Министарка др Беговић на прослави 70 година ЦЕРН-а
МИНИСТАРКА је са председником Републике Србије Александром Вучићем обишла велики хадронски акцелератор и састала се са научницима из Србије који раде у овој међувладиној научно-истраживачкој организацији.
Фото: Министарство
Министарка науке, технолошког развоја и иновација др Јелена Беговић присуствовала је у Женеви свечаном обележавању 70 година рада Европске организације за нуклеарно истраживање (ЦЕРН). У оквиру овог обележавања, присутним високим званицама обратио се и председник Републике Србије Александар Вучић.
Уз председника Вучића, министарка је обишла велики хадронски акцелератор и састала се са научницима из Републике Србије који раде у оквиру ове међувладине научно-истраживачке организације.

- Велико ми је задовољство и велика радост што сам данас поново у ЦЕРН-у на прослави поводом 70 година од оснивања ове организације. ЦЕРН представља највећу и најкомплекснију инфраструктуру која је икада изграђена за науку - изјавила је овом приликом министарка др Беговић, додавши да научници који раде у овој организацији, а међу којима је и око 80 српских научника, покушавају да добију одговоре на то како је настао универзум, које су то основне честице које чине живот и свет око нас, али и на питања попут оног зашто универзум данас изгледа како изгледа.

- Много је неодговорених питања, и зато мислим да је будућност ЦЕРН-а мислим светла. Наша потрага за овим одговорима, наравно, захтеваће још већа улагања - рекла је министарка. - Надамо се изградњи новог, још моћнијег сударача, који ће нам сигурно пружити додатне одговоре на заиста фундаментална питања везана за постојање универзума, али и постојање нас као људи на овој планети.

Министарка је нагласила значај високих делегација из читавог света које су присуствовале овом обележавању.
- Велика ми је част што сам била данас овде са председником Вучићем, који се обратио читавом скупу, са нагласком на значај науке и даљег улагања у ову организацију и ову инфраструктуру - казала је министарка, истакавши да је поред председника Вучића била присутна и председница Европске комисије Урзула фон дер Лајен.

- Она је такође врло јасно ставила дознања да ЦЕРН има пуну подршку Европске уније и да су овакве инфраструктуре изузетно важне за будућност и очување просперитета човечанства - закључила је министарка.
Препоручујемо
СПРЕМИТЕ СЕ ЗА КИШУ И СНЕГ Хитно се огласио РХМЗ: Ови делови земље први на удару (ФОТО)
07. 12. 2025. у 17:03
ЕВО КО ИМА ПРАВО НА ВЕЋУ ПЕНЗИЈУ: Ставка која не улази у стаж повећава чек
07. 12. 2025. у 14:47
СВАКИ ПРЕЛАЗАК ПРЕКО ПРУГЕ НОСИ РИЗИК: Покренута кампања „Добро пази - воз наилази“
07. 12. 2025. у 11:21
"ТА КУЋА ЈЕ СТВАРНО УКЛЕТА" Мајци и оцу пререзао гркљан, па себи исекао вене: Нови детаљи породичне трагедије у Чачку
ПРВИ резултати истраге трагедије која је откривена у суботу ујутру у породичној кући у близини „Слободине“ раскрснице у Чачку, говоре да је Владимир Чарапић (47) ножем преклао врат својој мајци Мили (72), а потом и свом оцу Неђу (79). Затим је себи истим сечивом нанео више убода по грудима и стомаку, а на крају је пререзао вене леве руке и тако на смрт искрварио.
07. 12. 2025. у 13:36
НОВО РЕШЕЊЕ ЗА УКРАЈИНУ: Европа прави план у случају да се САД повуку из конфликта
ЕВРОПСКЕ дипломате припремају сценарио подршке Украјини у случају повлачења САД из конфликта, преноси Блумберг, позивајући се на изворе.
07. 12. 2025. у 13:19
Завршио глуму, па радио на мешалици, рат га удаљио од љубави - животни пут Јова Максића
ДЕТИЊСТВО глумца Јова Максића обликовало се у малој сеоској средини подно Динаре, у селу Плавно код Книна, где је породица живела због очевог свештеничког службовања. Рани период живота описује као време потпуне слободе и радости, када је готово читаво село било простор за игру и маштарије. У таквој атмосфери формирала се његова емотивна структура — везаност за заједницу, топлина породичних односа и захвалност за једноставне ствари.
07. 12. 2025. у 11:41
Коментари (0)