ВЕРА НАС ЈЕ ОДРЖАЛА И САЧУВАЛА: Држава неће дозволити да пропадне конак Рударске цркве стар више од 200 година

Игор Митић
Игор Митић

08. 08. 2023. у 16:01

НА дан када се обележава Света Петка Римљанка, слава православне цркве у лесковачком селу Рударе, министар државне управе и локалне самоуправе Александар Мартиновић посетио је ову богомољу и обећао да држава неће дозволити пропадање конака храма старог више од 200 година.

ВЕРА НАС ЈЕ ОДРЖАЛА И САЧУВАЛА: Држава неће дозволити да пропадне конак Рударске цркве стар више од 200 година

фото: И.Митић

- Могу да кажем да ћемо ми као министарство помоћи, онолико колико можемо, али постоје и нека друга министарства, као што је пре свега Министарство културе и Министарство за јавна улагања која ће свакако издвојити одређена финансијска средства да се овај објекат поново приведе намени – поручио је Мартиновић.

Он је истакао да цео црквени комплекс, са црквом која потиче из петог века, заслужује посебну пажњу и да држава Србија неће дозволити да пропадне ово значајно црквено и историјско наслеђе.

- Надам се да ће наше молитве Светој Петки да се држава и наш народ и даље развија и да имамо што више деце свих народа који живе на овим просторима бити услишене. Важно је да се деца рађају, јер без тога све ово што радимо неће имати смисла – нагласио је министар коме су у конаку показали колевку стару око 150 година – Хвала вам што чувате веру и ове објекте који сведоче колико је наш народ богат када је у питању хришћанска традиција и култура.

фото: И.Митић

Мартиновић је оценио да у Лесковцу локална власт функционише као добро уигран тим и да је то један од разлога што се град на Ветерници толико развио и што је толико напредовао у економском и инфраструктурном смислу.

- Лесковац је добар пример успешне сарадње државе, ту пре свега мислим на председника Александра Вучића, који је увек наглашавао значај помоћи југу Србије, Владе Србије и локалних самоуправа са овог подручја. Та добра синергија довели су до тога да је Лесковац данас један потпуно нови град у односу на то какав је био пре 15 или 20 година – оценио је министар.

Он је, у пратњи градоначелника Горана Цветановића, обишао и радове на деоници пута Лесковац – Вучје у чију обнову држава инвестира око 400 милиона динара.

фото: И.Митић

ЧУВАЛА ВЕРУ И ПОД ОСМАНЛИЈАМА

Црква у лесковачком селу Рударе једна је од најстаријих у овом делу Србије. Она је хиљадама година имала велику улогу у очувању хришћанства посебно у време Османлија када се једино у њој одвијало богослужење. Због пространости и висине претпоставља се да је у давна времена била део манастира, а начин градње и делови фрескописа сведоче о томе да потиче из византијског периода.

ЈЕДИНСТВЕНО УПРАВНО МЕСТО

Министар Мартиновић је посетио и јединствено управно место у лесковачком Услужном центру. Новоопремљен простор, у који су министарство и локална самоуправа уложили близу седам милиона динара, омогућава грађанима да на бржи и једноставнији начин остваре своја права пред Градском управом.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НИКО ИЗ СРБИЈЕ НЕЋЕ ИЋИ У БРИСЕЛ ПРВИ ПУТ У 14 ГОДИНА Вучић: Штитим интересе наше земље, спрема се велики сукоб

НИКО ИЗ СРБИЈЕ НЕЋЕ ИЋИ У БРИСЕЛ ПРВИ ПУТ У 14 ГОДИНА Вучић: Штитим интересе наше земље, спрема се велики сукоб

ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић изјавио је да сутра неће отићи у Брисел на самит ЕУ-Западни Балкан јер сматра да мора да штити интересе Србије и додао да ће Србија свакако наставити европским путем.

16. 12. 2025. у 19:58

ОСУЂЕНИ ЗА УБИСТВО СТАРЦА У ЗАТВОРУ ПАДИНСКА СКЕЛА: Зрна саосећања немају, изречене вишегодишње казне

ОСУЂЕНИ ЗА УБИСТВО СТАРЦА У ЗАТВОРУ ПАДИНСКА СКЕЛА: Зрна саосећања немају, изречене вишегодишње казне

СРЕЋКО Стефановић (22), Саша Станковић (22) и Далибор Петровић (24) оглашени су данас кривим у Вишем суду у Београду за тешко убиство Станимира Брајковића (74) на безобзиран и насилнички начин у затвору Падинска Скела почетком фебруара 2024. године. Овом првостепеном пресудом Стефановић је осуђен на 19 година затвора, а Станковић и Петровић на по 18 година.

11. 12. 2025. у 16:22

Синови и кћери нације, спремите се за БОРБУ, Руска тврда МОЋ расте! Генерал упутио алармантно упозорење

"Синови и кћери нације, спремите се за БОРБУ, Руска тврда МОЋ расте!" Генерал упутио алармантно упозорење

РИЗИК да би Русија могла да нападне Велику Британију расте, а "синови и кћери" нације морају бити спремни за борбу, рекао је командант британских оружаних снага.

16. 12. 2025. у 11:42

Коментари (0)

ДР НОВОСТИ: Зашто је трансплантација обрва толико популарна међу женском популацијом?