ЗАРАЗА ПОТВРЂЕНА У ЈОШ ЈЕДНОМ ГРАДУ СРБИЈЕ: Симптоми грипа почињу изненада

РЕГИСТРОВАН је први случај инфекције вирусом грипа тип А(Х1) са територије општине Владимирци, саопштио је Градски завод за јавно здравље.

ЗАРАЗА ПОТВРЂЕНА У ЈОШ ЈЕДНОМ ГРАДУ СРБИЈЕ: Симптоми грипа почињу изненада

Фото Pixabay free images

Потврда анализе уследила је и од Националне референтне лабораторије за грип и друге респираторне вирусе Института за вирусологију, вакцине и серуме “Торлак”.

Почела је сезона грипа, а континуирано се врши популациони надзор над обољењима сличним грипу, као и сентинел надзор у Дому здравља "Др Драга Љочић", Шабац.

На основу молекуларне дијагностике у лабораторији Завода за јавно здравље Шабац изолован је вирус грипа.

За све оне који су примили вакцину за сезону 2024/2025, овај тип вируса се налази у њој, саопштили су.

Вакцине су доступне, и они који се нису вакцинисали још увек имају прилику да то учине. Није касно, а вакцина код здравих особа смањује ризик од појаве обољења.

Како упозоравају, симптоми грипа почињу изненада један до два дана након инфекције а укључују грозницу и екстремну хладноћу, повишену телесну температуру 38-40 °C, болове у телу, посебно у зглобовима и грлу, главобољу, умор, кашаљ, кијање, влажење очију….

Оболеле особе треба да се јаве изабраном доктору и према дефиницији случаја из Стручно методолошког упуства, са упутом на Инфлуенцу узорак се доноси у Завод за јавно здравље Шабац на молекуларну дијагностику ПЦР.

Опште мере превенције које се предлажу становништву су: проветравање просторија, уношење витамина преко воћа и поврћа, адекватно облачење, лагана физичка активност, редовно прање руку, избегавање масовних окупљања, ношење заштитних маски тако да покривају нос, уста, браду.

(Телеграф)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

ОРБАН СЕ ОГЛАСИО ЗБОГ СИТУАЦИЈЕ У ЗЕМЉИ: Издао хитно упозорење

ОРБАН СЕ ОГЛАСИО ЗБОГ СИТУАЦИЈЕ У ЗЕМЉИ: Издао хитно упозорење

ЛИДЕР мађарске опозиционе странке Фидес и бивши премијер земље Виктор Орбан оптужио је данас владу странке Тиса да води земљу ка диктатури, након полемике изазване изјавама бившег председника Јаноша Адера о планираним сменама државних функционера.

05. 07. 2026. у 12:34

Огласила се Косјерина после вести да је Мирка мења у квизу Ја волим Србију: Тако су стајале ствари...

Огласила се Косјерина после вести да је Мирка мења у квизу "Ја волим Србију": "Тако су стајале ствари..."

ВЕСТ да би глумица Мирка Васиљевић од септембра могла да преузме водитељску улогу у квизу "Ја волим Србију", уместо досадашње водитељке Драгане Косјерине, изазвала је велику пажњу јавности.

05. 07. 2026. у 21:54

Коментари (0)

Огласила се Косјерина после вести да је Мирка мења у квизу Ја волим Србију: Тако су стајале ствари...