КАРБОНСКИ ПОРЕЗ ЧЕКА НАШУ ПРИВРЕДУ: Очекује се да ће такса износити око 250 милиона евра годишње
ПОСЛЕДИЦЕ геополитичке и енергетске кризе могу Србију скупо да коштају. Ситуација постаје све озбиљнија и крајње је време је да се дефинишу стратегијски правци како би сачували своју енергетску безбедност.
Фото Н. Живановић
Наш енергетски сектор и даље је базиран на фосилним горивима и нема довољно изграђених капацитета. После три деценије завршен је Костолац Блок 3, али Србија и даље увози 10 одсто струје. Увозом угља, и то ове године 3,390 милиона тона, исто као у 2024. години, надоместили смо недостата квалитетног домаћег лигнита. Ситуација са нафтом и гасом је таква да смо суштински зависни од увоза, а не постоје (или нису изграђени) ни алтернативни инфраструктурни правци одакле би се могле надоместити недостајуће количине нафте и гаса.
Поред свега тога наш лигнит није доброг квалитета, због чега ћемо приликом извоза у ЕУ платити цех кроз карбонску таксу.
Један од узрока за оно што нас чека од 2026. је и непоштовање климатских споразума са којима смо се сагласили као земља која жели да уђе у ЕУ.
Како наводе у Фискалном савету постављени циљеви су недостижни јер су постојећи резултати на смањењу карбонског отиска скромни.
То ће засигурно погодити и компаније које у Србији производе челик, алуминијум, цемент, ђубриво и струју. Карбонска такса коју ће наше компаније које улазе у ЦБАМ (Carbon Border Adjustment Mechanism) морати да плате може додатно погоршати енергетску неизвесност пошто Србија не може да подмири својим капацитетима потрошњу у тзв. пиковима потрошње електричне енергије. Овакав енергетски модел директно повећава ризик од нестабилности у снабдевању струјом, јер производња из лигнита све чешће трпи кварове и сезонске падове. Када домаћа производња подбаци, Србија је принуђена да увози електричну енергију по високим ценама, што додатно оптерећује буџет и привреду.
Само у 2026. године, према процени Фискалног савета, та такса ће износити 250 милиона евра. Србија да би испунила декларисани циљ у наредних пет година морала би да смањи за 10 одсто емисије гасова.
Један од начина за решење овог проблема је и коришћење отпада као горива. Србија има неопасног отпада који може да се термички обрађује, али не може да га користи. Није сортиран примарно па смо дошли до тога да поред оволиког ђубрета у земљи оно које би могло да се користи је дефицитарно. Посебно нема, у довољној количини, сепарисаног комуналног и индустријског неопсаног отпада, пластике, папира, текстила, дрвета и гуме, тзв. предобрађеног отпада из кога се добија гориво (РДФ).
Ова врста отпада се већ дуго користи у ЕУ за добијање струје као ресурса који смањује емисију ЦО2 (угљен-диоксид). Пошто оваквог отпада нема довољно једно од решења је увоз. Али законом из 2008. године то је, увоз отпада, забрањено за сектор енергетике. Компаније које подлежу ЦБАМ биле би заинтересоване за сопствене енергане да има довољно сировина да би се производња енергије у њима исплатила.
Град Нови сад
Према подацима ЕУ око 58 милиона тона неопасног отпада, који укључује и РДФ, термички је обрађено и искоришћено за производњу енергије у 2023. години.
Тако добијена енергија смањује трошкове производње.
Цену кашњења са смањењем карбонског отиска сада ће плаћати компаније из Србије који извозе своје производе у ЕУ.
Србија планира увођење ЕТС-а (система трговине емисијама), али он још није у пуној примени. То значи: фирме још не плаћају домаће ЦО2 таксе, али ће морати да плаћају европске кроз ЦБАМ приликом извоза, што нашу економију чини мање конкурентном.
Већи карбонски отисак, поред изнетих лоших страна, може и да одбије неке инвеститоре да уложе у нашу земљу јер су трошкови производње, ређе еколошка свест, већи и њима неисплативи-
Препоручујемо
ОБЛАЧНИ И КИШОВИТО, ДО 13 СТЕПЕНИ: Временска прогноза за понедељак, 26. јануар
26. 01. 2026. у 00:05
ДРАМА НА НЕБУ ИЗНАД СРБИЈЕ: Турски авион тражио хитно слетање у Београд
25. 01. 2026. у 18:22
"ТРАМП ТАМО ДА ИЗБАЦИ 1000 ВОЈНИКА НА ОСТРВО, НИКО МУ СЕ НЕЋЕ СУПРОСТАВИТИ" Вучић о Гренланду - Када питам а како Косово, сви спусте главу!
ГОВОРЕЋИ јутрос у емисији "Јутро" на Телевизији Прва, председник Србије Александар Вучић дотакао се и лицемерја међународне заједнице када је у питању однос који сада имају по питању Гренланда и онај који су некада имали по питању Косова и Метохије.
25. 01. 2026. у 13:20
У ФЕБРУАРУ ПОТПУНИ КОЛАПС ПОЛАРНОГ ВРТЛОГА? Хладна маса заледиће Европу, ево шта нас очекује
НАКОН стратосферског загревања почетком фебруара, најновије прогнозе показују потенцијални потпуни колапс поларног вртлога, што ће на крају довести хладан ваздух и у Европу, пише Severe Weather Europe.
23. 01. 2026. у 14:21
ДЕВАЛВИРАЛА ЈЕ ЈУТАРЊИ Колега оштро о Јовани: "Имам проблем што ради на националној телевизији"
ВОДИТЕЉ Огњен Несторовић без улепшавања и задршке проговорио је о свом односу са Јованом Јеремић, колегиницом која данас ради у медијској кући у којој је он некада градио своју новинарску и водитељску каријеру.
25. 01. 2026. у 20:42
Коментари (0)