БЕЗ ПОТПУНОГ ОДУЗИМАЊА ПОСЛОВНЕ СПОСОБНОСТИ: Мења се Породични закон, више достојанства за особе са интелектуалним инвалидитетом

В. Црњански Спасојевић

04. 12. 2023. у 10:16

У СРБИЈИ се ради на изменама Породичног закона којима ће се укинути потпуно лишавање пословне способности. Наиме, наша земља је још 2009. ратификовала Конвенцију о правима особа са инвалидитетом, а по њој је недопустиво да се људима одузима пословна способност без обзира на дијагнозу.

БЕЗ ПОТПУНОГ ОДУЗИМАЊА ПОСЛОВНЕ СПОСОБНОСТИ: Мења се Породични закон, више достојанства за особе са интелектуалним инвалидитетом

Profimedia

Од тада се наши прописи усклађују са Конвенцијом, објашњава Лазар Стефановић, докторанд Правног факултета Универзитета у Бечу, који се бави правима деце са инвалидитетом. Међутим, у првој фази Србија ће укинути само потпуно лишење, односно старатељство, а задржаће делимично.

- Процес законских измена траје дуже, али наш систем лишавања пословне способности мора да се мења, јер је један од најрестриктивнијих - објашњава наш саговорник. - Измене ће пратити и развој механизама подршке таквим особама, од помоћи у плаћању рачуна или заказивању лекарских прегледа, до самосталног становања уз подршку и персоналног омбудсмана.

Србија засад има само становање уз подршку, али у тај програм је укључено једва двадесетак људи. Деца и млади на школовању добијају личног пратиоца, али одрасли са интелектуалним инвалидитетом немају персоналног асистента.

Profimedia

Људи којима је одузета пословна способност правно имају статус као деца до 14 година. Не могу да склопе брак, да буду родитељи или хранитељи, да предузимају било какве радње у судским поступцима, да гласају, да одлуче о медицинском третману и прекиду трудноће, да закључе уговор, да буду даваоци органа, да признају очинство и да волонтирају.

Како је недавно објавио Прес центар УНС, према подацима Републичког завода за социјалну заштиту, прошле године била је 13.271 пунолетна особа под старатељством. Само лане су 983 особе лишене пословне способности и то 85,6 одсто потпуно, а 14,4 одсто делимично.

- На нашој евиденцији налази се укупно 3.485 лица лишених пословне способности (потпуно лишени - 3.445 и делимично лишени - 40). Прошле године за 202 особе донете су правоснажне судске пресуде о лишавању и 198 решења о престанку старатељске заштите. У 197 случајева због смрти корисника и у једном због одлуке суда о враћању пословне способности - кажу у Градском центру за социјални рад у Београду (ГЦСР).

Објашњавају и да поступак за лишење покреће суд по службеној дужности и на предлог органа старатељства, супружника, ванбрачног партнера, детета или родитеља, или по предлогу деде, бабе, брата, сестре или унука, ако са тим лицем живе. Предлог може да поднесе и лице за себе, ако схвата правне последице.

Profimedia

Лазар Стефановић

- Поступак се покреће када постоји сазнање или претпоставка да пунолетно лице због болести или сметњи у психофизичком развоју није способно за нормално расуђивање, ни да се стара о себи, или када поступцима угрожава своја или права и интересе других. Судски вештаци медицинске струке обављају вештачења и на основу прикупљених доказа суд доноси одлуку - кажу у ГЦСР.

Особа може бити и делимично лишена, што значи само у неким сегментима, нпр. да самостално води здравствену бригу о себи или да располаже имовином и финансијама. Одлуком суда може се и вратити пословна способност када престану разлози за лишавање.

НА ФАКУЛТЕТИМА НЕМА ИНКЛУЗИЈЕ

ДА инклузије на факултетима нема показује случај Вука Трајковића, који има Даунов синдром. Он је био ђак генерације средње школе завршене по ИОП-у, положио је пријемни испит и са вршњацима уписао Високу школу за социјални рад. Међутим, у другом семестру програм је био претежак, професори нису могли да прилагоде садржај, па је морао да напусти високо образовање.

Према Стефановићевим речима, већина оних којима се одузме, завршавају у институцијама. Да то не би било тако, потребно је побољшати услуге социјалне и здравствене заштите и образовну инклузију.

- Ситуација са основним школовањем побољшала се од 2009, када је уведено инклузивно образовање. Ипак, истраживање из 2015. показало је да је више од 70 одсто ове деце искључено из система образовања. Што је степен образовања виши, инклузија је слабија - примећује Стефановић.

БОНУС ВИДЕО

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НАТО СПРЕМА 100.000 ВОЈНИКА ЗА РАТ СА РУСИЈОМ: Директан сукоб могућ ако се пређе једна од  две црвене линије

НАТО СПРЕМА 100.000 ВОЈНИКА ЗА РАТ СА РУСИЈОМ: Директан сукоб могућ ако се пређе једна од две црвене линије

НАТО може да распореди војни контингент од 100.000 војника за војну акцију против Русије ако та земља пређе једну од две црвене линије, пише у коментару италијанска Република.

06. 05. 2024. у 07:54

ТЕРИТОРИЈА ПОТПУНОГ БЕЗАКОЊА: Лавров загрмео - Срамна одлука ПССЕ да тзв. Косову да зелено светло за пријем

"ТЕРИТОРИЈА ПОТПУНОГ БЕЗАКОЊА": Лавров загрмео - Срамна одлука ПССЕ да тзв. Косову да зелено светло за пријем

РУСКИ министар спољних послова Сергеј Лавров оценио је данас као срамно то што је Парламентарна скупштина Савета Европе дала зелено светло да тзв. Косово буде примљено у пуноправно чланство Савета Европе.

05. 05. 2024. у 23:50

Коментари (0)

ДАНКА БИ ДАНАС НАПУНИЛА ДВЕ ГОДИНЕ: Тужна судбина девојчице за којом је плакала цела Србија