ЗА 40 ГОДИНА СТАЖА НА ЧЕКУ 46.180 ДИНАРА: Већу разлику у висини пензије прави износ плате него да ли је одрадио пун или минимални радни век

В. Црњански Спасојевић

10. 08. 2023. у 12:02

У ПЕНЗИЈУ је прошле године са максималним радним стажом од 40 и више година отишло 10.182 људи, а истовремено је, према евиденцији ПИО, такође са испуњеним старосним условом, али само после 15 до 19 година радног стажа пензионисано 6.522 запослених.

ЗА 40 ГОДИНА СТАЖА НА ЧЕКУ 46.180 ДИНАРА: Већу разлику у висини пензије прави износ плате него да ли је одрадио пун или минимални радни век

Фото: Профимедиа/Илустрација

Просечна пензија старосних пензионера, који су то право остварили у 2022. години по основу 40 и више година стажа, према подацима ПИО, износи 46.180 динара, али овај Фонд "нема податке" који је просечан износ који примају они који су у пензију отошли са, по закону минималних 15 година стажа.

Разлика на чеку може да буде и значајна, и минимална, јер за висину пензије нису пресудне године радног стажа, већ износ плате коју су зарађивали.

Фискални савет је, израчунао да сви који су 40 година радили за минималац (40.020 динара) могу да рачунају на пензију од 23.596 динара, док ће са стажом од 15 година, током којег је и плата била минимална, пензионерски чек износити свега 8.848 динара. За 20 година, са минималном зарадом, биће 11.862 динара.

На висину пензије утичу дужина стажа и остварена зарада, односно основица осигурања на коју је плаћен допринос за све године, па у највећем броју случајева разлика у износу пензије између оних који су радили само 15 и оних који су радили 40 или 45 година, буде велика. Дешава се, међутим, и да неко са 20 година стажа, ко је радио у добростојећој фирми, има исту пензију као неко са истом стручном спремом, ко је радио дупло дуже за скромну плату.

У пензију је лане отишло укупно 92.045 људи, а нови "старосни пензионери" просечно су радили 32 године (мушкарци), односно 30 (жене). Мушкарци су у просеку завршавали радни век са 64 године живота, а жене са 63.

Просечна пензија, према последњем пресеку за мај ове године, била је 37.821 динар. Међутим, више од половине корисника, односно њих 976.569 (59,32 одсто) примало је месечно мање од овог износа.

FOTO: Arhiva novosti

Највише пензије обрачунавају се и исплаћују на основу четири закона (важећем, оном из 2011. године, па из 2003. и по старом закону), и њихов распон је између 132.946 и 190.023 динара. Укупно их прима 911 људи. Осим што имају максималан остварен стаж, они су током радног века имали и високе плате, па им је и основица осигурања била велика.

У потпуно другачијој позицији је 36.045 пензионера из категорија запослених и самосталних делатности, чија пензија је мања од 20.631,52, што је гарантовано најнижа пензија за ову годину за те категорије. За пољопривреднике гарантован износ је 16.220,03 динара, а испод те бројке принадлежности је примило 13.964 људи.

У пензионерским удружењима слажу се да су разлике између највиших и најнижих пензионерских примања велике и да би јаз требало смањити, али различито виде начине како то урадити.

Милан Ненадић, председник Савеза пензионера Војводине, констатује да се проблеми у пензионом систему преносе из система зарада, где су неке делатности у неповољнијем положају од других, па су и примања запослених у великој диспропорцији.

- Држава помаже колико може да се то ублажи - констатује Ненадић. - Најбоље је ако пензије не премашују 10 одсто бруто друштвеног производа (БДП), јер се тада усклађују са зарадама, да би задржале реалну вредност. Када се крећу око 10,5 одсто БДП, пола се усклађује са зарадама, а пола са потрошачким ценама, па су у том случају нешто ниже. Када издвајање премаши 10,5 одсто БДП, онда се усклађују само са ценама и тада су износи пензија најмањи. Држава тежи овом првом моделу, баш као и томе да се положај појединих делатности поправи, па ће и зараде и пензије у њима бити веће.

МУШКАРЦИ СУ БРОЈНИЈИ

МУШКАРЦИ су бројнији и међу онима који су пензионисани са максималним радним стажом, и међу онима који су одрадили мање од пола радног века.После 40 и више година стажа у пензију је лане отишло 7.965 су мушкарци, и 2.217 жене. После 15 до 19 година стажа пензионисано је у 2022. години 3.221 мушкарац и 3.301 жена.

Милош Грабунџија, председник Синдиката пензионера Независност, сматра да би најбоље решење било када би се пензије ниже од просечних обрачунавале тако што се неће стављати у однос према просечној заради, већ према просечној пензији.

Фото Н. Скендерија

- Уредбом Владе сугерисано је да се јаз између највиших и најнижих пензија смањи тако што неће премашивати пропорцију пет према један. У реалности то, међутим, није тако, па највише пензије премашују 190.000, док најниже падају испод 20.631 динар. Дешава се и да неко ко је радио 20 година у профитабилној фирми има већу пензију него други са истом или чак вишом стручном спремом, ко је испунио цео стаж, а радио је нпр. у друштвеним делатностима - каже Грабунџија.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ДА ЛИ ЈЕ ЈУТАРЊА РАКИЈИЦА ОТРОВ ИЛИ ЛЕК? Стручњак за токсикологију разбила митове (ВИДЕО)