И ОСТАВКЕ СУ БИЛЕ ДОКАЗ ВИСОКОГ МОРАЛА: Истакнути интелектуалци говорили о професору Ратка Марковића

Д.Б.М.

09. 12. 2023. у 15:06

КАО наш најугледнији конституционалиста после Слободана Јовановића, професор Ратко Марковић није писао само уџбенике и монографије, него подробно и критички анализирао политичка збивања у нашој новијој историји.

И ОСТАВКЕ СУ БИЛЕ ДОКАЗ ВИСОКОГ МОРАЛА: Истакнути интелектуалци говорили о професору Ратка Марковића

Foto: Zoran Jovanovic

Ово је истакао академик др Коста Чавошки на јучерашњем округлом столу посвећеном др Ратку Марковићу (1944-2021). Омаж истакнутом професору Правног факултета, високом функционеру Социјалистичке партије Србије, потпредседнику Владе и шефу преговарачког тима током преговора у Рамбујеу уприличен је на дан његовог рођења на Криминалистичко-полицијском универзитету у Земуну.

- Није ми познато да се ико од наших конституционалиста после Другог светског рата толико трудио да својим разумевањем далекосежних уставноправних и политичких спорова упозна не само своје колеге конституционалисте па и студенте којима је предавао, него и ширу јавност - наставио је Чавошки. - Отуда су његови записи објављени у "Печату", листу слободне Србије, били изузетно запажени међу знатижељним читаоцима. Нимало случајно, он је чак 10 својих прилога посветио Косову и Метохији, том стожеру нашег духовно-историјског и националног идентитета. Или, како је то сам Марковић рекао: "Косово и Метохија нису само историјско седиште Србије, него су територија у оквиру међународно признатих граница Србије."

ПРОФЕСОР У ВРЕМЕНУ ЧУДНОМ

- РАТКО Марковић је био изузетан човек и професор у времену чудном - рекао је његов дугогодишњи пријатељ и колега Будимир Кошутић, који је и рецензент свих 26 издања Марковићевог уџбеника "Уставно право". - Повезао нас је заједнички рад у часопису "Гледиште", а касније смо се налазили на истим задацима, попут израде платформе за нужне промене које се морају десити у Србији и писања Устава Србије 1990. године. Мада је тај устав био оспораван, свој део Ратко Марковић је урадио врхунски.

Учесници скупа су истакли да је Марковић био оличење интелектуалне дубине, научне озбиљности и академског достојанства. Изнад свега, био је човек високих моралних карактеристика и велике људске ширине.

- Професор Марковић је био неуобичајена фигура у науци, политици и на нашој јавној сцени - рекао је др Владан Петров, професор на београдском Правном факултету. - Неуобичајеност професора огледала се у политици, јер је 6. октобра 2000. поднео оставку на место потпредседника Владе Србије и на све функције у СПС. Тиме је показао шта је политички морал. Марковић је 2010. именован за директора Института за друштвене науке. Суочен са подељеним мишљењем јавности, проценио је да је најбоље да поднесе оставку. Када је требало да одлучује о продужетку радног односа на Правном факултету, он је донео одлуку да у ту процедуру не улази. Толики број оставки су сјајан пример и подстицај за изучавање политичке културе у ширем смислу.

Foto: Zoran Jovanovic

 

Ректор Криманилистичко-полицијског универзитета Зоран Ђурђевић говорио је о важној улози професора Марковића у стварању Полицијске академије:

- Био је наш ментор. Универзитет је тих деведесетих стављао испред државничких обавеза. Знао је да морамо да се припремимо за времена која долазе, а која неће бити лака.

О омиљеном професору беседио је и проф. др Зоран Мирковић, декан Правног факултета у Београду.

- Био је патриота у изворном значењу те речи - истакао је Мирковић. - Син партије, син отаџбине. Био је велики човек и зато морамо да чувамо успомену на њега.

На округлом столу говорило се и о државним функцијама, извршној власти и систему управног права у Марковићевим радовима.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ДА ЛИ ЈЕ ЈУТАРЊА РАКИЈИЦА ОТРОВ ИЛИ ЛЕК? Стручњак за токсикологију разбила митове (ВИДЕО)