90 ХРАМОВА СУ БЛАГО ПРЕСТОНИЦЕ: Изложба Завода за заштиту споменика културе посвећена црквеној архитектури главног града (ВИДЕО)

Р.Д.

12. 10. 2020. у 17:35

СРПСКИ народ пуних 12 векова подиже своје храмове. Само на простору Београда постоји укупно 93 цркве. Најстарија активна црква јесте Храм Светог Николе у Земуну, а ове године ће бити завршена и највећа и најмонументалнија - Храм Светог Саве на Врачару.

90 ХРАМОВА СУ БЛАГО ПРЕСТОНИЦЕ: Изложба Завода за заштиту споменика културе посвећена црквеној архитектури главног града  (ВИДЕО)

Фото: Ж. Кнежевић

Ово је речено јуче у порти Вазнесењеске цркве у Београду, где је поводом јубилеја 800 година самосталности СПЦ отворена изложба "Молитвена изворишта" посвећној српској православној црквеној архитектури на територији Београда. Иза ове репрезентативне поставке налази се Завод за заштиту споменика културе града Београда и стручњи сарадници ове установе историчари уметности Ирена Сретеновић и Хајна Туцић, као и фотограф Снежана Неговановић.

Дуготрајним теренским радом оне су направиле јединствен регистар београдских богомоља и њихове прошлости, који прати и типологија, анализа стилова и начина градње, као и евиденција стања ових објеката и препоруке за њихово одржавање.

Изложбу у порти Вазнесењске цркве отворио је патријарх српски Иринеј који је подсетио да је Београд први пут постао главни град у време деспота Стефана Лазаревића, али да из његовог доба није у целини сачувана ниједна црква.

- Цркве Београда јесу споменици културе, али и духовна жаришта - центри вере и неговања посебне хришћанске етике. Верници главног града имају потребу за још богомоља и драго ми је што град Београд помаже да, поред осталих удовољи и овој врсти потребе својих житеља. Важно је да квалитетно живимо, али морамо да бринемо и о вишем нивоу, а то је духовност и култура - навео је патријарх Иринеј.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ТУЛИЈУМ ЛАСЕР ОДЛИЧАН ИЗБОР ЗА ЛЕЧЕЊЕ: Најчешћи узрок уринарних проблема је увећана простата