ЕМБРИОНЕ ДОБИЛА У ОСТАВИНИ, САД ИХ ТРАЖИ - НА СУДУ: Београђанка покренула спор против клинике због "зачкољица" око вантелесне оплодње

В. Црњански Спасојевић

18. 07. 2023. у 15:02

БЕОГРАЂАНКА Ана Марковић тужила је Специјалну болницу за гинекологију "Јевремова" са породилиштем јер после смрти супруга не може да добије код њих замрзнуте ембрионе, који су јој припали након спроведеног оставинског поступка. У болници су спремни да јој ембрионе дају, али, кажу, у томе их спречава закон. И основни суд мисли исто, али не и Виши суд.

ЕМБРИОНЕ ДОБИЛА У ОСТАВИНИ, САД ИХ ТРАЖИ - НА СУДУ:  Београђанка покренула спор против клинике због зачкољица око вантелесне оплодње

FOTO: Privatna arhiva

- Супруг и ја смо за његовог живота замрзли ембрионе који су ми после његове смрти припали у оставинском поступку, међутим, до њих не могу да дођем - објашњава Ана Марковић за "Новости". - Зато сам поднела тужбу Првом основном суду, међутим, спор сам изгубила, а судија је пресуду образложила чињеницом да Закон о биомедицински потпомогнутој оплодњи не дозвољава коришћење ембриона у случају да давалац премине. Не желим овде да искористим те ембрионе, већ да их изместим из Србије и на то имам право јер су ми они припали у оставинском поступку. Зато сам уложила жалбу Вишем суду, који је пресудио у моју корист и вратио предмет на поновно одлучивање.

Виши суд је закључио да се случај смрти једног од партнера не може подвести под "несрећне околности", наведене у уговору са Клиником, а у ком случају се ембриони уништавају. Зато сматра да би они требало да буду враћени тужиљи.

ФОТО: Приватна архива

Ана Марковић са кћерком

Ових дана Ана чека нову пресуду Првог основног суда, будући да је рок од 30 дана који су имали - истекао. Ако пресуда буде у њену корист, имаће рок од једног месеца да ембрионе преузме и измести их. Ако не буде, поново ће се жалити Вишем суду.

- Речено ми је да могу да искористим ембрионе неких других људи, донора, али не и свој, што је апсурдно - коментарише наша саговорница. - Своје могу да извезем у банку сирочића у ЕУ и да их тамо откупим. Наравно да ми то не пада на памет. Не знам да ли ћу их користити, али не желим да овде буду уништени, или можда чак и продати. Ако их добијем, свакако ћу прво ДНК анализама проверити да ли су моји.

Она додаје и да је посредно ступила у контакт са некима од аутора закона и да јој је речено да наша судска пракса погрешно тумачи споран члан. Наиме, тачно је да Закон о биомедицински потпомогнутој оплодњи децидно каже да је дозвољено употребљавати репродуктивне ћелије, односно ембрионе само давалаца који су живи, као и да се репродуктивне ћелије не могу употребити после смрти даваоца ради прављења ембриона.

Међутим, исто тако каже да су даваоци ембриона "супружници, односно ванбрачни партнери који дарују преостале сопствене ембрионе настале у току сопственог поступка БМПО другом неплодном пару супружника, односно ванбрачном пару ради постизања трудноће."

Дакле, према овој дефиницији, а такво тумачење је потврдио и Виши суд, даваоци су трећа лица, донори, а она и муж су власници ембриона.

Фото Схуттерстоцк

Закон нејасан кад су у питању преминули супружници

- И један члан радне групе која је писала овај Закон рекао ми је да се споран члан не односи на нас - наводи Ана.

Уколико се овакво тумачење покаже као исправно, још тридесетак жена и један мушкарац, који су се обратили Ани, могли би на идентичан начин да реше свој проблем. Међу њима је и жена која је са супругом требало ових дана да оконча поступак вантелесне оплодње, али је он недавно пао са крова и погинуо.

Марковићева још додаје да је пракса у Европи шаролика: док је у Немачкој и Француској потребно на суду доказати да сте власник генетског материјала, а не донор, у Холандији, Белгији, Чешкој, Словачкој или на Кипру, оваквих ограничења нема.

Татјана Мацура из Удружења "Маме су закон" примећује да неке земље јесу можда ригидније од Србије када је у питању смрт супружника усред поступка вантелесне оплодње, али то не значи да прописи не би требало да се мењају.

РАЗВОД БРАКА

А шта се дешава у случају развода брака? Имају ли партнери право да користе раније дат генетски материјал? Чини се да прописи овде остављају далеко мање простора за различита тумачења. Наиме, закон дозвољава сваком даваоцу да повуче раније дату изјаву о пристанку, после чега даје и "писмени пристанак о даљем поступању са репродуктивним ћелијама, ткивима или ембрионима."

- Довољно је дати законску могућност људима да у уговору који потписују са клиником наведу и да ли желе да њихов репродуктивни материјал буде употребљен или не у случају смрти. Број биомедицински потпомогнутих оплодњи је све већи и законска решења мораће да прате реалне проблеме који се појављују - наводи Мацура.

Процене су да у Србији има око 400.000 парова који имају проблем са стерилитетом, а држава помаже финансирањем вантелесне оплодње, а одскоро и увозом репродуктивних ћелија.

БОНУС ВИДЕО - КРВ НА ОДЕЋИ ДЕЦЕ: Необјављен снимак после масакра у школи на Врачару

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (3)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!