У 30 ГРАДОВА ШИРОМ ЗЕМЉЕ: Кампања „Дај педалу раку“ по девети пут у Србији

Novosti online

25. 09. 2023. у 13:07

УДРУЖЕЊЕ Женски центар „Милица“, девету годину заредом, поводом обележавања Месеца борбе против рака дојке, организовало је регионалну кампању „Дај педалу раку“ у оквиру које је тачно у подне, у 30 градова широм Србије, дат старт за бициклистичку вожњу, а на централној манифестацији у Београду, пуштени су балони подршке свима који пролазе кроз процес лечења рака дојке и гинеколошких карцинома.

У 30 ГРАДОВА ШИРОМ ЗЕМЉЕ: Кампања „Дај педалу раку“ по девети пут у Србији

Фото: Промо

На централној манифестацији, испред Института за онкологију и радиологију Србије, окупљенима се обратио доц. др Милан Жегарац, директор ове институције, и истакао важност раног откривања.

- Рак дојке је најчешћи карцином код жена, а рано откривање је свакако главни предуслов за успешно лечење. Управо из тог разлога, скрининг програм је најважнији корак који морамо спровести. Такође, неопходан је већи ангажман медија и друштва у целини како би се радило на повећању свести грађана, али и на повећању информисаности. На пример, важно је да јавност зна да у нашој земљи постоји све већи број мамографа који су доступни за рану дијагнозу рака дојке - навео је Жегарац и додао да је лечење рака дојке неопходно у установама које имају мултидисциплинарне тимове који учествују у лечењу, али да се не сме заборавити ни на палијативну негу за пацијенте који имају потребу за тиме.

У име организатора и пацијената обратила се Весна Бонџић, председница удружења Женски центар „Милица“, скренувши пажњу на важност редовних прегледа и самопрегледа дојке у циљу раног откривања карцинома, као и на потребу за још бољом организацијом  здравственог система, нарочито примарне заштите, која је нажалост и даље најслабија  карика у организованом и опортуном скринингу.

- Треба радити и на едукацији и бољем квалитету живота онколошких пацијената. Надамо се да ће Министарство здравља и РФЗО подржати наше иницијативе о децентрализацији примене онколошких терапија и измене закона о здравственом осигурању у којима се тражи 100 одсто плаћеног боловања првих 6 месеци за онколошке пацијенте, као и организовани превоз на радиотерапију - навела је она.

У свом обраћању др сц. мед. Марија Андријић, психолог и психотерапеут Института за онкологију и радиологију Србије, нагласила је да суочавање са дијагнозом малигног обољења код већине људи изазива много снажније психичке (емоционалне) реакције него суочавање са дијагнозом било ког другог обољења.

- Истина је да болест у приличној мери утиче на различите аспекте живота жене, али никако не одређује њену вредност као особе. У систему подршке важну улогу имају и удружења пацијената која кроз сарадњу са институцијама активно учествују у пружању подршке пацијентима али и у едукацији опште јавности о важности превенције и раног откривања рака дојке. Од великог значаја за наше пацијенте је и психосоцијална подршка која је у ИОРС-у доступна већ 25 година - закључила је Андријић.

- Карцином дојке је и у Србији најчешћи малигни тумор у оболевању и умирању код жена. У претходном петогодишњем периоду у просеку сваке године се региструје око 4500 новооболелих жена. У истом периоду, у просеку су од карцинома дојке умрле 1723 жене. Пратећи препоруке Светске здравствене организације и искуства европских земаља у спровођењу популационих скрининг програма, у Републици Србији се од краја 2012. године спроводи програм организованог скрининга рака дојке који има за циљ смањење смртности и унапређење квалитета живота жена оболелих од ове болести - изјавила је др Радољупка Радосављевић, координаторка за скриниг рака дојке у Институту за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут“.

„Дај педалу раку” је кампања која окупља породице, пријатеље, спортисте, удружења, друштвено одговорне компаније, локалне заједнице са циљем подизања свести жена о важности редовних прегледа и промоцији здравих стилова живота, као и унапређењу квалитета лечења и живота онколошких пацијенткиња са раком дојке.

Кампања се одржава под покровитељством Министарства здравља Републике Србије, Министарства омладине и спорта Републике Србије, као и Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут”. Поред Института за онкологију и радиологију Србије, подршку су дали и Клинички центар Ниш, Клинички центар Крагујевац, Институт за онкологију Војводине подизањем заставе Кампање „Дај педалу раку” тачно у подне.

Возило се за сестре, ћерке, мајке, пријатељице у Београду, Врњачкој Бањи, Нишу, Новом Саду, Врању, Ужицу, Краљеву, Крушевцу, Чачку, Крагујевцу, Тополи, Новом Пазару, Јошаничкој Бањи, Стопањи, Трстенику, Мајданпеку, Суботици, Аранђеловцу, Лесковцу, Јагодини, Горњем Милановцу, Великом Градишту, Ариљу, Сврљигу, Шапцу, Панчеву, Лапову, Сремској Каменици, као и у градовима Хрватске и Словеније.

Представнице Женског центра „Милица“ – националног центра за подршку оболелим од рака дојке и гинеколошких карцинома, однели поклоне охрабрења, женама које леже на онкологији.

Пројекат подржали: AstraZeneca, Roche, Гранд кафа, Минаква бб, Афродита.

Национални центар за подршку женама оболелим од рака дојке и рака грлиће материце у оквиру ког функционише бесплатна телефонска линија 0800/40-40-40, сваког радног дана од 10 до 14ч. У центру подршку пружају искуствене консултаторке, жене које су се и саме избориле са овом болешћу, едуковане од стране Удружења медикалних онколога Србије.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ТУЛИЈУМ ЛАСЕР ОДЛИЧАН ИЗБОР ЗА ЛЕЧЕЊЕ: Најчешћи узрок уринарних проблема је увећана простата