У СРБИЈИ 150 МАЛИШАНА ЧЕКА СТАЛНИ ДОМ: Откривено зашто је број усвајања опао
СВЕ мањи број деце у Србији налази своје сталне породице, иако потенцијалних усвојитеља има много више.
Фото: Free Images Pixabay
Иако има знатно више потенцијалних усвојитеља него деце која чекају дом, не успевају сва деца да буду усвојена.
Стручњак за социјално право Драган Вулевић за РТС истиче да је један од разлога постављање превише "пожељних" критеријума које дете треба да испуни, али и повлачење струке под притиском јавности и медија.
До 2018. године просечно је усвојено око 120 деце годишње, од чега 15-20 одлазило на међународна усвојења, углавном деца са озбиљним здравственим или развојним проблемима.
Данас се у земљи реализује 50-60 усвојења годишње, а међународних свега једно или два.
У 2024. години усвојено је 54 деце, прошле године 60, док тренутно 23 детета пролазе процес привременог прилагођавања у породицама, а 150 чека на усвојење.
Готово 800 парова се пријавило за усвајање, али само 150 деце из регистра испуњава услове за усвајање. Око половине деце има здравствене, развојне или генетске проблеме који отежавају усвајање.
Вулевић указује и на то да се потенцијални усвојитељи често опредељују за децу која су мала, здрава, без генетских оптерећења и у мањој мери из ромске популације, што додатно смањује број погодних кандидата.
Поред тога, судски поступци и знање судија о породичном праву често нису довољни, што отежава утврђивање опште подобности детета за усвојење.
Струка се, због критика јавности и медија, повлачи из деликатних случајева, што додатно успорава процес.
Вулевић истиче да би се фокус требало задржати на најбољем интересу детета и на целовитој и трајној заштити кроз усвојење, које ствара нераскидиве везе између детета и родитеља, за разлику од привременог хранитељства.
БОНУС ВИДЕО:
САТ ВРЕМЕНА ПРЕ ПОЧЕТКА ГОВОРА: Погледајте ред у Давосу - Чекају да чују Трампа
Препоручујемо
НАЈНОВИЈЕ УПОЗОРЕЊЕ РХМЗ: У овим деловима земље киша и суснежица, на планинама снег
16. 02. 2026. у 17:33
ЖЕСТОКЕ ПРЕТЊЕ МОСКВИ ИЗ МИНХЕНА: НАТО ће покренути ударе дубоко у Русији ако се усуде да нападну Балтик
НАТО ће покренути ударе дубоко у Русији ако се Москва усуди да изврши инвазију на балтичке државе, упозорио је министар спољних послова Естоније Маргус Цахкна, одбацујући страхове да би Москва могла брзо да освоји територију на истоку.
16. 02. 2026. у 15:44
ВАШИНГТОНУ СТИГЛО УПОЗОРЕЊЕ: Не покушавајте да нарушите наше односе са Москвом
БЕЛОРУСКИ председник Александар Лукашенко изјавио је данас да је на почетку преговора између Белорусије и САД упозорио Вашингтон да не покушава да наруши односе између Минска и Москве.
16. 02. 2026. у 15:09
Дању спасавао животе у болници, ноћу се претварао у МОНСТРУМА: Језива истина откривена годинама касније
ПОЛИЦИЈА верује да је Крис Ревак, који је извршио самоубиство након што је оптужен за убиство, можда био серијски убица. Његов живот и дела крили су мрачну страну која је шокирала истражитеље.
15. 02. 2026. у 09:19
Коментари (0)