SЛУЖЕН ПОМЕН ДЕЧАЦИМА УБИЈЕНИМ НА БИСТРИЦИ: Зашто једно дете да страда на такав начин? Зашто нема правде?
У ПОРТИ цркве Рођење Пресвете Богородице у Гораждевцу јутрос је служен помен Пантелији Дакићу (12) и Ивану Јововићу(19) дечацима убијеним на реци Бистрици 13. августа 2003. године. Помену, који је служио владика новобрдски Иларион уз саслужење монаштва и свештенства СПЦ, поред породица и пријатеља страдалих дечака и рањене деце,присуствовали су представници Канцеларије за КиМ.
фото д.з.
Истичући да су Иван и Панто живи у Богу и тајњи његовог загрљаја који нас очекује, владика Иларион је у беседи након помена поручио породицама страдалих да буду јаки и да верују у поновни сусрет са својом децом.
- Са становишта овога света све је страшно и чемерно. Зашто једно дете да страда на такав начин? Зашто нема правде? Зашто се не зна ко је починилац? Зашто ова црква не може да се без сметње обнови и да пропоје поново. Много има питања зашто у овоме свету, али када посматрамо са становишта свете службе и са становишта свете литургије и присуства Христовог, губи се зашто, зато што када је Бог са нама, губе се питања у човеку-истакао је у беседи владика Иларион. Додајући да није лако опстати данас у Гораждевцу, али и да је то благослов, који другде не постоји.
- Нека вам Бог да снаге, да на овом месту опстанете, да живите благословени живот, исправљајући се, кајући се и устремљујући се ка ономе што једино стоји усправно, јер све је климаво у овоме свету, једино што стоји вечно и стајаће јесте црква Божија.То је поука косовско-метохијска, да једино црква остаје. Црква је неуништива и то не неком људском силом, него силом живота неуништивог. И зато је благословено остати овде. Јесте, тешко, немате неке привилегије, неке могућности какве имају људи који живе на другим местима, али верујте ми, имате и посебан благослов који другде не постоји поручио је владика Иларион док је подсећајући да су прошле 22 године од крвавог пира када је недужна српска омладина нападнута у току купања и када је убијено двоје а рањено четворо деце, као и да истрага до данас није дала никакве резултате, Малинка Митровић, шеф бироа Канцеларије за КиМ опоменула је да је овај трагичан догађа оставио дубок траг у сећање свих Срба на КиМ и да ће остати као симбол страдања Срба на Космету.
- Ми смо данас овде, да одамо пошту најпре, невино страдалој деци и да пружимо подршку породицима страдалих. Ми смо ту да им поручимо да нису сами, да нису заборављени, јер бол и туга са којом се суочавају свих ових година је истовремено и наша бол и ми бисмо хтели на неки начин да је ублажимо, да је поделимо и све док будемо подсећали на наше страдале они ће живети са нама и зато Срби и српски народ не сме дозволити да се забораве сећања на сваку жртву, како због жртаве и њихових породица тако и због будућности српског народа- истакла је Митровићева опомињући да је Еулекс обуставио истрагу 2010 године што је како је нагласила, највећи пораз међународне заједници којој остаје трајна опомена све док се починиоци овог страшног злочина не пронађу и изведу пред лице правде. Иначе, после парастоса , родбина и мештани обишли су гробове Ивана Јововића и Пантелија Дакића запалили свеће и положили свеће као и споменик свим невино страдалим у центру Гораждевца.
Препоручујемо
НОВИ ЛЕКОВИ НА ТЕРЕТ ДРЖАВЕ: Влада проширила листу, мања партиципација за 769 терапија
30. 07. 2026. у 18:31
ТРОПСКИ ТАЛАС НЕ ПОСУСТАЈЕ: Температура и даље дивља у Србији, ево где је најтоплије
30. 07. 2026. у 16:50
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
РАМПА ОД ТРАМПА ЗА МАКРОНА: Дипломатски скандал на помолу, Вашингтон спрема невиђени ударац Паризу
СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе разматрају одлагање, или чак блокирање, именовања следећег француског амбасадора у Вашингтону, што је потез без преседана који прети да продуби јаз између два дугогодишња савезника, наводе четири извора упозната са ситуацијом.
29. 07. 2026. у 19:12
ХИТНО УПОЗОРЕЊЕ ЗА ВОЗАЧЕ У СРБИЈИ: Опозвана два популарна Nissan модела због ризика од пожара и повреда
НА сајту система НЕПРО објављен је опозив два модела путничких возила марке Nissan због безбедносних ризика који могу довести до повреда корисника, односно повећаног ризика од пожара.
24. 07. 2026. у 16:00
РИБЕ САМЕ МАСОВНО ИСКАЧУ ИЗ ДУНАВА: Људи не верују шта се десило код Смедерева (ВИДЕО)
НА ДУНАВУ, у непосредној близини Смедеревске тврђаве, забележен је призор који се не виђа сваког дана.
28. 07. 2026. у 19:54 >> 20:05
Коментари (0)