске галерије. У једном тренутку признаје да је бирао између музике и сликарства. На коментар да је то видљиво на његовим сликама, од којих неке делују као да су озвучене, кратко одговара:

- Ако са само једне слике чујете музику, она је завршила своју причу.

Фото приватна архива

ПРЕДАВАО У ДВЕ УМЕТНИчКЕ ШКОЛЕ

АКАДЕМСКИ сликар и ликовни педагог Лука Берберовић, рођен је у Морињу (Бока которска) 1934. године. Академију за примењену уметност, одсек сликарство, завршио је у Београду 1958. године. Члан је Удружења ликовних уметника Црне Горе пуних шездесет година, од 1960. Дуги низ година бавио се педагошким радом, прво као професор у чувеној Уметничкој школи у Херцег Новом (1959-1966), а затим и на Педагошкој академији у Никшићу - одсек сликарство (1969-1987).

Имао је преко четрдесет самосталних и колективних изложби у земљи и иностранству. Добитник је престижних награда за ликовно стваралаштво: 1969. награде Херцегновског зимског салона, а 1979. награде Цетињског салона југословенске уметности "13. новембар".

БЕРБЕРОВИЋ ни у животу ни у стваралаштву није агресиван, не наступа помпезно, али воли да се поштују правила. Тако је од времена када је учио у чувеној херцегновској Уметничкој школи у којој је био и професор, а директори, професори или ђаци били су и најславнији наши сликари који су стекли европску па и светску славу, од Петра Лубарде, Мила Милуновића, Велише Лековића, до Дада Ђурића и Воје Станића. И данас је сигуран да би школа да је потрајала достигла европски ранг.

ПОЕТИКА Лука Берберовић, Фото приватна архива

- То је било време слободе, завршен је рат, и било је много ентузијазма. Атмосфера и тај свет били су специфични, не могу се препричати. Био је то широк и љубак свет. Ти дечаци који су били полугладни и јадно обучени, ти слатки мангупи, ведри и духовити, радили су са песмом и муку претварали у бајку. Био је то свет који је мало ко разумео у то време. Али Дадо (Ђурић) јесте, па и касније, никада није поменуо Академију, али Уметничку школу у Херцег Новом јесте. Он је за мене геније, могао је у сликарству шта је хтео. Наши ђаци су волели и глуму и знали правити невине шкерце (шале). Нарочито Живко Николић - наш Фелини. Говорим о тој школи са носталгијом и још понекад сањам да ради!

МОТИВИ Морињ, уље на платну 1992., Фото приватна архива

СЛИКА САМА ДА ПРИЧА

- СЛИКА мора сама да "прича", ако не казује ништа, она онда ја џаба причам. Човек који треба да објашњава шта је уметник хтео да каже, боље да ћути. Шта ја могу више рећи, него ли ви да видите?

А и увек ће неко објективније да каже о мени, него ја сам. Као што у уметности лагања нема, ако то можемо да спроведемо, онда смо нешто и направили. Врло сам задовољан тиме што сам урадио, колико је да је - моје је! А волим да сликам - истиче Лука.

Лука Берберовић је с годинама открио све ширине Боке и Медитерана, све висине и дубине сликарства и музике. Показује то и данас, зато његово стваралаштво јесу сва мора света - иста, а опет свако другачије.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (1)

ДА ЛИ ЈЕ ЈУТАРЊА РАКИЈИЦА ОТРОВ ИЛИ ЛЕК? Стручњак за токсикологију разбила митове (ВИДЕО)