Одржана панел дискусијa на тему: “Нова сазнања и приступи у лечењу астме “

Novosti online

09. 06. 2023. у 12:30 >> 12:30

Институт за истраживање и развој добрих пракси „Wелл-беинг интернатионал“ је 07.06. у Београду уз подршку Министарства здравља и у сарадњи са Клиником за пулмологију Универзитетског клиничког центра Србије, Институтом за плућне болести Војводине и Удружења пацијената оболелих од тешке астме организовао панел дискусију на тему: “Нова сазнања и приступи у лечењу астме “.

Одржана панел дискусијa на тему: “Нова сазнања и приступи у лечењу астме “

Фото: Well-being international

Организовање оваквог догађаја је имало за циљ да подигне ниво свести у друштву о значају мера превенције, правовременог дијагностиковања и адекватног третирања ове болести.

На овом скупу је напоменуто да је астма водећи узрок хроничне болести у детињству. Према подацима Светске здравствене организације, око 339 милиона људи широм света болује од астме. Према Европском респираторном друштву, астма је најчешћа хронична болест у Европи, која погађа око 30 милиона људи. Процењује се да је астма узрок 1,1 милиона хоспитализација и 15 милиона изгубљених радних дана сваке године у Европи.

Организатори скупа су истакли, да према подацима Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут“, астма погађа око 10% популације у Србији. Астма је у Србији у порасту, а према истраживањима, 60% оболелих је неадекватно лечено или уопште није лечено. У Републици Србији, астма представља пети најчешћи узрок боловања и други најчешћи узрок инвалидности међу децом.

Пре почетка панел дискусије, скуп је поздравио државни секретар Министарства здравља Проф. др Весна Туркулов, након које се обратио помоћник министра здравља за јавно здравље и програмску здравствену заштиту др Јелена Јанковић. Представници Министарства здравља су истакли да је подизање нивоа свести о овој болести, препознавање фактора ризика који доводе до астме њено рано препознавање од кључног значаја за адекаватно и успешно лечење пацијената и да такав приступ дугорочно гледано доноси и велике економске уштеде за државу. Такође су истакли да је један од приоритета Министарства здравља у овом и у наредном педиоду јачање примарне здравствене која има велику улогу у раном препознавању астме и упућивању пацијената у даље токове лечења. 

Фото: Wелл-беинг интернатионал

Директор клинике за пулмологију Универзитетског клиничког центра Србије асс. др сци. Михаило Стјепановић је говорио о проблему некоришћења редовне терапије пацијената који болују од астме, као и о лошој контроли терапије и апеловао на пацијенте који болују од астме да се придржавају редовног узимања терапије како би астму држали под контролом. Навео је да у Клиници за пулмологију Универзитетског клиничког центра Србије око 90 пацијената тренутно прима биолошку терапију те да она даје озбиљне резултате.

Проф. др Бранислава Миленковић, председник Републичке стручне комисије за пулмологију Министарства здравља, је говорила о приступу код збрињавања пацијената који су почели да се лече од астме у детињству, па су као одрасли променили лекара,о тзв. транзионионом периоду. Такође је јавности представила проблеме третирања астме код адолесцената и истакла изазове који са којима се пулмолози суочавају када је лечење ове популације у питању.

Доц. др Сања Хромиш испред Института за плућне болести Војводине и председник Радне групе за израду националног водича добре клиничке праксе за лечење астме је говорила на тему тешке астме, о томе какве су њене последице, какав је живот пацијената са астмом и како пацијенти треба да поступају. Након тога , др Хромиш је истакла значај и улогу биолошке терапије астме. Своје излагање завршила је говорећи о Водичу добре клиничке праксе за лечење астму, чије писање је у току, о томе какве модерне начине третмана треба применити у Србији и на који начин ће доношење овог Водича допринети третману пацијената који се лече од ове болести у нашој земљи.

Надовезујући се на излагање Доц. др Хромиш, испред Удружења оболелих од тешке астме се обратила Александра Малеш која је такође говорила на тему тешке астме, али и о нежељеним дејствима примене кортикостероида. Истичући положај пацијената који живе са астмом, Александра Малеш је говорила о страху пацијената да ће остати без терапије, и уопште искуствима пацијената који болују од астме у здравственом систему.  

На крају овог скупа, своја искуства и изазове са којима се суочавају, поделили су и сами пацијенти који болују од тежих облика астме.

Фото: Well-being international

Институт за истраживање и развој добрих пракси ће као и до сада наставити са активностима који за циљ имају унапређење јавног здравља , те у свако од њих укључити релевантне представнике струке, удружења пацијената и представника државе како би заједнички одговорили на изазове са којима се пацијенти и здравствени систем суочавају.

Скуп је подржан од стране представништва компаније АстраЗенеца у Србији.


 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВУЧИЋ НА СВЕЧАНОСТИ ПОВОДОМ ДАНА КОБРИ: Образ нема цену, Србија није на продају, отаџбину волимо више од свега (ФОТО/ВИДЕО)

ВУЧИЋ НА СВЕЧАНОСТИ ПОВОДОМ ДАНА "КОБРИ": Образ нема цену, Србија није на продају, отаџбину волимо више од свега (ФОТО/ВИДЕО)

ПРЕДСЕДНИК Републике и врховни командант Војске Србије Александар Вучић присуствује војној свечаности поводом Дана Одреда војне полиције специјалне намене „Кобре“.

14. 04. 2024. у 10:35 >> 10:36

ЗАШТО СУ БРУТАЛНО УБИЈЕНИ? Игора одгајали пси на улици - заборавио матерњи, кад су им га одузели ДОШЛИ ИСПРЕД СИРОТИШТА и данима чекали

ЗАШТО СУ БРУТАЛНО УБИЈЕНИ? Игора одгајали пси на улици - заборавио матерњи, кад су им га "одузели" ДОШЛИ ИСПРЕД СИРОТИШТА и данима чекали

ТУЖНА прича дечака који је прошао пакао на земљи због својих родитеља и деде алкохоличара. Морао је да проси и живи на хладној улици, а данас је жив захваљујући Џеси, Гоги, Маши и Севи.

16. 04. 2024. у 14:14

Коментари (0)

ПУБЛИКА ЈЕ ОСТАЛА У ШОКУ: Руски ас је реаговао као нико никада после пораза (ВИДЕО)