СРБИЈА ИМА МАЛО АКАДЕМИКА: Костић најавио почетак изборног циклуса за нове чланове

Љ. Б.

07. 09. 2020. у 21:51 >> 21:52

ИЗБОРНИ циклус за редовне, дописне и иностране чланове САНУ почиње крајем октобра, кандидати ће бити предлагани до краја јануара, а могу их предложити појединци, одбори САНУ, научне и културне институције.

СРБИЈА ИМА МАЛО АКАДЕМИКА: Костић најавио почетак изборног циклуса за нове чланове

Foto З. Јовановић

Списак оних који су добили подршку биће формиран 1. јуна, а избор нових чланова обавиће се првог четвртка у новембру наредне године.

Ово је најавио председник САНУ Владимир Костић и навео да наша академија има најмањи број чланова у односу на број становника ако се упореди са државама региона.

О споменику Стефану Немањи

Академик Костић је навео да се САНУ није оглашавала о споменику Стефану Немањи у Београду, због специфичних околности рада у пандемији, али је најавио да ће организовати скуп посвећен проблемима споменичке културе:

Владимир Костић, Foto AP

- Академија се до сада оглашавала о разним питањима, Београду на води, гондоли, манастиру Високи Дечани. Људи који нас прозивају из странака да треба да се огласимо, не схватају да САНУ није политичка странка, већ да је она хетерогена.

- Ми имамо укупно 130 академика. То је један од најмањих бројева с којим САНУ дочекује изборни циклус. Имамо 99 редовних и 31 дописног члана, или 1,9 академика на 100.000 становника, док је у другим државама региона, осим у Македонији, тај број шест или седам - рекао је Костић. - Академија ће до половине децембра направити пресек стања по одељењима и сугерисати скупштини који је оптималан број нових чланова које би требало примити. Чланство се смањује, што се одржава и на наше капацитете да одговоримо на важна друштвена питања.

Он је појаснио да је просечна старост у САНУ 73,5 година, проценат старијих академика од 85 година, у зависности од чланства у различитим одељењима, креће се од 15 до 22 одсто, да има само 11 одсто жена, од чега су три одељења без иједне припаднице лепшег пола.

Он је навео и да је 60 одсто академика на одељењу природно-математичких наука, њих 30 одсто на одељењу друштвено-хуманистичких наука и само 10 одсто припада уметницима. Због оваквог односа, подсетио је Костић, дошло је до тензија у прошлом изборном циклусу пре три године.

Костић је најавио богат програм предавања, изложби и концерата до краја године. Рекао је и да је због вируса корона одложено више од 30 активности планираних у првој половини године.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (2)

НОВАК ЂОКОВИЋ ГЛЕДА И НЕ ВЕРУЈЕ! Ево шта је Рафаел Надал управо рекао о Нолету у Мадриду