ЧЕТИРИ ПАРАМЕТРА ПРЕНОШЕЊА КОРОНЕ: Научници упозоравају - ово су ризични облици понашања

Новости онлине

23. 07. 2020. у 00:11

ЕПИДЕМИОЛОЗИ широм света од почетка епидемије упозоравају да је држање дистанце од једног метра једна од најефикаснијих превентивних мера за заштиту од короне.

ЧЕТИРИ ПАРАМЕТРА ПРЕНОШЕЊА КОРОНЕ: Научници упозоравају - ово су ризични облици понашања

Фото: Г. Шљивић

Међутим, научници и Светска здравствена организације утврдили су факторе ризика по којима је преношење вируса могуће и на већој удаљености.

Вирус корона сасвим сигурно се преноси капљичним путем, а одређене групе научника сматрају да може да пређе са човека на човека и аеросолно, путем ваздуха. И једни и други су сагласни да у оба случаја раздаљина на којој се виурус преноси није већа од једног метра. Међутим, група од 239 научника у писму Светској здравственој организацији изнела је теорију да се вирус може пренети и на већој раздаљини, у случају такозваних форсираних акција, као што су кашљање, кијање, викање или певање.

- Утврђено је да у нормалним условима вирус корона може да се преноси највише на раздаљини од једног метра. Међутим, ова истраживање нису узела у обзир ексремне ситуације у којима се вирус може преносити и на већој раздаљини. Уверен сам, када бисте направили истраживање у хору где сви певају, да би, у случају да ту постоји заражена особа, вирус успео да пређе пут већи од једног метра и зарази други људски организам - објаснио је Доналд Милтон, професор на Универзитету Мериленд и један од потписника писма упућеном СЗО.

Коментаришући ова сазнања, наши стручњаци кажу да постоје четири главна фактора ризика за преношење короне - близина, гужва, дужина контакта и форсирана акција. Управо форсирана акција представља специфичан ризик, јер она подразумева радње које помажу вирусу да пређе раздаљину од једног метра, а то су кашљање, кијање, певање у хору, навијање на фудбалским утакмицама, гласан разговор током оброка у ресторану, свађа и викање... Ризик се наравно повећава уколико не постоји обострана заштита маском.

Епидемиолог др Соња Новак објаснила је да је корона ту и да од нас захтева да јој се прилагодимо променом понашања, те да постоје четири параметра процене ризика, а ризик расте у односу на то где се налазимо, да ли смо у отвореном или затвореном простору.

- У каквом смо ризику, зависи да ли смо у кафићу, ресторану, бару, ноћном клубу, или смо на отвореном где седимо са пријатељима у башти неког кафића на метар дистанце. То је тај простор који нам дефинише ризик. Свако од нас би требало у наредних годину дана или колико год је потребно да размишља о ризицима којима се излаже. Други параметар је дужина интеракције са неком особом, значи ако је неко у потенцијалном ризику, ако је дуже од десет минута с неким у контакту, та особа мора да има маску. Трећи параметар је гужва, треба да избегавамо гужву било да смо у затвореном или отореном простору - објашњава др Новак.

Д.Миловановић

Како епидемиолози саветују, треба избегавати гужву, и напомињу да не треба заборавити да је концентрација вируса у затвореном простору висока, због чега се и инсистира на ношењу маски и држању дистанце. Боравак на отвореном је пак другачији, али колики је степен ризика, зависи и од гужве, али и од дужине интеракције с другим особама.

- Није свеједно да ли је неко ко је инфициран само прошао поред вас или сте са њим седели на мање од једног метра и разговарали, јер четврти параметар је говор. Ризичне су те форсиране акције, викање, певање, и наравно кијање и кашљање које се може догодити током разговора. Тога имамо на стадионима, али и на концертима, зато је одлазак потенцијално ризичан, ако не постоји дистанца и мера заштите. Маске, дезинфекција, дистанца, са тим морамо научити да живимо у наредном периоду - објашњава др Новак.

Епидемиолог проф. др Бранислав Тиодоровић, члан Кризног штаба за сузбијање заразне болести Цовид 19, изјавио је да се у науци увек изнова учи и ново сазнаје, па је исти случај и с вирусом корона.

Фото: Танјуг

Бранислав Тиодоровић

- Оно што знамо је да се преноси капљичним путем, па уколико разговарате са зараженим који је без маске и који вам је близу, можете да се заразите, без обзира где се налазите. Зато су на снази мере које подразумевају да носите маску и да држите раздаљину од метар и по. Вирус је тежак и он пада на земљу ако не доспе до друге особе, међутим, сада се појавила информација да се преноси и ваздухом, што би значило да га нешто држи у ваздуху, било да је то ветар или клима-уређаји. Наравно, треба бити свестан да се вирус још увек истражује - рекао је Тиодоровић.

Према речима епидемиолога, постоје четири врсте ризика заражавања, број људи, дужина разговора, отворени или затворени простор и говор - викање, кашљање, кијање током разговора.

ЧЕТИРИ ФАКТОРА РИЗИКА

1. Близина

Сваки контакт на удаљеност мањој од метра представља ризик за преношење вируса, нарочито у случају непостојања заштите

2. Дужина контакта

Није исто да ли сте поред неког прошли и очешали се, или сте у његовом друштву десет минута. У овом другом случају, ризик је неупоредиво већи

3. Гужва

Кретање у маси људи, нарочито на затвореним местима, знатно повећава ризик од заразе, чак и у случају постојања дистанце

4. Форсиране акције

Говор, викање, певање, навијање, свађа, викање... радње су које помажу вирусу да се преноси и на удаљености већој од метра

(Блиц)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

УКРАЈИНСКИ председник Владимир Зеленски хитно је сазвао састанак са високо позиционираним званичницима Генералштаба и војске због ситуације на фронту, наводи британски експерт Александар Меркурис на свом блогу на Јутјубу.

04. 05. 2024. у 20:06

Коментари (0)

ШЕШЕЉ НИЈЕ ЗНАО О ЧЕМУ СЕ РАДИ: Круна у програму уживо устала и дошла до лидера радикала (ВИДЕО)