ОБНАВЉА СЕ ЋЕЛЕ-КУЛА ЗАПАДНЕ СРБИЈЕ: Рестаурише се спомен на аустроугарска зверства у Поцерини и Мачви, 1914. године
МУЗЕЈ жртава геноцида отпочео је конзерваторско-рестаураторске радове на зидном сликарству Спомен-капеле (костурнице) у Мачванском Прњавору. Ова капела, као непокретно културно добро од изузетног значаја, позната је јавности као Ћеле-кула западне Србије.
Музеј жртава геноцида
Аустроугарска војска је, у августу 1914. године, починила страховита зверства у Поцерини и Мачви. По страдању се нарочито издваја Прњавор, који је, после Шапца, дао највише цивилних жртава при првим упадима непријатеља, на почетку рата.
Спомен-црква с костурницом подигнута је 1922, у знак сећања на те жртве аустроугарских зверстава у овом селу, 4. августа 1914, као и изгинуле ратнике 1912-1918. На иницијативу мештана, као и уз огромно залагање др Арчибалда Рајса и помоћ краља Александра Карађорђевића, сазидана је ова костурница. Председник пододбора за њено подизање био је Никола Пашић, а потпредседник др Арчибалд Рајс.
Музеј жртава геноцида
Спомен-костурницу у псеудо византијском стилу пројектовао је један од најпознатијих архитеката у првој половини прошлог века - Милан Минић. Изграђена је од камена у облику грчког крста, са куполом на пресеку бродова. Испод пода је гробница 535 страдалих Прњаворчана. Унутрашњост је осликана зидним сликама Шпире Боцарића са мотивима стрељања, мучења, убијања и спаљивања сељака.
Музеј жртава геноцида
Прњавор је, иначе, 9. јуна 1934. одликован орденом Карађорђеве звезде са мачевима четвртог реда. То је једино село у Србији које је добило ово одликовање.
Препоручујемо
КОЛИКО БИ ТРЕБАЛО ДА СТАВИТЕ У КОВЕРТУ "ДА СЕ НЕ ОБРУКАТЕ" Од цифре да се заврти у глави, детаљна рачуница
ЦЕНА столице на свадбама у Србији ове сезоне кошта и до 120 евра по госту, а у коверту не би требало ставити мање од 100 евра, "да се не осрамотите" где год да сте на весељу - неважно да ли у Београду, Врању, Суботици, Лозници, Бору...
24. 03. 2026. у 22:24
ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)
ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.
24. 03. 2026. у 20:17
"ИМА ЖИВОТА И БЕЗ ЕУ - ОНА ЈЕ САМО СЕНЗАЦИЈА" Милановић изненадио изјавом: "Она је фасада и надоградња, и то док траје..."
ХРВАТСКИ председник Зоран Милановић примио је данас у Загребу македонску председницу Гордану Сиљановску Давкову и поручио да процес приступања њене земље предуго траје, да не може да даје савете, али да има живота и без Европске уније (ЕУ).
25. 03. 2026. у 10:29
Коментари (0)