ВИШЕ ДЕЦЕ НЕГО ХРАНИТЕЉА: Све мања заинтересованост породица да преузму бригу о васпитању младих

Љ. Прерадовић

29. 06. 2023. у 16:32

ПОСЛЕДЊИХ неколико година евидентно је смањена заинтересованост за бављење хранитељством на територији читаве Србије, а исти тренд препознаје и Центар за породични смештај и усвојење у Новом Саду, који је основан за Јужнобачки, Сремски и Средњебанатски округ. На овом подручју, током 2022. године, урађено је годишње истраживање које је показало да је услуге пружало 637 хранитељаских породица, а бринули су о 1023. деце, односно младих.

ВИШЕ ДЕЦЕ НЕГО ХРАНИТЕЉА: Све мања заинтересованост породица да преузму бригу о васпитању младих

Шатерсток

Ове податке, у разговору за "Новости", предочава Ивана Копривица, в. д. директора Центра за породични смештај и усвојење у Новом Саду.

- И поред континуиране промоције коју спроводимо, број нових хранитељских породица не прати реалне потребе, односно повећан је број деце која имају потребу за смештајем  у  систем алтернативне бриге - истиче Копривица. - О разлозима за такву ситуацију не можемо поуздано говорити, а претпоставка је да је реч о бројним, мање или више повезаним друштвеним узроцима, као што су динамика породичног живота данас, захтеви тржишта рада и усмереност ка обезбеђивању базичне материјалне сигурности породице и, генерално, повећан број стресогених фактора који прате савремени живот.

Под таквим околностима, како предочава реализаторка едукативних програма из Центра, Јелица Марић Девић, породице под отежаним условима обављају своје базичне функције и утисак је да често не препознају лични капацитет за преузимање додатне одговорности кроз сложену бригу о деци без родитељског старања.

- Врло је видљива негативна кампања о хранитељству и неопходан је заједнички, координисани наступ свих актера у заједници како би се јавност упознала са институтом хранитељства - наводи Копривица даље разлоге, додајући да не треба занемарити да се налазимо у ери масовног сензационалистичког, неетичног медијског извештавања и да од таквог тренда није поштеђено ни хранитељство.

Деца којој је потребно хранитељство су оба пола, различитих узраста и порекла, а међу њима има здраве, али и деце са мањим или већим здравственим проблемима, деце која имају заостајање у развоју, али и оне која осећају последице занемаривања или злостављања, која су сведоци или жртве насиља.

У хранитељску породицу, према речима наших саговорница, може да се смести највише троје деце, односно двоје ако су са сметњама у развоју, осим када је реч о браћи и сестрама и када је процењено да је заједнички смештај у најбољем интересу сваког од њих појединачно.

Најкасније до 26. године

У Јужнобачком округу је нешто више од 500 деце, односно младих без адекватног родитељског старања, а по броју предњачи Нови Сад са 151, следи Беочин - 76, у Бечеју је 62, Србобрану 43, Бачкој Паланци 42 деце и младих.

- Хранитељство може трајати најкасније до завршетка школовања, односно најкасније до 26. године живота у ситуацијама високог образовања - објашњава Копривица. - Континуирано, највећи проценат деце на хранитељству је школског узраста.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

Нови Samsung Neo QLED телевизори померају границе кућне забаве