СРБИЈА ИМА ОКО ПОЛА МИЛИОНА ГАЗДИНСТАВА: Данас на терен излази 2.842 пописивача који ће евидентирати стање у пољопривреди

В. Црњански Спасојевић

01. 10. 2023. у 07:36

ДАНАС почиње Попис пољопривреде 2023. године, који ће трајати до 15. децембра, а припрема га, организује и спроводи Републички завод за статистику.

СРБИЈА ИМА ОКО ПОЛА МИЛИОНА ГАЗДИНСТАВА: Данас на терен излази 2.842 пописивача који ће евидентирати стање у пољопривреди

Фото С. Бајић

Како у РЗС објашњавају за "Новости", Пописом ће бити обухваћена сва пољопривредна газдинства на територији државе, без обзира да ли су породична, или су регистрована на правна лица или, пак, на предузетнике.

- У Попису ће се прикупити подаци о основним обележјима пољопривредних газдинстава: идентификациони подаци газдинства, земљишни фонд и категорије коришћења пољопривредног земљишта, подаци о радној снази и броју стоке, и то потпуним обухватом јединица посматрања. На узорку ће бити прикупљени подаци за остала обележја пољопривредних газдинстава: наводњавање површина под усевима, начин држања стоке, обрада и одржавање земљишта, употреба ђубрива, пољопривредни објекти, механизација и опрема. Подаци о органској производњи биће преузети из административног извора евиденције Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде - кажу у РЗС за наш лист.

На терену је ангажовано 2.842 пописивача, чији рад контролише и прати 253 општинска координатора. Учешће у Попису је обавезно, а посебна пажња у свим фазама реализације, напомињу у РЗС, посветиће се заштити података:

- Сви непосредни извршиоци Пописа дужни су да поступају у складу са законом и да податке до којих долазе у току пописивања чувају као пословну тајну. Свако одбијање давања података или давање нетачних, баш као и свака злоупотреба службених статистичких података, повлаче прекршајну одговорност и новчану казну - објашњавају стручњаци Завода.

FOTO: Arhiva novosti

 

 

Резултати ће бити објављени у складу са роковима који су предвиђеним Законом: прелиминарни најкасније до 31. јануара 2024. године, а коначни - сукцесивно до 31. децембра 2025.

На питање због чега је важан попис пољопривреде, у РЗС кажу да смо последњих година сведоци промена у овој области и да их је неопходно пратити ради обезбеђивања актуелних података и приказа реалног стања:

- После спровођења Пописа пољопривреде 2012. године и Анкете о структури пољопривредних газдинстава 2018, овај Попис обезбедиће континуитет у прикупљању структурних података из ове области. Прикупљени подаци осликаће стање у пољопривреди и користиће се за статистичке анализе које ће омогућити доношење одговарајућих одлука на националном нивоу за подршку пољопривредној производњи и њеном развоју. Примењени инструменти, обухват, обележја и стандардизација концепата и дефиниција у складу су са Светским програмом Пописа пољопривреде 2020. (ФАО, УН) и методологијом Евростата, чиме је обезбеђена упоредивост података неопходних за анализу и праћење стања и на међународном нивоу.

FOTO: Arhiva novosti

Најављивање Пописа пољопривреде у марту


Према резултатима Анкете о структури пољопривредних газдинстава, 2018. године, у Србији је било 565.000 пољопривредних газдинстава, што је, у односу на податке из Пописа пољопривреде 2012. године, мање за око 11 одсто. Према истим изворима, површина коришћеног пољопривредног земљишта по газдинству у 2018. години (6,2 ха) повећана је у односу на 2012. годину (5,4 ха), највише због пада броја газдинстава. У односу на 2012. годину, у 2018. забележен је и пад броја грла стоке за око 4,3 одсто.

ИНФО ЦЕНТАР

ОД 28. септембра до 15. децембра 2023. године у РЗС-у је организован рад инфо-центра. Он ће пружати све неопходне информације становништву путем бесплатне телефонске линије 0800 444 005

- Не може се предвидети колико ће се и у чему резултати Пописа пољопривреде 2023. разликовати од резултата претходних структурних истраживања, али се очекује да покажу наставак приказаних трендова у пољопривреди, при чему је, због актуелног стања у сточарству, известан знатан пад броја стоке на пољопривредним газдинствима - констатују у РЗС.

Неки стручњаци очекују да би раст могао да се види у воћарству.
Попис пољопривреде 2023, као и Попис становништва који је спроведен у 2022. години, Европска унија је финансирала са 55,17 одсто средстава.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ЧУДО У БЕОГРАДУ: Руска химна престала да се интонира током доделе злата, а онда се десило - ово (ВИДЕО)