СВЕТОСАВЉЕ, ТЕМЕЉ И КРОВ СРБА: Саставни део колективне свести и саборности нашег народа

Јелена МАТИЈЕВИЋ

25. 07. 2020. у 14:33 >> 14:33

ПРЕ него што је настала идеја о градњи великог Саборног храма, српски народ је више од три века опстајао у условима разбијеног културног и националног бића.

СВЕТОСАВЉЕ, ТЕМЕЉ И КРОВ СРБА: Саставни део колективне свести и саборности нашег народа

Манастир Хиландар Фото Д. Дозет

Последице су се огледале у најразличитијим и великим кризама народног живота, али се и из таквог бића народа изнедрило "његово трагање за сопственим идентитетом, ослобођењем и јединством".

Губитак државе, принудне сеобе, "расцепканост" и обесправљеност Срба у најмоћнијим царствима тога времена, угроженост могућности очувања традиције, трагична историјска збивања, утицали су на национално буђење у духу европске просвећености. Подстакли су српски народ, почетком 19. века, да у условима специфичне духовне, теолошке и социјалне климе, тражи своју обнову и своје место у времену које је долазило.

Фото архива

Док је кроз цео 19. век постепено обнављао своју државност, у том преиспитивању и трагању за собом и својим коренима, сви путеви минулих векова и историје српског народа водили су према Светом Сави. По заслугама које је имао у преломном периоду историје и културе Срба, можда је тај неугасиви пламен који је обасјавао прави пут српском народу, могао бити и Савин отац Стефан Немања, као један од најзначајнијих српских владара и утемељивача Српске православне цркве. Али Савин плам је био светлији, јер како је писао владика Николај Велимировић - Немања је био "отац послушан сину", а "Сава као син - духовни отац своме земаљском оцу". Савино дело било је ванвременско, сачињено од универзалних вредности и беспрекорних путоказа, било је најдрагоценија реликвија коју је вековима пажљиво неговала и чувала Српска црква. Зато, пре готово век и по, када се родила идеја о градњи новог Саборног храма српског народа, и није било двојбе коме ће бити посвећен нити ко је отац нације.

ФИЛОЗОФИЈА ЖИВОТА

ИАКО се, као теолошко-филозофски покрет, развија и продубљује тек тридесетих година прошлог века, светосавље је заправо потекло са извора Старог Раса и као тиха вода освајало Србе и део по део простора на ком су живели. Православље које Србима није било непознато, преданим и мудрим мисионарским радом Светог Саве, а касније и под утицајем његовог просветитељског и светитељског лика, постало је светосавље, својеврсна "филозофија живота" која је потпуно прожела и духовно препородила српско народно биће.

Фото архива

У повељи положеној у темеље Храма Светог Саве 1939. године, записано је да је "видни и вечити споменик дубоке захвалности свега српског народа своме највећем препородитељу и Угоднику Божијем Светитељу Сави Српском".

Упоредо са трагањем за стилом градње будућег храма, у Српској цркви и народу се, тридесетих година прошлог века, развија и продубљује посебан теолошко-филозофски покрет назван - светосавље. Нешто касније, 1953. године, он је формулисан у књизи оца

Фото архива

Јустина Поповића "Светосавље као философија живота". Отац Јустин у њој пише да у светосавској филозофији света владају два основна начела: свет је богојављење и човек је богослужење. А, према његовом мишљењу, сав живот Светог Саве је био изграђен на та два начела: његов живот је био непрекидно служење Богу, јер је он овај свет сматрао за величанствени храм Божји у коме се врши непрекидно богојављење. У предговору ове чувене књиге оца Јустина Поповића, владика Николај Велимировић одговара на питање шта је то светосавље и пише:

НЕОДВОЈИВО ОД ПРАВОСЛАВЉА

СВЕТОСАВЉЕ је неодвојиво од православља, "себе дугује православљу, целокупно исходи из њега и њиме се оваплоћује". У свакој сеоби, колективној или појединачној, Срби су са собом носили и светосавље. Ма где да су, по њему су живели и мисионарски га ширили. Тако се из његовог крила изнедрило и оно што се данас, чак и тамо где Срба више нема, назива српским културним простором. На његовој јужној "граници" стамено стоји Хиландар, на северној Будим и Сент Андреја, источно Арад и Темишвар, на западу Трст. Током 20. века, тај утицај је досегао до Северне и Јужне Америке, Аустралије, Јужне Африке...

- Оно није ништа друго до православно хришћанство српског стила и искуства, изражено у богоугодним личностима, првенствено у Светом Сави Немањином.

У обликовању тог српског историјског, културног и духовног бића, Свети Сава је имао пресудну улогу. Својим јеванђелским делима и земаљским чињењем, постао је и заувек остао, најмудрији и највећи српски филозоф, који је српској души најпотпуније и најсавршеније открио вечни божански смисао и света и човека. Био је и остао најјачи и најдивнији кохезиони чинилац Срба и њиховог духовног поимања хришћанског, православног живота. Захваљујући његовом делу постигнут је вековни склад целокупног "народног, културног и просветног бића Срба".
- Са оцем је желео земљу и човека и живот на земљи који стреме ка Небесима, који су пријемчиви за Небеса и њихову вечну Тајну, који су прозирни за ту Тајну и прожети њоме - написао је митрополит Амфилохије Радовић у свом делу "Духовни смисао Храма Светог Саве на Врачару".

Фото архива

Ово, по много чему јединствено усмерење, постало је и призив и највреднија мера сазревања српског народа: црквеног, културног и социолошког. Временом, чак и у доба најтежих историјских изазова, оно је постало "начело и мерило животних вредности српског националног бића". Из њега је, на концу, тридесетих година прошлог века, изникла идеја светосавља, постајући саставни део његове колективне свести и саборности. Али, заправо је истина да је постојало и много пре, још од времена самог светитеља. Потоњи векови доносили су изазове, напредак и назадовање, успоне и падове, освајање и губљење територија, али је светосавље било и остало темељ и кров Срба. Подједнако значајно за оне у матици, али и оне у расејању.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ЛЕГЕНДА КОШАРКЕ ШОКИРАЛА ЕВРОПУ: Ево снимка на коме краде парфеме у Београду (ВИДЕО)