НОТАРИ ОБАВИЛИ 25 МИЛИОНА ПРАВНИХ ПОСЛОВА: ЈБК обележава деценију постојања, а грађани професију оцењују као најбољу у правосуђу

В.Ц.С.

16. 09. 2024. у 13:21

ЈАВНО бележништво је за 10 година, од како функционише у Србији, са више од 25 милиона правних послова, растеретило рад правосуђа, убрзало правни промет и заштитило права странака, остваривши изузетне резултате, оценила је Јавнобележничка коморе Србије.

НОТАРИ ОБАВИЛИ 25 МИЛИОНА ПРАВНИХ ПОСЛОВА: ЈБК обележава деценију постојања, а грађани професију оцењују као најбољу у правосуђу

FOTO: Arhiva novosti

- Када су, у септембру 2014. године отворене прве јавнобележничке канцеларије у Србији, главни задатак био је да се унапреди правна сигурност. Нотаријат је оправдао очекивања и законодавца и грађана, јер је веома брзо довео до значајног растерећења судова, како у погледу драстичног смањења броја поступака произашлих из уговорних односа, тако и у погледу брзине и квалитета рада у ванпарничним поступцима које јавним бележницима поверавају судови - кажу у ЈБК.

Највећи број послова, око 80 одсто, јесу јавнобележничке овере. Солемнизоване (потврђене и оверене) исправе чине око 10 одсто свих до сада обављених послова, чиме је уведена контрола у правни промет. Од кад уговоре о промету непокретности солемнизују нотари, потпуно су спречене дупле продаје непокретности, које су раније доводиле до великог броја спорова и због којих је штету претрпео велики број грађана.

Код оставинских поступака, бележницима је до сада поверено око 1.400.000 предмета. Број изјављених жалби на оставинска решења која доносе нотари је око 0,5 одсто, док је број преиначених решења испод 0,1 одсто.

Србија има 231 бележника, у чијим канцеларијама ради још око 1.500 људи - јавнобележничких помоћника, сарадника, приправника и административног особља. Бележници годишње просечно ураде 300.000 бесплатних овера, од којих су највећи број документи потребни за упис у средње школе и на факултете, али и за остваривање права из система социјалне заштите. На овај начин, грађанима се годишње уштедело најмање 54 милиона динара.

- Од отварања првих канцеларија, јавни бележници су имали велику подршку Министарства правде, које је непрекидно радило на унапређењу професије, проширењу надлежности и стварању услова за свакодневни рад у дигиталном окружењу, па данас имамо могућност увида и провера у свим важним регистрима који се воде на државном нивоу - од катастра, регистра промета непокретности, регистра НБС за банковне рачуне, регистре матичних књига, возила - кажу у ЈБК.

Јавни бележници Србије су ове године добили равноправан приступ и електронској мрежи нотара ЕУ. У мају, нашим нотарима је указано поверење да заједно са Међународном унијом нотара у Београду организују Институционалне састанке УИНЛ и Генерални савет светске нотарске организације, којима је присуствовало више од 180 нотара из целог света, укључујући председника УИНЛ Лајонела Галијеза.

- ЈКС је посебно поносна на резултате истраживања које је спровео Центар за европске политике, према коме су јавни бележници најбоље оцењена правосудна професија у Србији већ неколико година за редом, а у последњем истраживању и са максималном оценом 5. Ово истраживање се спроводи на основу анкете међу грађанима - наводе у ЈБК.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ПИШУ: Србија прва набавила хиперсоничне балистичке ракете у Европи, револуција у повећању ватрене моћи (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ПИШУ: Србија прва набавила хиперсоничне балистичке ракете у Европи, револуција у повећању ватрене моћи (ФОТО)

ФОТОГРАФИЈЕ које приказују ловачки авион МиГ-29 Ратног ваздухопловства Србије са две балистичке ракете CM-400AKG кинеске производње указују на то да је Србија постала други страни корисник овог типа ракета, што значајно мења раније веома ограничене ударне могућности ових авиона, пише амерички специјализовани магазин "Милитари воч" у тексту под називом "Прве хиперсоничне балистичке ракете у Европи: Српски ловци МиГ-29 интегрисали кинеско наоружање за револуционарно повећање ватрене моћи".

11. 03. 2026. у 16:26

ХАОС У ЦРНОГОРСКОМ ПАРЛАМЕНТУ: Прекинута седница, посланици ДПС-а опколили сто председавајућег

ХАОС У ЦРНОГОРСКОМ ПАРЛАМЕНТУ: Прекинута седница, посланици ДПС-а опколили сто председавајућег

СЕДНИЦА Скупштине Црне Горе прекинута је данас након што је председавајући у том моменту потпредседник парламнета Борис Пејовић (ПЕС) одузео реч посланици опозиционе Демократске партије социјалиста Александри Вуковић Куч.

11. 03. 2026. у 17:06

У ХРВАТСКОЈ ИРАНСКА ТЕРОРИСТИЧКА ЈАЗБИНА Милановић љут на Израелца: Брацо, ово је Загреб - не Тел Авив!

"У ХРВАТСКОЈ ИРАНСКА ТЕРОРИСТИЧКА ЈАЗБИНА" Милановић љут на Израелца: "Брацо, ово је Загреб - не Тел Авив!"

ПРЕДСЕДНИК Хрватске Зоран Милановић коментарисао је наводе израелског амбасадора Герија Корена да се усред Загреба налази терористичка јазбина у иранској амбасади.

11. 03. 2026. у 13:59

Коментари (0)

Циклус и губитак гвожђа: Скривени разлог за умор код многих жена