ДАНАС СЛАВИМО СВЕТОГ ТЕОФИЛАКТА НИКОМИДИЈСКОГ: На овај дан људи одлазе у цркву и моле се за здравље своје и својих ближњих

Новости онлине

21. 03. 2025. у 07:40

СРПСКА православна црква данас слави Светог Теофилакта Исповедника, епископ никомидијски. Када је први царски саветник Тарасије као световњак изабран за патријарха цариградског, тада уз њега и од њега примише монашки чин више његових пријатеља и поштовалаца из световног сталежа.

ДАНАС СЛАВИМО СВЕТОГ ТЕОФИЛАКТА НИКОМИДИЈСКОГ: На овај дан људи одлазе у цркву и моле се за здравље своје и својих ближњих

Фото: Википедија

По смрти светог Тарасија на патријаршијски престо у Цариграду дође Никифор, а мало потом цар је постао Лав Јерменин, који је био иконоборац, и као такав подиже читаву буру у цркви Христовој.

Иако је иконоборна јерес била проклета на Седмом васељенском сабору, овај цар, ипак, васпостави је и хтеде њоме заменити Православље.

Свети Теофилакт се опре цару, па кад цар не попусти, рече му Теофилакт: "Доћи ће, царе, на те љута погуба изненада, и нећеш наћи ко ће те од ње избавити!"

Због ових речи свети Теофилакт би наредбом царевом уклоњен са свога положаја и послат на заточење где проведе тридесет година подневши многе тескобе и увреде, и где најзад премину око 845. године.

Српска православна црква слави га 8. марта по црквеном, а 21. марта по грегоријанском календару.

На овај дан људи одлазе у цркву и моле се за здравље своје и својих ближњих, јер верују у чуда Светог Теофилакта.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НИКАД ЈАЧИ УДАРАЦ ЗА РУСЕ ОД ПОЧЕТКА РАТА: Украјинске ракете летеле више од 1.300 км, погођена кључна фабрика (ВИДЕО)

НИКАД ЈАЧИ УДАРАЦ ЗА РУСЕ ОД ПОЧЕТКА РАТА: Украјинске ракете летеле више од 1.300 км, погођена кључна фабрика (ВИДЕО)

УКРАЈИНА је у суботу увече погодила једно од стратешки најзначајнијих одбрамбених постројења Русије, напавши Воткински машински завод у удаљеном региону, скоро 1.300 километара од украјинске границе - што представља најдубљи удар икада изведен украјинским оружјем домаће производње.

25. 02. 2026. у 12:25

НЕМА КО ДА НАСЕЧЕ ДРВА: Руско село изгубило скоро све мушкарце у рату у Украјини

"НЕМА КО ДА НАСЕЧЕ ДРВА": Руско село изгубило скоро све мушкарце у рату у Украјини

У РИБАРСКОМ селу Седанка, на руском далеком истоку, свакодневни живот је био тежак и пре рата у Украјини. Већина кућа нема основну инфраструктуру, као што су вода, унутрашњи тоалети или централно грејање, иако зимске температуре често падну и на -10 степени Целзијуса.

24. 02. 2026. у 09:43

Коментари (0)

НИСМО ВИШЕ БЛИСКИ: Бане Мојићевић открио истину о односу са Милицом Тодоровић