ДОМАЋИЦЕ НИСУ ЗАРАДИЛЕ НИ ЗДРАВСТВЕНУ КЊИЖИЦУ: Здравствено осигурање по основу неплаћеног рада, уведено законом, у пракси се не остварује

В. Црњански Спасојевић

09. 11. 2023. у 11:03

ПРАВО имају, али само - на папиру, а у пракси су - неосигуране и без здравствене заштите. Овакву судбину деле хиљаде жена, и то оних најстаријих, којима је медицинска помоћ и најпотребнија.

ДОМАЋИЦЕ НИСУ ЗАРАДИЛЕ НИ ЗДРАВСТВЕНУ КЊИЖИЦУ: Здравствено осигурање по основу неплаћеног рада, уведено законом, у пракси се не остварује

FOTO: Arhiva novosti

Закон о родној равноправности омогућио је женама које нису здравствено осигуране по другом основу да стекну здравствено осигурање на основу неплаћеног кућног рада. Дакле, онима које обично зовемо домаћицама. Али, ова одредба се не примењује.

Ово нам је потврдио и заштитник грађана Зоран Пашалић. Зато је омбудсман затражио од надлежних да се закон примењује у потпуности када су у питању старије жене на селу, као и да им локалне самоуправе обезбеде стално финансирање помоћи у кући и кућног лечења.

- Посебно су угрожене жене старије од 80 година које живе у самачким домаћинствима, а међу њима је највише оних којима треба подршка других или социјалних и здравствених служби - навео је Пашалић у "Посебном извештају заштитника грађана о заступљености услуга социјалне и здравствене заштите за старије жене које живе на селу".

Према попису из 2022. године, у Србији је регистровано 836.000 жена старијих од 65 година, од чега њих око 336.000 живи у руралним срединама. Од тог броја, 74.000 је старије од 80 година и то највише у самачким домаћинствима.

FOTO: В.Ц.С.

 

Према речима председнице удружења "Снага пријатељства - Амити" Надежде Сатарић, много жена на селу које негују болесног свекра, свекрву или родитеље и раде на њиви, не уплаћују здравствено осигурање, нису осигуране преко супруга и немају никакву здравствену заштиту.

- Без здравствене заштите нису само старије жене са села, већ и нешто млађе. Прошле године сам се у Фонду за здравствено осигурање распитивала шта је потребно од документације да поднесу као доказ да се баве напорним неплаћеним радом. Речено ми је да нема подзаконских аката који би ближе регулисале ову законску одредбу, нити упутстава са шифром под којом би се ове жене водиле као здравствени осигураници. Самим тим, нема ни могућности да се закон примењује - каже Сатарић.

БЕЗ ПОМОЋИ ЗБОГ НАСЛЕДСТВА

ЈЕДАН број старијих жена на селу не може да оствари право на услуге социјалне заштите јер, према закону, на то немају право ако се одрекну наследства. Зато су, констатује омбудсман у извештају, оне додатно изложене ризику од сиромаштва, пошто 84 одсто жена у селима нема имовину у власништву, а 44 одсто се одриче наследства у корист мушких чланова породице, док је само 0,5 одсто мушкараца искључено из наслеђивања.

Према речима наше саговорнице, већина људи који се баве пољопривредом осигурање почиње да уплаћује тек после педесете године, будући да им је пензија једнака без обзира на то колико су година уплаћивали обавезе.

- За брачни пар годишњи износ осигурања је 120.000 динара. Некада усеви лоше роде, због суше или кише, па они не могу да зараде довољно новца за све потребе. Тада најпре одустају од уплаћивања здравственог осигурања. Мисле, ионако ретко иду код лекара. Зато се касније неретко разболевају од тешких болести, укључујући и канцер, који није на време дијагностикован. Мислим да би здравствену заштиту, као некад, требало да имају сви, јер је држави јефтиније да улаже у превентиву него у лечење - каже Сатарићева.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ХИТАН ПРИЈЕМ: Срђан Ђоковић примљен у Ургентни центар!