ДА СЕ НЕ ЗАБОРАВЕ СУЗЕ ЈАСЕНОВЦА: Подухват ученика Гимназије и Стручне школе из Србобрана (ФОТО)
У КЛУБУ „Трибина младих" Културног центра Новог Сада отворена је изложба „Јасеновачке сузе" ученика Гимназије и Стручне школе „Светозар Милетић" из Србобрана која ће моћи да се погледа до 17. јуна.
Фото КЦНС
Изложба садржи бројне фотографије, новинске чланке, макете, сведочанства и другу историјску грађу која сведочи о страдању у логору Јасеновац, једном од највећих стратишта на подручју НДХ.
Експонате за изложбу је са својим ученицима припремио вероучитељ Ненад Еркер, а пројекат је реализован у сарадњи са Музејем жртава геноцида из Београда, ЈУ „Спомен-подручје Доња Градина" из Козарске Дубице, Архивом Републике Српске, Удружењем „Јасеновац – Доња Градина" из Бања Луке и Удружењем „Јадовно" из Бања Луке.
-Да ли сте се нeкад запитали колико душа може да вас пече на хладном бетону?Колико пролећа могу бити мртва, а лета тмурна и тужна? Ви живите и даље са нама. Тако сте чекали ту срећу и таман кад мислите да ће овом зором стићи и она, небо посиви од неког гнева, па киша поплави земљу. А ви, склупчате се дрхтећи у блатњаво тло, као да желите отерати несрећу коју би ти људи могли да вам донесу.- потресну поруку упутили су школарци посетиоцима изложбе.
Желимо да се сви упознате са овом причом, рекли су даље у поруци. Желимо да раширимо свест о ГЕНОЦИДУ који се догодио над нашим народом. На територији НДХ било је 47 сабирних и концентрационих логора смрти, 84 стратишта у крашким јамама и 24 бунара у које су бацани живи људи и лешеви.
Пружамо вам слику Јасеновца кроз изложбу ,,Јасеновачке сузе.“ Да се никад не забораве сузе Јасеновца.
У уметничком делу програма наступио је Дечји хор „Свети Василије Острошки" из Сирига.
Препоручујемо
МАГЛОВИТО И ТМУРНО ЕВО ГДЕ БИТИ КИШЕ: Временска прогноза за петак, 12. децембар
12. 12. 2025. у 00:00
КРУНИДБЕНЕ ИНСИГНИЈЕ КРАЉА ПЕТРА: Утврђене за културно добро од изузетног значаја
11. 12. 2025. у 23:11
СУКОБ НАМ ЈЕ ПРЕД ВРАТИМА Руте упозорава: Ми смо следећа мета Русије
РУСИЈА би могла да буде спремна да употреби војну силу против НАТО-а у наредних пет година, сматра генерални секретар НАТО-а Марк Руте.
11. 12. 2025. у 15:46 >> 16:40
ОСУЂЕНИ ЗА УБИСТВО СТАРЦА У ЗАТВОРУ ПАДИНСКА СКЕЛА: Зрна саосећања немају, изречене вишегодишње казне
СРЕЋКО Стефановић (22), Саша Станковић (22) и Далибор Петровић (24) оглашени су данас кривим у Вишем суду у Београду за тешко убиство Станимира Брајковића (74) на безобзиран и насилнички начин у затвору Падинска Скела почетком фебруара 2024. године. Овом првостепеном пресудом Стефановић је осуђен на 19 година затвора, а Станковић и Петровић на по 18 година.
11. 12. 2025. у 16:22
"СТИГЛИ СРПСКИ ХУЛИГАНИ!" Аустријска полиција плаши грађане по улицама Граца због навијача Звезде
Штурм Грац и Црвена звезда играју утакмицу у Лиги Европе, а пред тај меч аустријска полиција је урадила нешто несвакидашње.
11. 12. 2025. у 16:15
Коментари (0)