УНС И НУНС не желе да осуде линч новинара
УДРУЖЕЊЕ новинара Србије позвало је данас студенте и грађане у протесту да омогућ новинарима неометано извештавање са протесних окупљања карактеришићу инциденте којима су спречавали рад медија на Аутокоманди- као легитимну критику.
Фото: Архива ВН
УНС пре овог саопштења није објавио ниједну вест о опкољавању екипе РТС, увредама и претњама које су им упућене и атмосфери линча због којих та телевизија није била у могућности да извештава о блокади на Аутокоманди у централном Дневнику 2.
О РТС-у као ни о сличним околностима у којима се нашла екипа ТВ Курир, ни друго највеће удружење новинара НУНС није објавило ни вест, а у изјави за Euronews су негирали потребу за реакцијом.
Генерална секретарка НУНС Тамара Филиповић казала је за Euronews Србија да није било напада те да се однос према овим екипама “евентуално може окарактерисати као онемогућавање извештавања са лица места”, а генерални секретар УНС Нино Брајовић отишао је и корак даље те је за ситуацију устврдио да је била, по њему, тек “на ивици инцидента” и описао је “као критику РТС” коју су новинари дужни да трпе.
Euronews Србија претходно је писала о све учесталијим нападима на новинаре.
Вербални напади којима су изложени и новинари Euronews Србија, током јучерашњег догађаја су кулминирали када су нашој екипи упућене увреде и речима “крваве су вам руке” због тога што је радила укључење уживо током петнаестоминутне тишине окупљених.
Euronews Србија због тога је захтевао реакцију од УНС и НУНС у најбољем интересу безбедности новинара без које је немогуће тачно и правовремено информисање јавности, али је добио јавно правдање и подстицање недоличног понашања према новинарима.
У свом, касније издатом саопштењу, УНС подсећа “да је у интересу свакога ко протестује због незадовољства стањем у друштву да омогући новинарима услове за несметан рад, како би њихове поруке дошле до грађана."
Ово удружење, такође,”још једном позива новинаре да непристрасно, фер и благовремено извештавају јавност о свим догађајима, а посебно о актуелним протестима.”
Однос који најважнија медијска удружења имају према медијима у којима ради већина новинара у Србији, данас је од селективног постао штетан по новинарску професију и безбедност новинара на терену.
(Еуроњуз)
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOПрепоручујемо
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"НЕ ЖЕЛИМ ПРЕГОВОРЕ" Трамп брутално запретио: Напади на Иран биће настављени док не пристану
ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп изјавио је данас да ће амерички ваздушни удари на Иран бити настављени и наредних дана, уз упозорење да ће бити све интензивнији уколико Техеран не пристане на споразум, додајући да тренутно не жели преговоре са Ираном.
15. 07. 2026. у 20:30
НОВИ ЈЕЗИВ СНИМАК ДРАМЕ У АВИОНУ: Супруга држи Србина да не испадне из авиона (ВИДЕО)
НА лету из Солуна за Михнен прошлог петка догодио се инцидент када је током лета пукао прозор авиона, а онда је дошло до декомпресије кабине.
14. 07. 2026. у 17:57
ВОДИТЕЉКА ГОДИНАМА НЕ СПАВА СА МУЖЕМ: "То је за мене трауматично!"
ВОДИТЕЉКА са супругом већ годинама не спава у истом кревету...
14. 07. 2026. у 11:17
Коментари (0)