ВРАТИТИ СИМБОЛ СТРАДАЊА: У Глини синоћ одата пошта невино страдалим жртвама усташког злочина из 1941. године

Д.Б.М.

30. 07. 2023. у 07:15

У ГЛИНИ, месту које је претрпело неописиве патње током Другог светског рата, одржана је комеморација у знак сећања на жртве усташког злочина из 1941. године. Догађај, који су организовали Антифашистичка лига Хрватске и Српско народно вијеће, окупио је потомке жртава и бројне грађане који су дошли да одају почаст недужним страдалницима.

ВРАТИТИ СИМБОЛ СТРАДАЊА: У  Глини синоћ одата пошта невино страдалим жртвама усташког злочина из 1941. године

Фото: Д.Б.М.

Плато испред Спомен-дома, места на којем се некада налазила православна црква Рођења пресвете Богородице, постао је симбол сећања на овај болан период историје. Пре 82 године у тој цркви, ужасан злочин се десио када су припадници усташког режима насилно затворили неколико стотина Срба и без милости извршили масакр. Сећање на тај догађај дубоко је урезан у срцима потомака.

Фото: Д.Б.М.

Фото: Д.Б.М.

Комеморација је почела молитвом за душе страдалих. Емотивни говори оживљавали су историјске догађаје, али су такође наглашавали важност незаборава и учења из прошлости. Представници Антифашистичке лиге РХ и Српског народног вијећа истакли су да се овакве комеморације одржавају у спомен на жртве, али и како би се осудили сви облици политичке злоупотребе оваквих догађаја. Још једном је послата порука да је недопустиво да се људи убијају само зато што су друге вероисповести и националности.

Послата порука да је недопустиво да се људи убијају само зато што су друге вероисповести и националности

Као и претходних година, Весна Тершелич, председница Антифашистичке лиге РХ је затражила враћање имена Спомен-дома, који се налази на месту где је била Црква пресвете Богородице. Уништени храм је, по њеним речима, симбол живота невиних жртава, али и њихове смрти. На овом је месту у знак сећања 1969. године подигнут Спомен-дом који је у покушају брисања сећања 1995. године преименован у Хрватски дом. Тершеличева је позвала све надлежне на превазилажење подела и поштовање људског достојанства свих жртава и људских права свих нас.

приватна архива

 

Два злочина

МИТРОПОЛИЈА црногорско-приморска објавила је раније јуче да је 1941. година била једна од најтежих година за православне Србе на ширем подручују Глине заједно са деловима општина Вргинмост и Топуско. Како истичу из Митрополије, најраспострањеније мишљење у српском народу је да се десио само један покољ у глинској православној цркви, а у ствари су била два, први увече између 29. и 30. јула, а други увече између 4. и 5. августа. За време првог покоља у српској цркви страдала су 174 Србина и њихова имена су утврђена. Једини преживели Србин из првог покоља је Никица Самарџија. У другом покољу страдало је 1.038 Срба и њихова имена су такође утврђена, а једини је преживео Љубо Једнак.

Борис Милошевић из СНВ је рекао да згради Спомен-дома треба вратити функцију споменика на прогон Срба који је почео у ноћи између 29. и 30. јула 1941. и завршен масовним убиствима у ноћи између 4. и 5. августа. Пуповац је подсетио да глинска црква није била једина у којој су на простору тадашње НДХ, а данашње Хрватске и БиХ почињени злочини, али да се издваја по броју жртава и кампањи убијања у којој су сабрани сви елементи поништења једног народа. Нагласио је да СНВ неће престати да истрајава у захтевима да ово место добије достојанствени статус.

Фото: Д.Б.М.

У уметничком делу програма учествовали су Рајко Максимовић, Вера Миленковић, Јована Чуровић, Милош Микетић и Маша Бабић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (3)

ЧУДО У БЕОГРАДУ: Руска химна престала да се интонира током доделе злата, а онда се десило - ово (ВИДЕО)