У ЈАСЕНОВЦУ 18.332 ПОСЕТИЛАЦА: Некадашњи логор смрти у НДХ обишло дупло више људи него 2021.
СПОМЕН-подручје Јасеновац прошле године обишло је укупно 18.332 посетилаца, од чега је 7.157 било из Хрватске, а 11.175 из других држава.
Фото: Игор Маринковић
Ове податке објавила је ЈСУП "Јасеновац", а број посета дупло је већи него пре четири године, када је некадашњи злогласни логор смрти у НДХ посетило око 8.700 људи.
Како наводе у ЈУСП, међу посетиоцима било је 169 организованих група, од чега 72 из Хрватске, а 97 из Словеније, Италије, САД, Србије, БиХ, Белгије, Француске, Мађарске, Швајцарске, Немачке...
"Укупан број школских група из Хрватске које су посетиле Спомен-подручје 'Јасеновац' био је 56. Од тог броја 32 су биле из основних школа, а 24 из средњих. Уз то, спомен подручје је посетило и 15 школа из иностранства (Италија, БиХ, Словенија, Србија, Шведска, Швајцарска)", наводи се на званичном сајту.
Прошлогодишњи број посета је, иначе, у благом порасту у односу на неколико година пре тога. Нпр. статистика из 2023. показује да је тада било нешто више од 17.000 посетилаца, од чега 6.599 из саме Хрватске. У 2022. та бројка је износила 14.548, од чега је 6.784 из Хрватске.
Хрватско министарство просвете донело је 2020. године препоруку, али не и обавезу, школама да организују посете овом страшном месту страдања, које је уједно, како се наводи на сајту, и званична установа "задужена за образовне пројекте о Холокаусту, геноциду и страдању антифашиста".
И Музеј жртава геноцида из Београда организовао је у октобру 2023, први пут од 1995. године, студијски боравак групе ученика и наставника из Србије у Јасеновцу и Пакрацу.
Препоручујемо
ЗБОГ ОВЕ ПОЈАВЕ НАЈАВЉЕН И НАЈВИШИ СТЕПЕН УПОЗОРЕЊА: Ево шта очекује који део земље
23. 01. 2026. у 14:51
ОД СУТРА ИЗМЕНЕ У САОБРАЋАЈУ: Наредна три дана ова линија мења трасу
23. 01. 2026. у 14:28
УКРАЈИНЦИ ОБОРИЛИ НОВИ РУСКИ ДРОН: Запрепастили се шта се налази у њему
ЈЕДНОГ од првих дана 2026. године украјинска војска оборила је руски дрон новог типа. Идентификован је као „Геран-5“, брз и далекометни дрон.
23. 01. 2026. у 12:25
У ФЕБРУАРУ ПОТПУНИ КОЛАПС ПОЛАРНОГ ВРТЛОГА? Хладна маса заледиће Европу, ево шта нас очекује
НАКОН стратосферског загревања почетком фебруара, најновије прогнозе показују потенцијални потпуни колапс поларног вртлога, што ће на крају довести хладан ваздух и у Европу, пише Severe Weather Europe.
23. 01. 2026. у 14:21
КОЛИНДА СКОЧИЛА У ЛЕДЕНО МОРЕ: "Види се да из авиона да је АИ" - многи не верују њеном снимку са Антартика (ВИДЕО)
БИВША председница Хрватске Колинда Грабар-Китаровић скочила је у ледено море на Антартику, а снимак тог скока објавила је на свом налогу на друштвеној мрежи Инстаграм.
22. 01. 2026. у 10:10
Коментари (0)