У ЗНАК СЕЋАЊА НА 1941: Пред завршним жирираwем конкурс за идејно решење спомен-храма капеле у порти Вазнесењске цркве

В. ЦРЊАНСКИ СПАСОЈЕВИЋ

20. 09. 2020. у 15:15

КОНКУРС за идејно решење спомен-храма капеле у порти Вазнесењске цркве у Београду, у знак сећања на шестоаприлско бомбардовање 1941. године, када је на том месту страдало око 180 људи, пред завршним је жирирањем.

У ЗНАК СЕЋАЊА НА 1941: Пред завршним жирираwем конкурс за идејно решење спомен-храма капеле у порти Вазнесењске цркве

Фото З. Јовановић

Стигло је 19 идејних решења, које грађани имају прилике да виде у самој цркви до 20. октобра и изјасне се за три која су им се највише допала.

До сада је предлоге дало готово 400 грађана, а коначну реч о најбољем решењу даће, ипак, стручни жири. До данас, међутим, ни у једном архиву нису нађена имена свих жртава које су тог дана страдале.

- Зато молимо грађане који имају било какве информације о том трагичном догађају, или су њихови најмилији страдали у њему, да се јаве Вазнесењској цркви - каже проф. Бранко Мишић са Универзитета у Београду, који учествује у организацији конкурса.

МОЛИТВА

ИДЕЈА организатора конкурса је да се у будућу спомен-капелу принесу честице моштију јасеновачких новомученика, односно људи страдалих у озлоглашеном систему логора, у НДХ, и не само њих. Тако би над њиховим моштима могле будуће генерације да се помоле, као и они који не могу да путују до Јасеновца и других стратишта. О овом предлогу одлучиваће највиша црквена тела.

Идеја је да се на достојан начин обележи место страдања људи, који су се тог априлског јутра сакрили у склониште, у порти, унапред припремљено за случај бомбардовања. Из црквеног летописа види се да је погинуло око 180 људи, међу којима жене, деца, свештеник и ђакон храма. Војне власти су, наиме, пре напада Немачке на Југославију у непосредној близини цркве, испод нивоа терена, сазидале два склоништа, једно у цик-цак линији уз Гепратову улицу, а друго уз Улицу краљице Наталије. Црквени летописац и очевидац, прота Милован Михаиловић, записао је да је 6. априла таман завршено јутрење, које је служио прота Велимир Марковић са протођаконом Веселином Васиљевићем, када је у 7.10 почело бомбардовање.

Фото З. Јовановић

ПРЕДЛОЗИ Макете  за спомен-капелу, Фото З. Јовановић

Авионска бомба од 1.500 килограма са падобраном пала је у средину великог рова. Убила је све који су се у њему сакрили, док су у мањем рову експлодирале две бомбе. Храм је тешко оштећен од потреса, али је, срећом, народ који је био у цркви, преживео. После двадесетак дана, немачки војници су довели на то место заробљенике и ухапшене Јевреје да ископају затрпане лешеве, натоваре их у камионе и одвезу на Ново гробље, у заједничку гробницу. Испод рушевина затекли су страшан призор: мајке су погинуле држећи у рукама децу, приљубљену уз своја лица.

Фото З. Јовановић

Ово стратиште обележено је црним мермерним крстом седамдесетих година прошлог века. Сваког 6. априла, као и на дан црквене славе и славе града Београда, Спасовдан, служи се архијерејска литургија и помен жртвама, за шта ће у будућности служити нова спомен-капела.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ИЗГУБИО САМ 400.000 ЕВРА, ДУЖАН САМ ЈОШ 80.000: Сурова исповест Александра бившег коцкара (ВИДЕО)