НАВАЛА НА КИНЕСКИ ЈЕЗИК: Непопуњено на свим наставничким смеровима, пољопривреди, шумарству, грађевини

Љ. Бегенишић

17. 07. 2023. у 11:17

РОК до кога су факултети имали обавезу да доставе слободна места Универзитету у Београду, истекао је пре два дана, али коначан број слободних индекса на нашем најпознатијем универзитету још није познат. Међутим, високошколске установе објавиле су на сајту колико је остало места за други уписни рок који почиње крајем августа.

НАВАЛА НА КИНЕСКИ ЈЕЗИК: Непопуњено на свим наставничким смеровима, пољопривреди, шумарству, грађевини

Фото З. Јовановић

Тако је, након првог уписног рока на Филолошком факултету остало 235 слободних места, од чега највише на смеру српски језик и књижевност - 60, али места има и на другим србистичким катедрама, као и на смеру за руски, румунски, пољски, грчки.. И на катедри за библиотекарство и информатику има 23 упражњена места. Међутим, традиционално сва места су попуњена на групи за кинески, енглески, немачки, француски, италијански и шпански. Заузете су клупе и на оријенталистици на турском и арапском језику, али места нема ни на смеру за холандски језик.

- Већ дуго је јако популаран кинески језик, првог дана попуне се сва места - каже нам проф. др Ива Драшкић Вићановић, декан Филолошког факултета. - Следе јапански, па скандинавски језици, холандски, шпански, турски и стандардно енглески.

Ова професорка указује да је од прошле године у драстичном паду италијански језик, а од ове године, руски. Већ дуже у паду је француски, док је немачки солидно тражен, а најлошије стоје тзв. мали језици. Ива Драшкић Вићановић наглашава да је на Филолошком факултету после првог рока уписано 70 бруцоша мање него прошле године.

- То није драматично с обзиром на демографски пад, положај наставника и цене школовања у Београду. Надамо се да ћемо то надокнадити у другом и трећем уписном року - каже за наш лист Ива Драшкић Вићановић.

Осим на Филолошком факултету, традиционално, већ годинама доста празних места остаје и на факултетима на којима се школују агрономи, инжењери шумарства, као и на Технолошко-металуршком факултету. Ове године је на Пољопривредном факултету који уписује 650 студената остало више од 100 индекса. На Шумарском је попуњен само смер пејзажна архитектура за који влада значајно интересовање, док је на остала три студијска програма остало око 130 празних места. На Рударско-геолошком факултету слободних индекса на буџету је 120.

Декан Пољопривредног факултета проф. др Душан Живковић недавно је за наш лист рекао да је разлог што ове професије подразумевају терен, а деца данас не желе на комбајне и тракторе, у њиве, шуме и руднике... Иначе, слободних индекса има и на Хемијском факултету, и то 70, на физици су остала 92 упражњена места, на биологији 13.

Такође и на Грађевинском факултету су 34 слободна индекса, као и на Учитељском на коме је, како нам каже декан Данимир Мандић, укупно са одељењима у Вршцу и Новом Пазару остало 41 место на буџету... Иначе, на свим овим високошколским установама има и доста слободних места за студенте који школовање плаћају из свог џепа.

Према подацима факултета, сва места су попуњена на факултетима медицинске групације - медицини, стоматологији, фармацији и ветерини, затим места нема ни на ЕТФ, ФОН, Архитектури, Факултету политичких наука...

Други покушај 31. августа

ДРУГИ уписни рок почеће пријављивањем кандидата 31. августа и 1. септембра, а пријемни су 4. и 5. септембра. Прелиминарни резултати су до 6. септембра, а коначна ранг-листа до 11. септембра. Упис кандидата мора бити завршен до 14. септембра. Ако на неком од факулета после другог уписног рока остане непопуњених места, факултет може расписати и трећи уписни рок за који је пријављивање 18. и 19. септембра, пријемни 20. и 21. септембра, а упис кандидата мора бити завршен 29. септембра.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (1)

ДА ЛИ ЈЕ ЈУТАРЊА РАКИЈИЦА ОТРОВ ИЛИ ЛЕК? Стручњак за токсикологију разбила митове (ВИДЕО)