ВЕТЕРАНИМА НАПОКОН ЗДРАВСТВЕНА КЊИЖИЦА: Министарка Грујичић, за "Новости", о исправљању неправде према учесницима ратова 1991 - 1999.

Б. Р.

07. 12. 2023. у 10:58

ПОСЛЕ четврт века исправљена је не­правда према ветера­нима, учесницима ратова од 1991. до 1999. године, који су изменом Закона о здравственом осигурању, напокон, добили право да на основу борачке књижице остваре право на здравстве­ну заштиту.

ВЕТЕРАНИМА НАПОКОН ЗДРАВСТВЕНА КЊИЖИЦА: Министарка Грујичић, за Новости, о исправљању неправде према учесницима ратова 1991 - 1999.

Фото Д. Миловановић

По том основу, како је за "Новости" рекла министарка здравља Дани­ца Грујичић, здравствено ће се осигуравати и њихове породице.

Према подацима Ми­нистарства за рад, за­пошљавање, борачка и социјална питања, борач­ки статус у Србији има 41.513 људи. Не зна се, међутим колико је њих здравствено неосигурано.

- Посебно сам поносна на измену овог дела закона о здравственом осигурању који се односи на ветеране - каже др Грујичић.

- После 25 година исправили смо велику неправду према нашим херојима. Увек су нам пуна уста позивања на њих, а некако су изостајале конкретне мере којима би добили место у друштву које су заслужили. Послед­њих година се то изменило као и, генерално, прича о њиховим подвизима. Ту посебно мислим на хероје са Кошара и Паштрика, а то потврђује и измена де­ла Закона о здравственом осигурању.

Министарка каже да је овим изменама омогуће­но да сви ветерани који не остварају на други начин право на здравствено оси­гурање то могу да остваре уз борачке књижице:

- На предлог Удружења ветерана допунили смо ову измену да се закон односи и на њихове породице. Тако да ће поред вете­рана и чланови њихових породица имати основ за задравствено осигу­рање према борачкој књижици.

Наши борци на Кошарама, Фото Бошко Антић

Министарка је позвала све ветеране да преузму своје борачке књижице у сарадњи са Министар­ством за рад, запошљава­ње, борачка и социјална питања. Тада ће се, како је истакла, знати тачан број оних који нису има­ли здравствено осигура­ње. Борци који досад нису имали статус осигураника могли су да рачунају само на збрињавање хитних ста­ња у јавном здравству, а за све остало "да се сналазе".

- Хитна стања је углав­ном покривао Ургентни центар, за друго су морали или приватно, што је било јако тешко због њихове материјалне ситуације, или су им моје колеге из­лазиле у сусрет на неки начин кад год је то било могуће. Зато и кажем да је овим исправљена велика неправда - указује мини­старка Грујичић.

На питање зашто се то­лико чекало на решавање статуса ветерана у здрав­ственом систему, мини­старка каже да је почетком прошле декаде државу "било срамота да говори о њима, да је реч агресија на нашу земљу заменила интервенција, као и да је учесницима ратова ства­ран осећај кривице што су се борили за своју земљу и народ":

- Затим је престало чак и здравствено праћење на­ших војника који су били на Косову и Метохији, под изговором да немамо пара. За шта је требало да имамо новац ако не за то.

Тек смо почели последњих година да називамо ствари правим именом и да причамо о подвизима, поготово те деце која су прошла пакао, бра­нили и одбранили народ. То је велика срамота нашег друштва.

Заједничка иницијатива

ОМОГУЋАВАЊЕ здравственог осигурања ветеранима заједничка је идеја двоје министара - проф. др Данице Грујичић и Николе Селаковића.

- Министар Селаковић и ја имали смо више састанака са удружењима ветерана и тада је настала заједничка иницијатива - каже Грујичићева.

- Морам да истакнем посебно залагање министра Селаковића за борбу око статуса ветерана и генерално за борачко питање.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (1)

ЛЕГЕНДА КОШАРКЕ ШОКИРАЛА ЕВРОПУ: Ево снимка на коме краде парфеме у Београду (ВИДЕО)