ДРЖАВА ПАМТИ ХЕРОЈСТВО: Кадињача, 82 године касније (ФОТО)

Никола Јанковић
Никола Јанковић

29. 11. 2023. у 13:43

У МЕМОРИЈАЛНОМ комплексу Кадињача код Ужица, изгинулим младићима из Ужица и других крајева Србије одржан је помен. Борци ужичког Радничког батаљона, Посавског одреда и Орашке чете, њих више од две стотине, страдали су 29. новембра 1941. године за непуна два часа бранећи Ужичку републику, једину слободну територију у покореној Европи.

ДРЖАВА ПАМТИ ХЕРОЈСТВО: Кадињача, 82 године касније (ФОТО)

Н.Јанковић

У меморијалном комплексу Кадињача изгинулим младићима из Ужица и других крајева Србије одржан је помен, уз високе државне и војне почасти велики број грађана одао је пошту обичним људима који су пре 82 године у име слободе поставили темеље поратној Европи.

Парастос погинулим борцима служили су свештеници ужичке цркве, уз пратњу војног оркестра и почасну чету Војске Србије положени су венци на спомен-костурницу...

Комеморацију пострадалој младости организовали су одбор Владе Републике Србије за неговање традиција ослободилачких ратова Србије, Град Ужице и Народни музеј Ужице. На Кадињачи нашли су се бројни грађани из Ужица и златиборског краја, представници војске, полиције, локалних самоуправа, СУБНОР-а, антифашистичких удружења из Србије, Хрватске, Словеније…

- Под парчетом смо неба, на комаду земље који је тих крвавих година био једини слободан на европском тлу. Подсећа нас ово место да је чување српског народа где год да живи, апсолутни приоритет. Кадињача је трајни симбол нашег националног карактера, подсетник да је наш народ увек на правој страни историје - рекла је у име владе Србије Сања Лакић, помоћница министра за рад, запошљавање, борачка и социјална питања.

За СУБНОР, Кадињача је била и остала свето место, које показује однос српског народа према слободи.

- Прва немачка офанзива, а Немци су је звали „Операција Ужице“, покренута је средином септембра 1941. и трајала је до децембра исте године – нагласио је пуковник Зоран Јаковљевић, члан председништва Удружења бораца народноослободилачких ратова Србије.

Уследило је подсећање: простирала се слободна територија Ужичке републике од Дрине на западу до Мораве на истоку, од Скрапежа на северу до Увца на југу. Током 67 дана трајања републике, највећи град западне Србије био је центар устанка: одатле је раширена мрежа народноослободилачких одбора широм Србије, а у Ужицу је боравио Врховни штаб, у три смене радила је једина фабрика муниције, штампана је „Борба“, покренут је пропагандни рат…

Уочи страдања на Кадињачи, обављена је у граду и селима општа мобилизација мушкараца старих од 18 до 40 година. У сваком месту постојала су два стола, партизански и четнички, а војни обвезници су слободно бирали у који антифашистички покрет ће се укључити. Међутим, у то време долази до заоштравања сукоба, идеолошки рат прераста у грађански, његов почетак ће означити битка на Трешњици пет километара од Ужица, 2. новембра 1941. године. Остало је историја коју су писали победници.

Прошло је више од осам деценија од погрома на Кадињачи, уз имена жртава, историја је запамтила да је Ужице, накратко, било једино преостало светло у тами Европе.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

УКРАЈИНСКИ председник Владимир Зеленски хитно је сазвао састанак са високо позиционираним званичницима Генералштаба и војске због ситуације на фронту, наводи британски експерт Александар Меркурис на свом блогу на Јутјубу.

04. 05. 2024. у 20:06

Коментари (0)

ИСПОВЕСТ РОДИТЕЉА УБИЈЕНЕ АНГЕЛИНЕ АЋИМОВИЋ: Годину дана од масакра у Рибникару (ВИДЕО)