ЛЕЧЕЊЕ БОЛЕСТИ ЦРЕВА: Кортикостероиди само у акутној фази

Специјални додатак Доктор у кући / Ду. К.

30. 08. 2020. у 17:33

ВИШЕ од 10.000 људи у Србији болује од хроничних болести дигестивног тракта, као што су Кронова болест и улцерозни колитис.

ЛЕЧЕЊЕ БОЛЕСТИ ЦРЕВА: Кортикостероиди само у акутној фази

Фото: Depositphotos

Након што се дијагностикују, ове запаљенске (инфламаторне) болести црева често се лече новим генерацијама биолошких лекова са новим механизмима деловања, што утиче на дуже периоде ремисије, односно мировања болести.

Асистент др Срђан Марковић, шеф одсека гастроентерологије на клиничком Одељењу за гастроентерологију у КБЦ Звездара, каже да постоји неколико главних категорија лекова који се користе, као што су деривати месалазина, кортикостероиди, имуномодулатори и биолошка терапија.

- Када је болест акутна, кортикостероиди су терапија избора, али ови лекови се не користе у терапији одржавања болести под контролом - каже др Марковић.

Биолошка терапија обухвата моноклонска антитела, којом се онемогућава ширења процеса упале.

- У ову групу лекова спадају инфликсимаб, адалимумаб, голимумаб - каже наш саговорник. - У последњих годину и по, то је и ведолизумаб, биолошки лек другог механизма. Успешност биолошке терапије је значајна и утиче на побољшање квалитета живота.

С обзиром на то да се Кронова болест и улцерозни колитис карактеришу мирним фазама болести без тегоба и периодима погоршања, потребне су редовне контроле.

- Циљеви терапија су увођење у ремисију, одржавање ремисије болести и минимализација споредних ефеката лекова - каже др Марковић. - Потребно је да се то обави у референтним центрима за лечење, као што је клиничко Одељење за гастроентерологију у КБЦ Звездара, где се уз адекватне терапије лечи више од 1.000 оболелих. Осим гастроентеролога, чланови тима су хирурзи, дерматолози, психијатри, реуматолози и радиолози, уз организовано саветовалиште.

Уз терапију, неопходна је адекватна дијета која омогућава смањење тегоба болести и превенцију поновне појаве болести.

- Дијетни режим подразумева мањи унос влакана, који се слабо варе, као и надокнаду фолата, Fe, Ca и витамина B12, који недостају због честе неухрањености пацијената - каже др Марковић.

Већина оболелих од инфламаторних болести црева је млађа од 40 година, што има велики утицај на радну способност и квалитет живота.

- Најчешће оболевају особе млађег животног доба - каже др Марковић. - Инциденца расте у адолесценцији, а код четвртине болесника се дијагностикује између 13. и 18. године. Све учесталије ове болести се јављају у северним деловима света, са највећом инциденцом у Северној Америци и Западној Европи.

ОБАВЕЗНИ ПРЕГЛЕДИ

Дијагностика хроничних болести црева обухвата анамнезу, лабораторијске прегледе, анализе столице, ендоскопске и радиолошке методе.

- Колоноскопија са илеоскопијом обавезан је део прегледа за пацијенте код којих постоји сумња на инфламаторне болести црева - каже гастроентеролог Марковић. - Код Кронове болести, присуство болести у танком цреву може да се испита рендгенским прегледом танког црева баријумом, као и радиолошким методама - скенером или ентерографијом на магнетној резонанци.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
КО ЈЕ ДАВИД КНЕЖЕВИЋ КОЈИ ЈЕ УХАПШЕН У МАЈАМИЈУ: Након нестанка супруге Ане побегао за Србију

КО ЈЕ ДАВИД КНЕЖЕВИЋ КОЈИ ЈЕ УХАПШЕН У МАЈАМИЈУ: Након нестанка супруге Ане побегао за Србију

НАЦИОНАЛНА полиција ухапсила је данас у Мајамију Давида Кнежевића, супруга Ане Марије Кнежевић Хенао, Колумбијке која је нестала у Мадриду 2. фебруара. Давид Кнежевић, држављанин Србије, био је главни осумњичени откако су америчка полиција и ФБИ прикупили доказе да је реч о насилном нестанку, сазнају шпански медији.

06. 05. 2024. у 17:33

Коментари (0)

КАДА ЈЕ РАК ПЛУЋА ИЗЛЕЧИВ? Докторка Ђурђевић дала одгоор на питање о страшној болести (ВИДЕО)