ТАЈНЕ СРПСКЕ СРЕДЊЕВЕКОВНЕ ХИРУРГИЈЕ: Манастир "Мажићи"на тромеђи Србије,Српске и Црне Горе (ФОТО)

ХРАМОВНА слава манастирске цркве "Св. Ђорђа" у Мажићима је "Ђурђиц" (16.новембар), али овај Храм, саграђен у 12.веку, а више пута рушен и обнављан, свакодневно посећују верници.

ТАЈНЕ СРПСКЕ СРЕДЊЕВЕКОВНЕ ХИРУРГИЈЕ: Манастир Мажићина тромеђи Србије,Српске и Црне Горе (ФОТО)

Р. М.

Репортер "Новости" се ту сусрео са Миланом Кићевцем, филмским режисером, а председником црквене општине у Будимпешти.

Са кумом Угљешом Булатовић, родом из Херцег Новог, а годинама настањен у Фекешићу, у Мажиће је допутовао, други пут, након паузе од 20 година.

- Било је то време када се из рушевина подизао овај манастир и радостан сам што сам га затекао у овако добром стању, обновљеног из темеља. Ту сам био са владиком Филаретом и монахом Кипријаном 1999. године, а сада ни једног од њих ту нема.Манастиром управља игуманија Евсевија. Геолошким истраживањима, овде су откривене и праисторијске хумке из раног бронзаног доба, па остаци средњевековне болнице и хируршки инструменти из 12. века, слични данашњим, а служили за операције на лобањи. Ово је заиста заветно место, вредно поштовања и зато сам му се врати после 20 година-каже за "Новости"Милан Кићевац становник Будимпеште.

Р. М.

М. Кићевац и У. Булатовић

Много више информација о манастиру Мажићи, односно Ораховица, под којим именом се среће у историјским изворима, има археолог Саво Дерикоњић директор Завичајног музеја у Прибоју.

- Манастирска црква "Св.Ђорђе" је димензија 15 х 6 мртара, а прву обнови овог храма је извршио краљ Милутин. По четврти пут, готово из темеља је обновљена у периоду 1999.-2004. година. Спада у шест најзначајнијих српских манастира и под заштиром је Републике Србије.У недовршеним истраживањима, а на бази првих сондирања, верује се да овај локалитет под земљом скрива близу 2.000 скелетних остатака.Пронашли смо и неколико хируршких инструмената и наочале, сличе оним "ленонкама" које је носио Џон Ленон,легендарни "Битлис"-каже за "Новости" археолог Саво.

 

Манастир Мажићи налази се 14 километара од Прибоја,на левој обали Лимског језера.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

СВЕ КЉУЧА ОКО ФОКЛАНДСКИХ ОСТРВА: Аргентински председник послао поруку која ће разбеснети Британце

СВЕ КЉУЧА ОКО ФОКЛАНДСКИХ ОСТРВА: Аргентински председник послао поруку која ће разбеснети Британце

ПРЕДСЕДНИК Аргентине Хавијер Милеј изјавио је да је његова влада "сваким даном све ближе" повратку суверенитета над Фокландским острвима, продубљујући дипломатски спор изазван политички обојеним слављем репрезентације Аргентине након победе над Енглеском на Светском првенству раније ове седмице, пише бриселски портал Политико.

17. 07. 2026. у 14:37

НОВА ФАЗА СУКОБА НА БЛИСКОМ ИСТОКУ: Иран први пут директно напао ову земљу!

НОВА ФАЗА СУКОБА НА БЛИСКОМ ИСТОКУ: Иран први пут директно напао ову земљу!

ИРАН је саопштио да је у петак извео нове нападе на америчке објекте на Блиском истоку, укључујући и први директан напад у Сирији, након шесте узастопне ноћи америчких удара на иранске војне објекте.

17. 07. 2026. у 12:51

Коментари (0)

ЛЕТОВАЊЕ У СРБИЈИ: Језера која опуштају тело и ум од модерног начина живота - Одмор за памћење!