НАУКА ДА УТВРДИ ИСТИНУ О ГЕНОЦИДУ: Конференција у организацију Музеја жртава геноцида

Љ. Б.

09. 11. 2023. у 11:00

ЖРТВЕ геноцида не смеју се заборавити, а држава је спремна да стипендира и на сваки други начин подржи све студенте и научнике који желе да проучавају геноцид у Јасеновцу, поручила је јуче председница Владе Србије Ана Бранбић на отварању Међународне научне конференције "80 година појма геноцид - Студија случаја: Геноцид над Србима, Јеврејима и Ромима у НДХ" у организацији Музеја жртава геноцида.

НАУКА ДА УТВРДИ ИСТИНУ О ГЕНОЦИДУ: Конференција у организацију Музеја жртава геноцида

Фото: Игор Маринковић

Она је навела да се запрепастила када је видела колико мало је у претходних неколико деценија на универзитетима у Србији и на читавом постјугословенском простору одбрањено доктората у вези са Јасеновцом, као и колико је научноистраживачких пројеката реализовано на теме Јасеновца и страдања цивила у Другом светском рату.

- То нуди поражавајућу историјску слику и мислим да наша наука истински треба да се пробуди и да држава колико год буде потребно помогне - рекла је премијерка.

Да је геноцид у Јасеновцу био скрајнут у научним истраживањима сматра и историчар Предраг Марковић.

- Људи се радије опредељују за лакше теме, бавити се геноцидом незахвално је, а има и лењости и површности - каже Предраг Марковић, који је и директор Института за савремену историју. - Осим са мукама због статистике која подразумева податке о броју жртава, научници који се определе за ту тему изложени су и различитим нападима. Јер, до ког год броја да дођу, неко ће бити незадовољан.

Марковић наводи да, на пример, постоји само једна докторска дисертација на тему борачких жртава у Хрватској у којој је аутор дошао до податка да је тих жртава било 60.000, и због тога је доживљавао различите нападе.

Међутим, професор Милош Ковић сматра да та тема није била потиснута и да не треба потцењивати научнике и институције које су се бавиле геноцидом.

- Социјализам је на неки начин диктирао услове, а жртве геноцида вођене су као жртве фашизма - каже Ковић за наш лист. - Научници су се тиме бавили, али недовољно. Данас нас ништа не спречава да се посветимо том делу наше историје онако како треба.

И држава се бори против заборава. Тако је премијерка Ана Брнабић навела да је у претходних неколико година уложила значајну суму новца за почетак реконструкције некадашњег логора на београдском Старом сајмишту. Такође, напоменула је да је обновљен и опремљен објекат сталне музејске поставке у оквиру Крушевачког спомен-подручја Слободиште.

- Отпочели смо интензивне радове на заштити спомен-гробља стрељених у Краљеву - рекла је Брнабићева. - Посебно сам поносна на то што смо, као Влада Србије, Музеју жртава геноцида предали на старање и управљање спомен-подручје Јајинци, јер овај музеј једини има капацитет да управља тим спомен-подручјем и да даје иницијативу да га посећују ђаци, млади људи...

Уклоњена плоча са мапом "велике Албаније" у Сопоту код Куманова

Затворен и нелегално изграђени музеј

МЕРМЕРНА плоча са натписом и мапом "велике Албаније" уклоњена је из музеја који је протеклог викенда отворен у селу Сопот код Куманова, а музеј је затворен јер је изграђен нелегално.

То је учуњено након реакције јавности да би "обележје" могло да изазове међунационалне тензије. Реч је о, како се наводи, музеју, где је лидер ДУИ Али Ахмети интензивирао своју националистичку реторику овог викенда, показујући своје и фотографије бораца тзв. УЧК. Није познато, кажу, ко је одлучио да изгради овај музеј, јер се у документацији о градњи не помиње ниједно име. Општина Куманово најавила је кривичну пријаву против градитеља када се буде сазнало о коме је реч, а није искључена ни могућност његовог рушења.

Градоначелник Куманова Максим Димитриевски је саопштио да је објекат грађен нелегално на државном пољопривредном земљишту.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

НОВИ ШОК У РИМУ! Новак Ђоковић није једини, кући неочекивано иде и шампион мастерса из Мадрида (ВИДЕО)