ПРОКРЧИЛИ НАМ ПУТ ДО СКУПИХ СУПЕРРАЧУНАРА: Научници из Србије ушли у престижно EUROHPC удружење, у којем су најразвијеније земље света
НАУЧНИЦИ из Србије ушли су у ексклузивни клуб - Европску иницијативу за рачунарство високих перформанси, EuroHPC. То им омогућава да обезбеде нове изворе финансирања за набавку опреме за рачунаре високих перформанси (HPC), али и да подстакну домаћу привреду која тиме постаје конкурентнија на светском тржишту дигиталних технологија.
Научници широм света тако се удружују у веће организације из практичних разлога. Пријем у чланство се оцењује по квалитету, али и по сродности - као што је Српска академија наука и уметности (САНУ) чланица удружења академија наука IAP, а групе које истражују елементарне честице чланице ATLAS-а и CMS-а, тако су се и истраживачи који користе суперкомпјутере удружили у ово престижно EuroHPC удружење. Како је реч о скупој и напредној технологији, EuroHPC је елитни клуб у чије чланство махом улазе групе из најразвијенијих земаља.
Наш научник, др Антун Балаж из Института за физику у Београду сматрао је да је и Србији ту место, па је покренуо иницијативу да се укључимо у EuroHPC. Уз подршку надлежних у држави, али и појединаца из других наших институција попут САНУ и Електротехничког факултета, успео је у томе.
- Значај овог пројекта се огледа не само у томе што нас повезује са најкомпетентнијим европским центрима за набавку опреме за рачунаре високих перформанси (НРЦ), него и што је окренут пружању подршке за примену HPC како академским институцијама, тако и јавном сектору и заинтересованим малим и средњим предузећима - каже Балаж за "Новости". - Ово је кључно за повећање њихове компетитивности и стварање нових производа и услуга за друштво засновану на знању, што је стратешки циљ наше државе. То што се Србија прошле године придружила EuroHPC нашим истраживачима отворило је могућност да учествују у пројектима који се финансирају у оквиру овог програма.
Иначе, први пројекат у коме учествују Институт за физику у Београду и Електротехнички факултет Универзитета у Београду је европска мрежа центара компетенције за HPC (EuroCC2/EuroCC4SEE) којим у Србији руководи управо наш саговорник Антун Балаж.
- Циљ пројекта је да науци, од факултета до САНУ, али и индустрији и јавној управи, учине доступним суперрачунаре и помогну у усвајању тих технологија - истиче он.
А за наш "обичај" да домаћи квалитет умањујемо у поређењу са туђим, др Балаж каже да је неправедан јер суперрачунарска инфраструктура у Србији није занемарљива и обилато се користи.
Моћни "парадокс" на Физичком
НА Институту за физику у Београду у Центру за изучавање комплексних система, налази се суперкомпјутер "парадокс", један од моћнијих суперкомјутерских центара у овом делу Европе. Њега превасходно користи научна заједница за најразличитија истраживања. Машину могу да користе научници из свих домаћих установа, од најмањих института преко свих наших факултета до САНУ и института од националног значаја. У Србији успешно ради и Дата центар у Крагујевцу, али и низ других суперрачунарских постројења и дигиталних центара.
- Наши истраживачи су изузетно компетентни у применама HPC и остварују значајне резултате чак и са изузетно скромним средствима које наша држава улаже у науку - каже др Балаж. - Међутим, имајући у виду пораст интересовања и заједнице која ће користити HPC у свом истраживачком раду, неопходно је значајно улагање у рачунарске ресурсе и инфраструктуру којима Србија располаже. Он додаје да су HPC традиционално користиле многе области физике и математике, квантна хемија, астрофизика и различите инжењерске дисциплине, док им се данас прикључују биогенетика, биомедицина и економија. Кроз примене вештачке интелигенције сада у трку улази и мноштво других научних области које се заснивају на проучавању великог броја података.
РУСИ ОТКРИЛИ ПЛАН НАТО-а: Окупираће Украјину и поделити је између ове четири државе!
НАТО план за Украјину суштински значи распоређивање у земљи такозваног „мировног контингента“ од око 100 хиљада људи и, фактички, њену окупацију, а украјинске територије ће поделити Велика Британија, Немачка, Пољска и Румунија, саопштила је Спољнообавештајна служба Русије.
29. 11. 2024. у 09:36
УПОЗОРЕЊЕ ХРВАТСКОГ БЕЗБЕДЊАКА: У случају рата не бисмо заштитили ни седмину становништва
ХРВАТСКА, у случају рата, не би могла да заштити ни седмину становништва, хране не би било ни за месец дана, а становништво не би разликовало сирену за општу од оне за ваздушну опасност
29. 11. 2024. у 08:16
ДОБИО МИЛИОНЕ НА ЛУТРИЈИ Открио како му се живот променио: "У почетку је било добро, али идила није дуго трајала"
СВЕТА Тереза Авиљска је давно упозорила да је више суза проливено због услишених жеља, него неуслишених.
01. 12. 2024. у 07:42
Коментари (0)