ХИТНО УПОЗОРЕЊЕ МУП-А ГРАЂАНИМА: У току је нови облик интернет преваре
MINISTARSTVO унутрашњих послова Републике Србије, Управа за технику, Служба за борбу против високотехнолошког криминала, упозорава грађане да је у оптицају нови облик интернет преваре („фишинг“ кампања) у којој се грађанима шаљу лажни мејлови и документи који се представљају као званична преписка МУП-а Републике Србије, тужилаштва за високотехнолошки криминал или других државних органа.
МУП
У овим порукама се лажно наводи да је против примаоца покренута истрага због наводног посећивања забрањених интернет страница, као и да је неопходно да у року од 24 сата одговори или достави податке.
У неким случајевима се у прилогу налазе фалсификована писма са лажним потписима и печатима, која садрже озбиљне оптужбе и наводне службене налоге за истрагу.
Министарство унутрашњих послова истиче да - државни органи никада не комуницирају путем мејла на овакав начин са грађанима, не траже личне податке, лозинке или било какве званичне одговоре електронским путем, и не шаљу судске налоге, позиве или обавештења путем обичних или масовних имејлова.
Сврха ових порука је превара грађана и покушај прибављања личних података, новца или инсталације злонамерних програма (малвера) на рачунар или мобилни телефон.
Овакве активности најчешће потичу из иностранства и спроводе се у виду „нигеријских“ или „фишинг“ превара, са циљем да се изазове страх и наведе жртва да поступи по упутствима превараната.
Позивамо грађане да не отварају прилоге или линкове у оваквим порукама, не одговарају на такве мејлове, и да их одмах обришу или пријаве Служби за борбу против високотехнолошког криминала на адресу vtk@mup.gov.rs.
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
САРАЈЕВСКИ МЕДИЈИ БРУЈЕ - ВУЧИЋ НАС ЈЕ СПАСИО У ЗАДЊИ ЧАС: Омогућио нам да гледамо Светско првенство, док Конаковић "бљује ватру"
САРАЈЕВСКИ Дневни аваз објавио је текст у којем су признали да је председник Србије Александар Вучић, преко сагласности за подршку Телекома Србија, практично омогућио да грађани Босне и Херцеговине гледају утакмицу своје репрезентације против Канаде на Светском првенству.
12. 06. 2026. у 17:33
ШЕФ НЕМАЧКЕ ВОЈСКЕ ИЗДАО ДРАМАТИЧНО УПОЗОРЕЊЕ: Ево када ће нас Русија напасти, морамо бити спремни за борбу
НЕМАЧКА мора да се припреми за руски напад до 2029. године, или чак и раније, изјавио је шеф немачке војске за Политико.
11. 06. 2026. у 16:23
МАЦА НАПУСТИО ПОРОДИЧНИ ДОМ: "Не могу више! Рекао сам да је волим и изашао из стана"
ДРАГАН Маринковић Маца је недавно говорио о тешким животним тренуцима током рата у Сарајеву када је требало да напусти породични дом.
12. 06. 2026. у 13:09
Коментари (0)