НОВА АМБАЛАЖА НЕЋЕ УТИЦАТИ НА РАД: Хуманитарно удружење „Чепом до осмеха“ о промени на затварачима пластичних флаша

Љ.П.

08. 07. 2023. у 14:12

УСЛЕД појаве новог, иновативног облика амбалаже на тржишту, где су чепови причвршћени за флашу, из новосадског Удружења „Чепом до осмеха“, поручују да то неће утицати на њихову мисију, да сакупљањем и рециклирањем пластичних чепова, чувају животну околину и уједно помажу онима којима је помоћ потребна.

НОВА АМБАЛАЖА НЕЋЕ УТИЦАТИ НА РАД: Хуманитарно удружење „Чепом до осмеха“ о промени на затварачима пластичних флаша

ФОТО: Чепом до осмеха

У овом удружењу истичу да су од оснивања 2012. године указивали на проблем отпадног пластичног чепа, који је „симбол“ микропластике, штетан за животну средину и људско здравље.

- Ухватили смо се у коштац са тим проблемом и кроз иновативне еколошке радионице и екокараване едуковали смо 200.000 деце и младих о опасностима загађења – предочава Вања Петковић, докторанд науке заштитне животне средине и председник удружења „чепом до осмеха“. - Волонтери, њих 7.000 широм Србије учествују у акцијама сакупљања чепова и сакупили смо више од 1.000 тона. Оно што је нашој акцији дало додатну вредност и снажну мотивацију јесте да смо средствима од рециклаже обезбедили н74 помагала за децу са сметњама у развоју, као и прва два комбинована игралишта за децу у Србији. Истовремено, запослили смо 12 особа из рањивих група.

Уз досадашњи вишегодишњи напор, иницијативу препознату у награди као „Покретачи промена“ и „Најбоља дугорочна акција“, удружење, како наводе, радује што су директно утицали на део новух прописа ЕУ, која је јођш у мају 2018. године усвојила директову која предвиђа начин поступања са пластичним производима за једнократну употебу, односно њихову поновну употребу кроз циркуларну економију. Предвиђено је да произвођачи имају обавезу да у целости прилагоде дизајн амбалаже до децембра 2024. године, односно да чеп буде причвршћен за амбалажу.

- Ово неће утицати на рад удружења – наводи Петковићева. - Само даје још већу обавезу нашој армији екохероја која ће наставити да што више рециклира. Уколико се одваја чеп, он ће заједно са флашом отићи на рециклажу. Свакако, увођењем депозитног сисртема у Србији, тај изазов ће у великој мери бити решен. Док до тога не дође, наставите дса одвајате чеп и да нечији живот буде леп. Грађани имају могућност као и до сада да га одложе на више од 30.000 локација.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ДА ЛИ ЈЕ ЈУТАРЊА РАКИЈИЦА ОТРОВ ИЛИ ЛЕК? Стручњак за токсикологију разбила митове (ВИДЕО)