СРБИЈА ДОБИЛА ДРУГИ СУПЕРКОМПЈУТЕР Вучевић: Постајемо апсолутно доминантни у овом делу света (ВИДЕО)
ПРЕДСЕДНИК Владе Републике Србије у техничком мандату Милош Вучевић присуствовао је у Палати Србија потписивању уговора о ХПЦ (суперкомпјутер) и развоју вештачке интелигенције између Канцеларије за ИТ и еУправу Владе Србије и француске компаније „Евиден“.
Фото: Новости
Након потписивања уговора медијима су се обратили директор Канцеларије за ИТ и еУправу Михало Јовановић, амбасадор Француске у Србији Пјер Кошар и премијер Вучевић.
- Уговор је вредан чак 50 милиона евра и део је великог међудржавног споразума. Кроз овај уговор набављамо нови суперкомјутер, који представља надоградњу постојеће националне платформе за развој вештачке интелигенције нашег првог суперкомпјутера. Тај суперкомпјутер је пуштен у рад 2022. године. Дајемо га бесплатно на коришћење. Нови суперкомјутер има чак 20 пута више суперчипова и скоро 30 пута више простора за податке. Желимо да га искористимо и за примену вештачке интелигенције. Ово је велики корак за унапређење јавне управе - казао је Јовановић.

У оквиру државног Дата центра у Крагујевцу биће смештен нови суперкомјутер.
- Настављамо доследно да развијамо програм Србија скок у будућност - истакао је Михаило Јовановић.
Амбасадор Пјер Кошар рекао је да Србија мора да се приближи Европској унији.
- Дуго радимо у разним областима, размењујемо услуге. Пошто имамо заједничку будућност, морамо да решавамо изазове. Доста година се бавимо изазовима у вези са информатичком инфраструктуром - каже Кошар.

Вучевић је казао да се овим стварају могућности да научници могу још брже раде на својим пројектима и добију бољу, снажнију и садржајнију подршку.
- То значи да ће власници старт ап компанија и људи који размишљају да крену у приватни бизнис бити додатно охрабрени да такву одлуку донесу, да они који већ послују могу брже и квалитетније развијају сопствени бизнис. То значи да ћемо да идемо у реализацију пројекта медицинске документације, да има мање папирологије, да све иде много једноставније, уз наравно заштиту личних података. Други део овог анаржмана исто није за занемаривање, говоримо о развоју вештачке интелигенције, алата, апликација. Сектор енергетике, транспорта, паметниг градова... све је то део лепезе која добија додатну подршку. Показујемо да се Француском сарађујемо у најосетљивијим областима - рекао је Вучевић.

Тиме што смо добили други суперкомјутер, како каже, Србија постаје апсолутно доминантна у овом делу Европе.
- То нема нико у региону. Тиме показујемо да Србију водимо у правцу развоја, а не у правцу деструкција и назадовања - закључио је.
Препоручујемо
НАЈТРАГИЧНИЈИ ДАН ИСТОРИЈЕ И ПУТ КА ПОБЕДИ: Богословска тајна Великог петка
09. 04. 2026. у 23:26
НА ВЕЛИКИ ПЕТАК ВЕРНИЦИ ИЗГОВАРАЈУ ОВУ МОЛИТВУ: Снажне речи које доносе мир, веру и наду
09. 04. 2026. у 22:45
ЦНН ОБЈАВИО ДА ЈЕ ИРАН ПРОГЛАСИО ВЕЛИКУ ПОБЕДУ, ТРАМП ПОЛУДЕО Саопштење је велика превара, надлежни утврђују да ли је почињено кривично дело
ИРАН је саопштио да је остварио велику победу и приморао Сједињене Америчке Државе да прихвате његов план у 10 тачака, наводи се у саопштењу Врховног савета за националну безбедност Ирана које су пренели државни медији, тврди ЦНН. Трамп је на обајву ЦНН-а експресно реаговао и оптужио их за превару.
08. 04. 2026. у 02:39
ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)
ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.
24. 03. 2026. у 20:17
ТАЈНИ ДОГОВОРИ ИЗ 80их: Како су САД наоружавале Техеран, Регана умало коштало фотеље, умешан државни врх - афера Иран-Контра (ФОТО)
ОЛИВЕР Норт је амерички политички коментатор и пензионисани пуковник Корпуса америчких маринаца који сваком својом појавом подсети на контроверзе које се вежу за његово име.
09. 04. 2026. у 12:33
Коментари (27)