СРБИЈА ЈЕ БЕЗБЕДНА, КРИМИНАЛ У ОПАДАЊУ: У односу на 2001. годину, забележено је чак 43 одсто мање кривичних дела

З. Ускоковић

21. 02. 2024. у 12:25

БЕЗБЕДНОСНА ситуација у Србији је стабилна. То показује и статистика од 2000. године наовамо. У последњој деценији бележи се пад криминала. Лане је евидентирано 70.085 кривичних дела, док је, на пример, 2013. та бројка износила - 113.780. У односу на 2001. извршено је чак 43 одсто мање кривичних дела.

СРБИЈА ЈЕ БЕЗБЕДНА, КРИМИНАЛ У ОПАДАЊУ: У односу на 2001. годину, забележено је чак 43 одсто мање кривичних дела

Фото Taнјуг

Ово показује анализа резултата МУП Србије од 2001. године до данас, у коју су "Новости" имале увид, а која би требало да буде представљена јавности. Према тим подацима, последња деценија је једна од најстабилнијих и најбезбеднијих. Тако је лане убијено 77 особа, за разлику од 2002, када је насилно усмрћено 212 људи. У последњих пола деценије број најтежих злочина је, такође, у сталном паду.

- Прошле године је од 77 убистава и тешких убистава, расветљено 71, што је 92,2 процента - наводе у МУП Србије. - Од 142 извршена убиства у покушају и тешка убиства у покушају, решено је 95,8 одсто. Полиција је у 2023. години остварила добре резултате, али тежимо још бољим, због чега се много ради на превенцији, модернизацији, као и стручном усавршавању припадника министарства.

Током 2023. евидентирано је укупно 63.925 кривичних дела општег криминала, што је за 4.558 мање него 2022. године.

- Борба против организованог криминала један је од приоритета Владе Србије, и она се континуирано спроводи - истичу у српској полицији. - Из године у годину на територији наше земље је све мање високорангираних организованих криминалних група. У сарадњи са међународним партнерима, у прошлој години, спроведен је већи број акција у којима је Србија показала да је поуздан партнер у борби против мафијашких кланова и група.

Тренд пада кривичних дела забележен је и у другим областима. Прошла година остаће запамћена по најмањем броју крађа у последњих двадесетак година. Број тешких крађа у односу на 2001. годину је мањи за 77,9 одсто, а забележен је и најмањи број украдених аутомобила. Број разбојништва је, такође, у паду од 2000. године, када су регистрована 2.184. Прошле године је забележено готово четири пута мање - 567.

V.N.

- На врху листе приоритета МУП, посебно Управе криминалистичке полиције је борба против наркотика - кажу у МУП.

- Прошле године заплењено је близу седам и по тона различитих опојних дрога. Један од најбољих доказа да је српска полиција годинама поуздан и посвећен међународни партнер показују, поред осталог, и две међународне акције у којима су припадници МУП Србије са колегама из БИА и Европола у иностранству запленили око три тоне кокаина.

Након трагичних догађаја у школи "Владислав Рибникар" у Београду и селима Мало Орашје и Дубона, код Младеновца, маја прошле године, спроведена је акција добровољне предаје нерегистрованог оружја и то по налогу министра Братислава Гашића. Предато је 82.398 комада легалног и нелегалног оружја, 4.243.139 комада муниције различитог калибра и 26.485 минско-експлозивних средстава.

Трговина људима

ПОРЕД трговине дрогом и прања новца, једна од највећих и најпрофитабилнијих глобалних криминалних активности је трговина људима. Припадници МУП Србије интензивно раде на расветљавању свих ових случајева, па у поређењу са, рецимо, 2010. годином, број оваквих кривичних дела мањи је за чак 70,4 одсто.

- Оно што је веома битно за безбедност свих грађана и њихов мирнији и лакши живот, то је очување јавног реда и мира - истиче наш саговорник. - О томе се даноноћно води рачуна и брине. У 2023. години, уназад двадесетак година, забележен је убедљиво најмањи број прекршаја из ове области - 19.569. То је за 71,7 одсто мање у односу на 2004, када је забележен највећи број прекршаја из ове области - 69.219.

Безбедност саобраћаја је, такође, сегмент друштва где се полиција посебно ангажује. Свакодневно се апелује на грађане да буду опрезни и пажљиви у вожњи, као и да поштују прописе како би се сачувало оно најбитније - људски животи. Посебан акценат се ставља на превенцију да возачи не управљају возилима под дејством алкохола или психоактивних супстанци.

Укупан број саобраћајних незгода у 2023. години, у односу на 2007. годину (када је забележен највећи број саобраћајних несрећа), мањи је за 53 одсто. Највећи број погинулих на путевима Србије забележен је 2001. године - 1.275. Прошле године та бројка је мања за 61 проценат, што указује на појачан превентивни рад припадника саобраћајне полиције.

Ови подаци посебно добијају на важности када се има у виду да је 2023. у Србији регистровано рекордних 2,8 милиона возила, а да је истовремено забележен најмањи број саобраћајних незгода са погинулима у последње 23 године (изузев 2020. године због пандемије вируса корона).

Насиље у породици

ПРИПАДНИЦИ МУП Србије од 1. јуна 2017, откада је уведен Закон о спречавању насиља у породици, имају нов приступ када је реч о превенције и реакцији полиције, а пре извршења кривичног дела или прекршаја. Такође, полицијски службеници су свој рад усмерили на заштиту жртава, али и да охрабре жене да пријављују насиље, јер постоји механизам за кажњавање насилника и заштиту жртава. Статистички подаци говоре да је прошле, али и 2022. године, забележено најмање убистава у оквиру породичних и партнерских односа.

- Поред свих ових послова, припадници МУП Србије радили су, уз помоћ Владе Србије, и на побољшању услова и помоћи грађанима када је реч о добијању држављанства, пријаве пребивалишта и боравишта, вађењу личних карата, пасоша, возачких дозвола, регистрација и набављање, држање и ношење оружја...- закључује представник МУП Србије.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
КО ЈЕ ДАВИД КНЕЖЕВИЋ КОЈИ ЈЕ УХАПШЕН У МАЈАМИЈУ: Након нестанка супруге Ане побегао за Србију

КО ЈЕ ДАВИД КНЕЖЕВИЋ КОЈИ ЈЕ УХАПШЕН У МАЈАМИЈУ: Након нестанка супруге Ане побегао за Србију

НАЦИОНАЛНА полиција ухапсила је данас у Мајамију Давида Кнежевића, супруга Ане Марије Кнежевић Хенао, Колумбијке која је нестала у Мадриду 2. фебруара. Давид Кнежевић, држављанин Србије, био је главни осумњичени откако су америчка полиција и ФБИ прикупили доказе да је реч о насилном нестанку, сазнају шпански медији.

06. 05. 2024. у 17:33

Коментари (0)

ШЕШЕЉ О ЧУДНОЈ ИЗЈАВИ ПРЕДСЕДНИКА УКРАЈИНЕ: Нико не схвата озбиљно то што Зеленски говори