ОД ВУЛВИТИСА ДО РАКА ТЕСТИСА: Ово су опасне болести које можете добити у свом домаћинству

Промо

09. 09. 2023. у 10:00

СВЕ чешће се чудимо порасту опасних и ретких болести, којих раније није било у овим, за нас, "запањујуће великим размерама". У Србији и свету све је више младих који воде битку за потомство, у порасту су карциноми, респираторне болести, алергије... Окидачи за све те болести налазе се и у нашем дому - опасне су флашице за воду, тоалет-папир, хемикалије којим чистимо...

ОД ВУЛВИТИСА ДО РАКА ТЕСТИСА: Ово су опасне болести које можете добити у свом домаћинству

Фото: Промо

Решење, ипак, постоји!

Запаљење вулве - рециклирани тоалет-папир

Најчешћи узроничници запаљења вулве су инфективни, али до тога може довести и повреда, екцем, дерматитис, алергија на сапуне, тоалет-папир, купку и детерџент. Пацијенти осећају свраб, црвенило, оток и бол вулве. Прва ствар коју је потребно да урадите како бисте се у најкраћем року ослободили свраба и иритација - промените тоалет-папир.

Уколико користите папир који је рециклиран, било би добро да га промените чим осетите неки од симптома као што су свраб, црвенило, бол или оток.

Наиме, студија из 2010. објављена у часопису Цан Фам Пхисициан открила је да су неки од адитива који се користе у тоалет-папиру — укључујуц́и формалдехид, ланолин и бензокаин — били узрок хроничне иритације вулве код највећег броја пацијента.

Аутори студије саветовали су особама које имају иритацију вагине да пређу на тоалет-папир од 100% целулозе. У Србији постоји и небељени папир од 100 одсто целулозе - не изазива алергије и нема никакве хемикалије у себи. При куповини бирајте реномираног произвођача коме верујете, а ваш избор нека увек буде тоалет папир од 100% целулозе бели или пак браон у природној боји дрвета.

Рак тестиса због ПФАС - кутије за пицу, тигањ који не лепи

ПФАС хемикалије или "вечите хемикалије" су једињења која је створио човек јер су била неопходна у индустрији - оне имају својство да “одбијају” воду и масноћу, па се користе у папирној амбалажи за храну, козметици, текстилу за намештај и спортску одећу, премазима за тигање који не лепе масноћу, електроници...

ПФАС хемикалије се сматрају најтеже разградљивим хемикалијама, јер се након уласка у животну средину скоро уопште не разлажу. Могу бити токсичне по сва жива бића - нека једињења су ендокрини ометачи - утичу на репродуктивну функцију и развој плода, касније на имуни систем детета (могу смањити имуни одговор на вакцину), а могу имати улогу и у развоју извесних типова карцинома (тестис, бубрези).

Амерички Центар за контролу и превенцију болести (Центер фор Цонтрол анд Дисеасе превентион) наводи да је њихово потпуно избегавање готово немогуће, али да можемо смањити изложеност помоћу ових одлука:

Престанком коришћења нелепивог посуђа (нпр. тигања); Избегавањем брзе хране и хране за понети (јер су њихова папирна паковања често премазана слојем који одбија масноћу, тј. садрже ПФАС хемикалије);

Избегавањем производа за личну употребу које садрже одреднице „флуоро“ или „перфлуоро“. Могу се наћи у зубном концу као и разним козметичким производима, укључујући лакове за нокте, хидратантне креме за лице и шминку;

Проблеми штитне жлезде; БПА, Бисфенол А - Рециклирани тоалет-папир и убрус

На површини рециклираног тоалет-папира пронађен је хемијски елемент који може негативно да утиче на здравље фетуса, беба и мале деце, а код одраслих подстиче гојазност. Реч је о Бисфенолу А, БПА, који се повезује са болестима срца, дијабетесом, проблемима штитне жлезде, репродуктивним проблемима, хиперактивношћу и карциномом.

Уместо рециклираног папира и убруса, увек бирајте папир од 100 одсто целулозе реномираних брендова којима се верује. Водите рачуна да ли је на паковању истакнуто да је папир од 100% целулозе, јер у случају да ова информација није истакнута, веома је вероватно да се ради о тоалет папиру где је поред целулозе додат и рециклирани материал.

Оштећење ДНК; Парабен - Шминке, креме, шампони

Парабен се користи као конзерванс у козметици, као мирисни састојак, али га често нема на етикетама амбалажа. Лако продире кроз кожу и омета функцију хормона (изазивајући ендокрини поремец́ај). Парабени могу имитирати естроген. Метилпарабен нанешен на кожу у реакцији са УВБ зрачењем доводи до убрзаног старења коже и оштец́ења ДНК.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

КАДА ЈЕ РАК ПЛУЋА ИЗЛЕЧИВ? Докторка Ђурђевић дала одгоор на питање о страшној болести (ВИДЕО)