ПОРОДИЦЕ ТРАЖЕ 4.000 НЕСТАЛИХ СРБА: Четврт века од краја рата у Хрватској цео регион још пун масовних гробница
ПОРОДИЦЕ несталих у сукобима на простору бивше Југославије данас траже 10.004 људи, од којих је око 4.000 српске националности, рекла је Љиљана Крстић из Комисије за нестала лица Владе Србије на округлом столу "25 година од завршетка рата у Хрватској - свест о несталима код миленијумске генерације".
Фото: Архива Новости
Крстић је апеловала на све који имају било какву информацију о несталима, масовним или појединачним гробницама или местима егзекуције, да се јаве држави. Такође је истакла важност да се у свим земљама региона отворе доступни архиви и најавила за следећу годину доношење Закона о несталима. Поменула је и 36 регистрованих гробница у Хрватској које званичан Загреб и даље неће да отвори, ексхумира и идентификује посмртне остатке.
Историчар Милан Гулић поменуо је да је много покопаних људи и гробишта за које се не зна и о којима не постоје никакви трагови.
900 ЧЕКА ИДЕНТИФИКАЦИЈУ
ОД 2001. ДО 2019. године ексхумирано је укупно 1.400 жртава српске националности, подаци су Комисије за нестале. Од тога, 980 њих је идентификовано и предато породицама. У мртвачницама у Загребу, Осијеку и Ријеци око 900 тела и даље чека идентификацију.
- Увек ће се један број људи водити као нестао, јер о њима нема нико информацију осим починилаца. Дешавало нам се да су људи пред смрт или у болести пријављивали нека сазнања. Треба извршити притисак да почну ископавања тамо где постоје познате гробнице - рекао је Гулић.
Др Душко Челић, професор Правног факултета и председник Координације српских удружења породица несталих, убијених и погинулих са простора бивше Југославије, навео је да су КФОР на Косову занимале само албанске жртве и докази за хашку оптужницу против Слободана Милошевића, некадашњег југословенског председника. Када би наишли на српске жртве, сахрањивали би их без идентификације у нове, секундарне гробнице. Већина убијених Срба управо је нађена у секундарним гробницама КФОР-а, тврди Ћелић.
Препоручујемо
РХМЗ ИЗДАО УПОЗОРЕЊЕ: Киша током вечери, у другом делу ноћи престанак падавина
28. 01. 2026. у 20:24
ФИЦО ШОКИРАН ПОНАШАЊЕМ ТРАМПА: Видно узнемирен сусретом алармирао Европу
СЛОВАЧКИ премијер Роберт Фицо рекао је лидерима Европске уније на самиту прошле недеље да га је "шокирало" расположење председника Сједињених Америчких Држава Доналда Трампа током њиховог састанка у Мар-а-Лагу, изјавило је више европских дипломата, објавио је данас бриселски Политико.
28. 01. 2026. у 07:48
ВОЈСКА НА УЛИЦАМА ПЕКИНГА Кина у фази унутрашњег обрачуна: Хапшења у врху армије за издају у корист САД (ВИДЕО)
КИНА се суочава са једним од најтежих тренутака унутрашње политичко-безбедносне нестабилности у последњој деценији.
28. 01. 2026. у 07:00
САДА ЈЕ СВЕ ОТКРИВЕНО! Ево због чега Душан Мандић није био на пријему код Вучића
Ватерполо репрезентација Србије освојила је у златну медаљу на Европском првенству у Београду пошто је у недељу у финалу победила Мађарску 10:7, међутим многи нису знали са каквим проблемима се носио селектор Урош Стевановић.
28. 01. 2026. у 12:38
Коментари (1)