ЕВО КАКО ДА СЕ ЗАШТИТЕ ОД ВРУЋИНЕ АКО РАДИТЕ НА ОТВОРЕНОМ: Данас је најтоплији дан, температура ће ићи и до 40 степени

Novosti online

13. 07. 2023. у 09:00

АКТУЕЛНИ топлотни талас достићи ће свој врхунац данас у четвртак, биће и 40 степени. Очекује се и да послодавци спроведу мере заштите за своје раднике у наредном периоду.

ЕВО КАКО ДА СЕ ЗАШТИТЕ ОД ВРУЋИНЕ АКО РАДИТЕ НА ОТВОРЕНОМ: Данас је најтоплији дан, температура ће ићи и до 40 степени

Foto: pixabay

Препорука Влада каже да послодавци треба да организују рад на отвореном на такав начин да се избегне обављање тешких физичких послова као и излагање директном сунчевом зрачењу запослених за време високих спољних температура.

Под високим температурама подразумева се она изнад 36 степени Целзијуса, а нарочито у периоду од 11 - 16 часова, а тада је потребно, уколико то дозвољава процес рада, како је наведено у Препоруци, организовати избегавање физичких послова на отвореном и директно сунчево зрачење, пре свега, у периоду од 11 до 16 сати.

Када запослени обављају послове на отвореном при овако високим температурама послодавци морају да примењују Закон о безбедности и здрављу на раду и подзаконске прописе, а њихова обавеза јесте и да Актом о процени ризика на радном месту утврди ризике по безбедност и здравље запослених.

Превентивне мере за безбедан и здрав рад на отвореном при високим температурама

1. Организација рада

– Избегавање рада у најтоплијем делу дана (од 11 – 16 часова, у складу са Препоруком Владе Републике Србије, уколико то дозвољава процес рада);

– Организовати рад по сменама;

– Увођење додатне радне снаге;

– Прерасподела обављања послова – тежи део посла обављати у хладнијем делу дана;

– Правити чешће паузе уз обезбеђивање велике количине воде и безалкохолних напитака;

– Извршити обуку запослених за пружање прве помоћи;

– Запосленима се мора омогућити да током одмора (паузе) могу скинути средства и опрему за личну заштиту на раду;

– Обезбедити одговарајући простор где запослени могу да се склоне од сунца и одморе;

– Извршити аклиматизацију запослених на услове при високим температурама.

2. Оспособљавање запослених за безбедан и здрав рад

Поред оспособљавања за безбедан и здрав рад, послодавац треба да:

– упозна запослене са симптомима болести проузрокованих високим температурама;

– обавезно даје информације о ризицима по здравље и живот запослених при излагању високим температурама;

– упознаје запослене са опасностима узимања лекова који онемогућавају или успоравају аклиматизацију.

3. Средства и опрема за личну заштиту на раду и/или радна одела

Поред средстава и опреме за личну заштиту на раду на отвореном при високим температурама, уколико је то могуће, запосленима треба обезбедити:

– летња одела, капе, мараме и сл.;

– да носе лагану, светлу и комфорну одећу од природних материјала;

– да носе капе, мараме или лагане шешире широког обода за главу које прекрива и врат, уколико запослени није обавезан да носи средство и опрему за личну заштиту главе.

4. Превенција здравствених проблема

Уносити доста течности. Ако физичка активност траје краће од 60 минута довољно је пити обичну воду да се надокнади изгубљена течност, а када физичка активност траје дуже од 60 минута више није довољна обична вода за надокнаду течности јер су се обилним знојењем изгубили и електролити, па се препоручују пића са додатком угљених хидрата и електролита. Да би се спречила дехидрација важно је:

уносити најмање два литра воде на дан;избегавати напитке са кофеином, алкохолом, газирана пића и спортске напитке са пуно шећера јер садрже састојке који изазивају дехидрацију;уносити на сваких 15 – 20 минута по једну чашу расхлађене воде.

– Правити честе паузе у хладовини или у расхлађеним просторијама;

– Правилна исхрана – избегавати тешку и обимну храну, јести свеже воће и поврће. Препоручује се да се у исхрани пре свега користе свеже воће и поврће, млечни производи са ниским садржајем масти, хлеб у мањим количинама и риба и морски плодови, а не препоручује се тешка и масна запржена јела, црвено и сушено месо, конзервирана храна и конзумирање у већим количинама слаткиша и намирница које садрже рафинисан шећер и засићене масноће;

– Користити заштитну крему за сунце;

– Пружити одговарајућу прву помоћ.

Овим смерницама су дате основне информације које би требало да помогну послодавцима и запосленима када се рад обавља на отвореном при високим температурама, односно наведене информације имају за циљ да се ризик по здравље запослених снизи на прихватљив ниво.

(Телеграф)

БОНУС ВИДЕО:

Петровдански сабор у Добром потоку код Крупња

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ХИТАН ПРИЈЕМ: Срђан Ђоковић примљен у Ургентни центар!