СЛУЧАЈ ЗАРАЖЕНОГ ЂАКА: Родитељима прети казна до 12 година затвора и одузимање старатељства

Novosti online

03. 09. 2020. у 20:03

ПРВИ случај детета зараженог корона вирусом у београдској школи осим што је подигао велику буру у јавности, могао би родитеље скупо да кошта. У најгорем случају прети им казна затвора и до 12 година и одузимање детета.

СЛУЧАЈ ЗАРАЖЕНОГ ЂАКА:  Родитељима прети казна до 12 година затвора и одузимање старатељства

Фото Ж.Кнежевић

Наиме, након што се сазнало да су родитељи послали дете трећег разреда у Основну школу "Браћа Јерковић" у београдском насељу Железник знајући да је дете тестирано на ковид 19, а касније и позитивно на корона вирус, сам министар просвете Младен Шарчевић је у изјави за "Блиц" казао је да ће родитељи сносити одговорност за несавесно понашање.

- Министарство просвете упутило је пријаву против ове породице Центру за социјални рад због озбиљне повреде безбедности друге деце и несавесног понашања - рекао је Шарчевић.

Тим поводом контактирали смо адвокате како би нам појаснили какве казне могу бити прописане у конкретном случају.

- Ако надлежни органи утврде да постоји одговорност родитеља, прети им казна затвора у трајању до 3 године због непоступања по одлукама надлежних органа које су донете у циљу сузбијања епидемије. Ако би дете заразило некога другог, и ако би услед тога наступиле теже последице или смрт тог лица, претила би им казна у трајању до 12 година затвора - каже за "Блиц" адвокат из Београда Милош Радулац.

Он напомиње да би чињеница да је дете одведено у школу у моменту када родитељима нису били познати резултати теста, а нарочито уколико су постојали неки симптоми због којих је дете и тестирано на првом месту, указивала на то да се овде ради о "грубом огрешењу о здравствене прописе и небризи за добробит других лица".

Ипак, последице би по родитеље могле да буду и теже. На то је указао и Радулац.

- Овакав поступак родитеља би могао такође бити сигнал органу стартељства да покрене поступак за делимично или потпуно лишење родитељског права, због грубог занемаривања родитељских дужности - закључује он.

Да би родитељи могли кривично одговарати напоменуо је јутрос и помоћних министра здравља за сектор санитарне инспекције Горан Стаменковић.

Објаснио је да ће Министарство здравља, као логистика у зависности какве податке добије од надлежног Завода за јавно здравље, градског или Института за јавно здравље Србије "Батут", предузети и мере.

Додао је да за физичко лице иначе постоји прекршајна одговорност од 50.000 до 150.000 динара.

- Суштина прекршаја јесте угрожавање јавног здравља грађана и непоступање према прописима који иначе утичу на спречавање ширења епидемије. У односу на процену ризика коју ће епидемиолози проценити и у односу на здрвствени надзор који ће наредних дана уследити над том породицом, дететом и свим осталим ђацима који су у том разреду боравили - предузеће се мере - појаснио је помоћник министра здравља.

(Блиц.рс)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (2)

КАКО ДА ЗАЧИНИТЕ БРАК? Радмила је брачни терапеут и ове савете треба да послушате (ВИДЕО)