ЗАШТИТА НОВИНАРА ОД "НАДУВАНИХ" ПРОЦЕСА: Европска директива о посленицима седме силе односи се и на земље на путу придруживања ЕУ

Г. Чворовић/В. Црњански Спасојевић

13. 07. 2023. у 08:00

ДУГО очекивана директива Европске комисије, која је требало да реши проблем такозваних СЛАПП тужби, односно стратешких парница против јавне критике, наишла је на различите реакције. Док европарламентарци тврде да ће новинари у Европи убудуће бити више заштићени од арбитрарног гоњења и застрашивања, новинари су само делимично задовољни. Домаћи стручњаци, пак, тврде да ће се ова директива врло мало одразити на Србију, иако су очекивања овде била велика.

ЗАШТИТА НОВИНАРА ОД НАДУВАНИХ ПРОЦЕСА: Европска директива о посленицима седме силе односи се и на земље на путу придруживања ЕУ

Фото АП

Европски парламент сагласио се, наиме, у уторак у Стразбуру великом већином с предложеном директивом о заштити новинара и омбудсмана против неоснованих или "надуваних" судских поступака, који имају за циљ да нашкоде извештачима и ућуткају их. Овде је махом реч о тужбама са огромним одштетним захтевима, чији је циљ да застраше медије или их угасе.

Нова правила, како је наведено, требало би да се примењују на прекограничне случајеве, у којима оптужени, подносилац тужбе и суд нису у истој земљи, или где се учешће у јавној расправи, било да је реч о објављеном чланку, објави на друштвеним мрежама, видеу, истраживачком раду или уметничком делу, односи на више од једне државе чланице и доступан је на мрежи.

Како је за "Новости" појаснила портпаролка ЕП Мартина Вас, оног тренутка кад неки чланак буде објављен на интернету, он аутоматски спада у "прекограничне", чак и када су сви актери у истој земљи.

- Директиве могу да се примењују само на прекограничне случајеве, или би то, у супротном, било против принципа националне суверености. Али, парламент је проширио дефиницију, у случају да се процес односи на више од једне чланице и доступан је електронским путем, није важно да ли се тужилац, бранилац и суд налазе у истој земљи - појаснила је Васова.

Када се буду завршили преговори ЕП са земљама чланицама, до краја године, директива ће моћи да ступи на снагу. Она није обавезујућа, али ће је европске инстанце узимати у обзир када се буде гледало поштовање демократске климе.

Ово ће се односити на земље чланице, али и на све који претендују да уђу у састав ЕУ и тренутно су у процесу приступања. Дакле, мораће да их се придржава и наша земља.

- Дугоочекивана Анти-СЛАПП директива Већа ЕУ очито неће решити проблем злоупотребе стратешких тужби против учешћа јавности - каже за наш лист Саша Мирковић, бивши помоћник министра културе и информисања, предавач на Факултету за медије и комуникације. - Узрок је у својеврсном разводњавању иницијалног предлога Европске комисије, који не нуди лек за ову пошаст, а она све озбиљније угрожава темеље новинарства. За Србију је индикативно незадовољство усвојеним одредбама које стиже од колегиница и колега из Хрватске, а која је унутар ЕУ негативни рекордер по броју СЛАПП тужби.

Мирковић не мисли да ће нам, као држави која је још у процесу приступања ЕУ, ова Анти-СЛАПП директива донети неке видне промене у овом тренутку, и додаје да су утицајне иностране организације, које се баве слободом изражавања, разочаране крајњим исходом. Зато не треба очекивати убрзану транспозицију одредби директиве у домаће законодавство.

Према нацрту прописа усвојеног на пленарној седници ЕП, новинари, медијске куће, браниоци људских права, активисти, истраживачи и уметници биће заштићени у ЕУ од тужби које имају стратешки циљ да искривљују јавну дебату, а новинаре да застраше или казне.

Када директива буде усвојена, новинари и друге јавне личности моћи ће да траже бољу заштиту од ЕУ. За жртве оваквих тужби моћи ће да се захтева и превремено обустављање суђења, а они који туже жртве мораће да докажу да предмет није неоснован. Мораће и да покрију трошкове судског поступка, укључујући правно заступање окривљеног. Жртве "надуваних" тужби моћи ће да траже одштету.

Да би се ограничили случајеви у којима би суд вероватније стао на страну тужиоца, случајеви клевете ће, према нацрту, бити прихватљиви само у домаћем правосуђу, док државе чланице не би требало да признају такве пресуде које су судови трећих земаља донели против појединаца или компанија на њиховој територији.

Посланици ЕП желе да државе чланице успоставе јединствени контакт са жртвама у оквиру којих ове могу да добију информације и савете. Уз то, позивају националне власти да онима који су мете оваквог поступка пруже финансијску, правну и психолошку помоћ. Позивају и државе чланице да прикупе релевантне податке, посебно о судским пресудама, а Комисију да успостави регистар ЕУ на ту тему. Преговори са земљама чланицама већ су започели, а циљ је да се договор пронађе до краја године, да би директива ступила на снагу.

Не силити храброст

НОВИНАРСТВО захтева храброст, али новинаре не треба присиљавати да буду храбри да би се бавили својом професијом. Европски парламент ће увек штитити оне који траже истину и бране праве информације. Када злоупотреба кривичног гоњења угрожава животе, морамо донети законе, поручила је председница Европског парламента Роберта Мецола.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

УКРАЈИНСКИ председник Владимир Зеленски хитно је сазвао састанак са високо позиционираним званичницима Генералштаба и војске због ситуације на фронту, наводи британски експерт Александар Меркурис на свом блогу на Јутјубу.

04. 05. 2024. у 20:06

Коментари (0)

ШЕШЕЉ НИЈЕ ЗНАО О ЧЕМУ СЕ РАДИ: Круна у програму уживо устала и дошла до лидера радикала (ВИДЕО)