ДАНАС ЈЕ КРСТОВДАН: Ево шта ваља да урадите како вам година не би била наопака

Novosti online

18. 01. 2024. у 07:15

СРПСКА православна црква и верници славе зимски Крстовдан. По предању, данас се укрштају ветрови.

ДАНАС ЈЕ КРСТОВДАН: Ево шта ваља да урадите како вам година не би била наопака

Фото: Б. Субашић/ Википедија/П. Митић

Зимски Крстовдан слави се као успомена на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Празник се везује за Богојављење и крштење Исуса Христоса, као и за дан посвећен Светом Јовану Крститељу, који је и крстио сина Божјег у реци Јордану.

Јесењи Крстовдан, 27. септембра по новом календару, обележава успомену на проналажење Часног крста на Голготи на којем је разапет син Божји.

У православним храмовима служи се литургија Светог Јована Златоустог, уз ритуал великог освештавања воде, које прати празнично богослужење. Обичаји за Крстовдан налажу да се крстовданска водица дели окупљеним верницима, а потом и да се преко целе године чува у кући као симбол доброг здравља. Вода се моли да избави од грехова, да исцели и очисти душу и тело и да са вером лечи и штити.

Народни обичаји за Крстовдан такође налажу мајкама да, са молитвом у срцу, на данашњи дан деци праве знак крста на челу од освештаног уља, а крстовданску воду чувају и њом по потреби умивају децу током целе године.

Веровања и обичаји

Док за многе друге празнике који су обележени црвеним словом важи да не треба сређивати кућу, усисавати и радити друге сличне послове, на Крстовдан је обрнуто. На данашњи дан је добро средити кућу и тако је припремити за зиму. У супротном, верује се да ће вам целе године све "ићи наопако". Према народним обичајима у неким деловима Србије на Крстовдан ваља да се опере сав веш. Пости се строго, први пут после Божића, јер је до овог дана било разрешење због великог празника. Зато је у српском народу остала изрека: „Ко се крстом крсти, тај Крстовдан пости“.

По народном предсказивању времена, који ветар дува на Крстовдан, тај ветар ће најчешће дувати током године. У Срему се говорило да се овога дана ветрови крсте (тј. укрштају, дувају један другоме у сусрет), па који надјача.

У неким крајевима постоји обичај да се уочи празника крст стави у воду и унесе у цркву. Ако се крст смрзне, верује се да ће година бити родна и здрава, а ако се не смрзне, биће оскудна и болешљива.

У дванаест дана, почињући од Божића а закључно с Крстовданом, огледа се дванаест месеци године која долази, па какво је време ког дана такво ће бити у месецу који том дану одговара по редоследу.

На Крстовдан су се, преносе хроничари, јели остаци бадњеданског пасуља и – спремане су пихтије. Али како је Крстовдан посни дан, то су их јели сутрадан, на Богојављење.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

СКАНДАЛ У РИМУ: Новак Ђоковић погођен флашом у главу! (ВИДЕО)